22.06.2022, 15:41 | czytano: 4665

Klub hokejowy Podhale oczekuje miliona złotych od Miasta. Co najmniej

kard z posiedzenia Komisji Sportu
NOWY TARG. "Czy to miasto i region stać na ekstraklasę?". Takie pytanie padło podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Sportu, Turystyki i Promocji. Zadał je ustępujący prezes KH Podhale Tomasz Dziurdzik. Inny członek zarządu - Paweł Bargieł powiedział radnym wprost: "musimy mieć zabezpieczenie finansowe, żeby się starać o licencję". Działacze oczekują od Miasta kwoty co najmniej 1,2 mln zł.
Ze sprawozdania przedstawionego radnym wynika, że suma wymagalnych zobowiązań spółki przewyższa sumę jej aktywów i wierzytelności. Kłopotliwość sytuacji powiększa też fakt, że do dymisji podał się cały zarząd KH Podhale. Panowie odchodzą z końcem czerwca, kiedy upływa termin składania dokumentów finansowych do procesu licencyjnego.
Od 1 lipca spółką kierować będzie Rada Nadzorcza, która "w trybie pilnym ma powołać nowy zarząd".

"U nas słowo droższe od pieniędzy"

Prezentując dane finansowe Paweł Bargieł wymieniał wpływy z tytułu sprzedaży biletów, karnetów, gadżetów oraz wpłaty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy od poszczególnych członków zarządu. Pojawiły się także spore kwoty będące pożyczkami od działaczy. Ich suma przekracza pół miliona zł. - Sezon zasadniczy zaczynaliśmy z długiem 350 tysięcy zł, na który składało ponad 240 tys dla Urzędu Skarbowego, 50 tys w ZUS i ponad 60 tysięcy od podwykonawców usług klubu - mówił Paweł Bargieł.

Teraz zadłużenie sięga 106,7 tys. zł. Do tego dochodzą wspomniane pożyczki od członków zarządu oraz ponad 300 tys zł zadłużenia w jednym z przedsiębiorstw z Czorsztyna.

- Odnośnie pożyczek wysłaliśmy do MMKS wniosek o podwyższenie kapitału zakładowego z propozycją objęcia nowoutworzonych udziałów poprzez konwersję i umorzenie udzielonych pożyczek spółce - celem podwyższenia wyniku finansowego spółki. Chodzi o to, żeby dług wyzerować i w ten sposób byśmy mogli zostawić klub "na czysto". Zostanie sto tysięcy z groszami do spłacenia, ale u nas słowo droższe od pieniędzy i tak jak powiedzieliśmy - te pieniądze wypłacimy z własnego budżetu i spłacimy klub do zera - deklarował Paweł Bargieł.

"Zadanie, któremu podołaliśmy'

Zacytowane zostało też oświadczenie: "Zostawiamy jako zarząd - klub KH Podhale w sytuacji całkowitego zredukowania zadłużenia. Jest to nasz wspólny jako członków zarządu sukces. Po raz pierwszy zarząd podjął takie działania i je realizował kosztem własnych środków finansowych, prywatnego czasu i poświęcenia własnych rodzin. Mając na uwadze czas, w którym działaliśmy - czyli Covid i sytuację na świecie - było to bardzo trudne zadanie, któremu podołaliśmy i każdy z nas jest z tego dumny. Zrobiliśmy to wspólnie dlatego, żeby nikt nam nie zarzucił nieskuteczności i aby w sytuacji kiedy odchodzi zarząd nie pojawiły się głosy, że rezygnujemy pozostawiając po sobie niedokończone sprawy. Zawsze w życiu kierujemy się planem i metodyką działań, co gwarantuje sukces. W tym przypadku zabrakło niestety jedności, wsparcia i wspólnych działań dlatego odjęliśmy tak trudną decyzję. Jeszcze raz dziękuję w imieniu swoim i członków zarządu".

Do propozycji ustępującego zarządu, że nie będą jego członkowie chcieli zwrotu półmilionowej pożyczki - w zamian za udziały w spółce odniosła się Natalia Charyasz. - Temat nie jest taki prosty - tłumaczyła. - Jedynym akcjonariuszem spółki KH Podhale jest MMKS. Nie dostaliśmy tej propozycji na piśmie, a nasi prawnicy muszą się do niej odnieść. Zmiana pożyczki w akcje może powodować utratę większości udziałów i wtedy osoba prywatna wchodzi tu nagle jako główny udziałowiec - mówiła członek Rady Nadzorczej KH Podhale.

Umorzenie pożyczki w zamian za udziały w spółce

- Członkowie zarządu poświęcą te pożyczki na klub, żeby mieć wykupione akcje KH Podhale. Członkowie zarządu chcą mieć jakikolwiek wgląd do spraw klubu: co się będzie działo, czy te pieniądze które wpłaciliśmy do klubu nie pójdą na marne. Te pożyczki nie są do spłaty. Jak podniesiemy kapitał zakładowy, to te pożyczki zostaną jako wykupienie akcji. Nikt z członków zarządu nie odzyska pieniędzy, ale nie będą one stracone - wyjaśniał Paweł Bargieł.

- Kapitał zakładowy KH to 100 tys. Dla tej spółki to jest śmieszny kapitał. Za każdym razem jak jest przekroczenie 30 procent tego kapitału - powinniśmy zgłaszać spółkę do upadłości. Ten kapitał trzeba podnieść. Zdeklarowaliśmy się, że to mogą być nasze pożyczki, o których zwrot nie będziemy prosić. To była próba ratowania klubu w ciężkich sytuacjach - jak na przykład zapłacenia VAT-u. Spółka, która gra w ekstraklasie i ma kapitał rzędu 100 tysięcy - to jest śmiech. Rozumiem, że MMKS obawia się, że jak my wejdziemy z 500 tysiącami to z automatu jest układ 5:1, czyli MMKS ma 20 procent udziałów, a my - 80 procent. Ale my nie chcemy niczego przejmować, tylko żeby logicznie i sensownie te pożyczki skapitalizować - zapewniał Tomasz Dziurdzik.

Ile Miasto może dać na klub hokejowy

Jak mówił ustępujący prezes KH Podhale - "najważniejsze pytanie brzmi: co dalej z KH i co dalej z hokejem w Nowym Targu". - Miasto powinno w swojej strategii wpisać, że na sport przeznacza taki i taki procent budżetu, a wiodące dyscypliny to - przykładowo hokej i piłka nożna. I na przykład jak to będzie 1,5% budżetu, to na hokej 0, 8 %, na piłkę nożną 0,4 %, a resztę - na inne dyscypliny. Wtedy nie ma znaczenia inflacja, wszystko zostanie podniesione z automatu. Ja obiecałem rodzicom, że po tym spotkaniu będę mógł im powiedzieć - co mają robić, czy rozwiązywać kontrakty, czy zawodnicy mają iść do innych klubów, czy zostają. Odpowiedzmy sobie na pytanie - czy to miasto i ten region stać na ekstraklasę - apelował Dziurdzik.

- Najlepiej, żeby Miasto zadeklarowało jaką kwotą może wspierać klub KH Podhale, bo wciąż nie mamy odpowiedzi od burmistrza na nasze pismo - dodał Bargieł.
Niech radni przedstawią swoje zdanie

- My nie zalegamy klubowi, czy zawodnikom z wypłatą stypendiów. Natomiast zalegamy klubowi z odpowiedzią na to, jakie środki przeznaczymy na finansowanie hokeja i myślę, że taki jest oczekiwanie, by stanowisko komisji zostało określone, czy to będzie 500 tysięcy, czy milion, czy ile komisja uważa. Myślę, że tego oczekują dzisiaj działacze i zawodnicy, całe środowisko hokejowe - żeby to zostało określone - odpowiedział Grzegorz Watycha. - Budżet miasta określany jest na początku roku i nie wiem jak się w tej sytuacji zachowamy. Na początku roku skarbnik obcinał wszystkie wydatki. Nie zostały zaplanowane na przykład wydatki na oświatę, sport, czy usługi zakładu zieleni w wystarczającej kwocie i teraz nowa skarbnik na kolejną sesję, jak będzie miała "wykonanie budżetu na półrocze" - będzie musiała wszystkim jednostkom zgodnie z zapotrzebowaniem - pieniądze dać. Każda jednostka będzie oczekiwała, że - dla zachowania ciągłości swojego funkcjonowania - plan finansowy będzie uzupełniony. W związku ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu od 1 lipca i jeszcze ceny paliw... to na pewno te oczekiwania będą jeszcze większe. Trzeba sobie odpowiedzieć jaką kwotę Miasto powinno wyasygnować na funkcjonowanie hokeja i jakie jest tu zdanie radnych - dodał burmistrz.

"Czas ma ogromne znaczenie"

Jak mówił - "wszystkie oczy są zwrócone na Miasto, czy jest gotowe ponieść jeszcze większe koszty utrzymania klubu, nie tylko poprzez stypendia". - Ale będzie to kosztem innych zadań i czy jest zgoda Rady, by w ten sposób ratować sytuację? Czy Miasto ma zarzucić inne zadania i przeznaczyć - nie wiem, może 4 mln, żeby drużynę utrzymywać i nie dawać na inne dyscypliny sportu. Ja nie mogę klubowi dziś odpisać - jak oczekiwał do 25 czerwca - że to będzie taka i taka suma, bo to Rada Miasta musi uchwalić zmiany w budżecie. Finansowanie klubu nie było nigdy w większości oparte na środkach z Miasta, bo byli inni główni sponsorzy i to wsparcie się rozkładało. Same stypendia dla 25 zawodników to rocznie daje 1 mln 250 tys brutto - przypomniał burmistrz.

- Koledzy muszą mieć zabezpieczenie finansowe, jeżeli się mają starać o licencje czas mam ogromne znaczenie - nalegał Paweł Bargieł.

- Najpierw ustalmy, czy klub będzie istniał, a potem rozmawiajmy o środkach - tonował Bartłomiej Garbacz. - Udział Miasta jest pewnym gwarantem funkcjonowania klubu, ale nie chciałbym jako randy ręczyć, że to będzie jedyny sponsor i jedyne źródło utrzymania tego klubu. Panowie rezygnują jako zarząd i nie wiemy czy nowy zarząd się pojawi, nie mamy wiedzy o kosztach - dodał radny.

"KH Podhale wystartuje w ekstraklasie"

W odpowiedzi padło, że planując budżet na nowy sezon oparto się na minimalnej kwocie 2,8 mln zł. - To kwota pozwalająca nam"liznąć" szóste miejsce i być czarnym koniem, nic spektakularnego by się nie wydarzyło. Inne kluby mają budżet rzędu 7 mln i to jest jak ściganie się małym fiatem z mercedesem - mówił Zdzisław Zaremba.

- Jeżeli dostaniemy od Rady Nadzorczej "zielone światło" że możemy działać i nie będziemy w sporze z poprzednikami, to mogę zagwarantować, że KH Podhale wystartuje w ekstraklasie - w ubogiej bardzo kondycji. Podołamy pozyskaniu licencji po otrzymaniu promesy z Miasta oraz z Tauronu - założeniem, że od Miasta dostaniemy 1,2 mln - tłumaczył prezes MMKS. - Nie stać nas na to, by "rozpuścić" chłopaków mówiąc - szukajcie sobie innych klubów. 3 albo 4 zawodników znajdzie klub, reszta - skończy karierę, a my w przyszłym sezonie nie wystartujemy, bo byśmy musieli zakupić 70% zawodników, którzy mogliby brać udział w rozgrywkach. Zarząd Klubu Hokejowego odwołał się późno. 1 czerwca się dowiedzieliśmy, że zostajemy bez zarządu. My już rozmawialiśmy z jedną osobą - ale odpowiedź jest nie na teraz, ale na za miesiąc czy dwa. Zapraszam kogokolwiek chętnego do zarządu, to na pewno będzie funkcja odpłatna - podsumował prezes Zaremba.

Radni chcą, ale nie mogą

Posiedzenie zakończyło się deklaracją - bez podania kwoty - że członkowie komisji sportu są "za wsparciem klubu hokejowego", dodatkowo rekomendują Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju koncepcję zwiększenia dofinansowania. - Jeśli na tej komisji większość będzie za zwiększeniem kwoty dofinansowania, to pieniędzy jeszcze nie będzie, ale będzie deklaracja, że tych środków będzie więcej - tłumaczył działaczom sportowym radny Marek Mozdyniewicz.

Komisja Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju obradować będzie dziś po południu.

Sabina Palka
Może Cię zainteresować
komentarze
kibic24.06.2022, 12:37
uwaga-jeżeli członkowie zarządu nazwali się zbawcami Nowotarskiego hokeja to czego teraz oczekują nie chcą zwrotu kasy ale chcą akcje klubu żenada chcieliście się grzać w świetle kamer to trzeba płacić a teraz włodarze MMKSu -po kasę do Pani Paluchowej i nowy turniej żołnierzy wyklętych coś tu pachnie że Panowie chcą sobie zapewnić wpływ na klub no i ta ich buta wszystko wiedzą najlepiej czysty PiS
Marcin24.06.2022, 12:10
Do Grzegorza.
Coś w tym jest. Ostatnio byłem w Krzeszowicach na weselu i po kielichu powiedziałem że jestem z Nowego Targu. Jak sie ludzi obruszyli że tam mistrzowie się rodzą itd a ja tylko o Taddym wiedziałęm. Pół wioski jeździ na te zawody o których mówisz, mają funklub, pokazywali zdjęcia. Niesamowite. Nie sądziłem że mamy tak wielu zawodników w motosporcie.
Już teraz Nowy Targ nie z hokeja jest znany...
kierownik24.06.2022, 08:57
Nie oszukujmy się na mecz się nie idzie żeby go oglądać tylko żeby się napić i pogadać z kolegami. Baba w domu się nie ma prawa rzucać bo szalik i koszulka jest, i dwa razy w tygodniu wyjscie musi być. Pijemy jak jest zwycięstwo pijemu jak jest porażka. Jak zlikwidujecie ten hokej to całe towarzystwo hokejowe chcecie z alkoholizmu wyzwolić? Nie róbcie nam tego, to ingerencja w życie społeczne mieszkańców.
Grzegorz24.06.2022, 08:51
123 masz rację. Ja jeżdże na superenduro. Bilet kosztuje ok 200 zł + koszty podróży po europie i uważam że warto. Jest to dla mnie teatr, widowisko i prawdziwy mistrz z NT oraz jego następcy. Ile kosztuje miasto ta duma którą czuje się na aranach w europie kiedy ciągle wspominają Nowy Targ i zawodników z tego miasta.
Jeżeli hokej ma funkcjonować na dotychczasowych zasadach to mowię NIE.
Miasto daje zaplecze, lód, pracowników. O reszte powinni zadbać włodarze, pasjonaci hokeja i prowadzić drużynę na adekwatnym do zaangażowania poziomie. Wstydem jest niesamowitym żebrać pieniądze od miasta.
Jak nie stać na hokej, to przebranżowić zawodników na pimponga i tak się bawić.
wera23.06.2022, 21:54
Ja też chcę. Mi wystarczy 100 tyś. I tak będziecie 900 tyś do przodu, mamy deal?
12323.06.2022, 20:27
Hokej jest dla fanów tym, czym teatr dla innych. Skoro bilet do teatru kosztuje 100 to na mecz hokejowy tez niech tyle kosztuje i może ten klub nie będzie deficytowy?
Krzysztof23.06.2022, 15:19
Najśmieszniejsze w tym wszytskim jest że proszą o pieniądze z miasta a jak się poprzedni sezon skonczył, to członkowie drużyny bili sponspora z Czorsztyna a reszta patrzyła... a teraz jak zwykle burmistrz ma nóż na gardle bo jak da to znienawidzi go tysiące mieszkańców, a jak nie da to znienawidzi go 800 kibiców hokeja. No i co robić ... ?
Patryk23.06.2022, 15:11
Niech sobie radni urzednicy finansują zabawe starych chłopców na miejskim lodowisku z własnych pieniedzy a nie publicznych środków. Niech kibice hokeja płacą za wejście na mecz po 50 zł!
Miasto powinno oszczędzać w dobie kryzysu, obniżać podatki. Ludzi nie mają za co na węgla kupić, jedzenia nie wspominająć dzieci wysłąć na wakacje a ci se w najlepsze będą miliony rozdawać.
Łatwo się rozdaje... oj za łątwo
lb23.06.2022, 14:28
bilety na mecze powinny byc w cenach takich, zeby klub mogl samodzielnie funkcjonowac. bylyby drogie. bardzo. ale to wlasnie ci ludzie, ktorzy chodza na mecze, chca przeciez pieniedzy dla klubu. klub z reszta wlasnie na takich zasadach powinien funckjonowac. oczywiscie w malym miescie drogi klub to jest po prostu z ekonomicznego punktu widzenia srednio oplacalne - ale jw - jak jest wola, zeby klun jenak funkcjonowal, to wypadaloby go wspierac wlasnie kupujac drogie bilety, a nie domagajac sie od miasta... takie proste i takie skomplikowane.
hokejus wielgus23.06.2022, 01:09
zainteresowanie tematem ogromne, przekroczyło wszelkie oczekiwania hehehe, widać jak ten hokej jest ważny dla obecnie żyjących i płacących podatki w tym mieście
stach22.06.2022, 22:06
będą wyniki,będą pieniądze,nie ma wyników nie ma pieniędzy
Nie22.06.2022, 20:29
Referendum. Jasne i prawdziwe przedstawienie sprawy społeczeństwu. Są inne ważniejsze sprawy dla miasta. Dość finansowania sportu zawodowego. Dokładajcie do pensji mieszkańcom Nowego Targu a nie pożal się Boże hokeistom. Ktoś wcześniej napisał prawdę, że niech radni dokładają swoje diety do tej "zabawy". Czekam na burmistrza,który jasno wreszcie postawi sprawę. Szkolenie młodzieży za nasze pieniądze tak. Nie za nasze pieniądze na dofinansowanie zawodowego zawodnika
Wyrocznia22.06.2022, 20:11
Zawodnicy, którzy nie potrafią zostawić serca na lodzie niech nie oczekują na moje pieniądze z podatków.
Edek z fabryki kredek!!!22.06.2022, 19:08
Ja mam propozycję może MZK wykupi klub ,tak prężnie działa dzięki Panu dyrektorowi,a przynajmniej autobusy będą wozić zawodników za darmo ????????????
Jarek Kefir22.06.2022, 18:59
To jest żart prawda? Od kilku lat kolejne zarządy uciekają przez kombinacje finansowe. My mieszkańcy chcemy przejrzystości a to co teraz jest z akcjami i spółkami to jest bajzel. Dość już finansowania hokeistów z sentymentu. Dlaczego mamy sponsorować takie kombinacje? Pożyczki zaciągnięte od niewiadomo kogo! Co to jest? Podhalanka?
Zero kasy od miasta, jasne finanse. Klub pod zera niech startuje. Wtedy można wznowić wsparcie w celu promocji Miasta.
Zły22.06.2022, 18:24
Zawodowcy niech utrzymują się sami. Dość już wydawania moich pieniędzy. I nie gadajcie o promocji Miasta poprzez hokej. Lepiej wydać na spoty reklamowe w telewizji niż na niszowy sport na który przychodzi garstka kibiców. Niech się bawią za swoje. Radni jeżeli mają ochotę niechaj oddadzą diety. Niezła sumka by się uzbierała. 21×2000 ×12. Dawać swoją kasę na hokej.
bbezradny22.06.2022, 17:12
@mrradny
Piłką nożną niech się bawi ten co obecnie to robi.Jak go stać na finansowanie drewnianych kopaczy nazywających się dumnie piłkarzami(zbieranina niechcianych w innych klubach),których kopaninę mało kto ogląda,to niech ładuję w studnię bez dna...
karaluch22.06.2022, 17:10
Dość marnowania pieniędzy na tych słabych hokeistów.
Osiol22.06.2022, 16:43
Pierwsze co zrobi miasto to poprosi ABW o sprawdzenie.......
na kredyt chyba22.06.2022, 16:38
Nie zgadzam się na finansowanie zawodowego sportu z budżetu miasta. Są inne ważniejsze potrzeby jak hokej w mieście . Stop- najwyższy czas zatrzymać to wyrzucanie kasy na ten mierny "sport"
Juchas22.06.2022, 16:27
Wszyscy za, a nawet przeciw......
zpodhalanskiej22.06.2022, 16:08
Jak coś nie zarabia na siebie i nie ma na to pieniędzy to po co to ciągnąć na siłe na koszt obywalela ktorego nie interesuje hokej powiem tak KONCZ waść wstydu oszedz
mrradny22.06.2022, 15:55
Hola, hola - dlaczego na hokej 0,8 % a nie na piłkę nożną czy inne dyscypliny ? - i dlaczego w ogóle z moich, czyli z zebranych od nas - mieszkańców NT - podatków ?? Chcecie się bawić - to za swoje ! Ja wolę nowe drogi w mieście. Naprawdę mało jest innych potrzeb ? A hokej jest i będzie dyscypliną niszową i deficytową może to wreszcie i do radnych dotrze. Pora się z tym pogodzić. 1,2 mln w dobie kryzysu ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl