26.06.2022, 20:41 | czytano: 2027

Związek Podhalan zabrał głos w sprawie Muzeum Palace

arch. Podhale24
"W związku z powstającym Muzeum Palace, jako filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem oficjalne stanowisko Związku Podhalan opiera się na fundamencie prawdy o II wojny światowej z uwzględnieniem genezy tego największego dramatu Europy XX wieku" - czytamy w opublikowanym przez Związek stanowisku.
Ot jego treść: "Uważamy za konieczne umieszczenia w stałej ekspozycji Muzeum Palace genezy II wojny światowej sięgającej bismarckowskiej germanizacji Narodu Polskiego, poprzez skutki przegranej przez Niemcy I wojny świtowej, aż po stworzenie hitlerowskiego planu Wielkiej Rzeszy, której głównym aspektem dobrobytu ich kraju miała być eksterminacji narodów uznanych za „nieludzi” oraz plan stworzenia przestrzeni życiowej dla „rasy niemieckich panów”. Co stanowi główną przyczynę II wojny światowej.
W sprawie Goralenvolku, który został zaplanowany przez niemieckich okupantów, jako zdrada narodu polskiego, stoimy na stanowisku przypominania historycznej prawdy o jego genezie. Pragniemy przypomnieć również, że ta organizacja została stworzona przez Niemców w celu podzielenia społeczności polskiej w okupowanym przez nich kraju. Wielu górali zostało zmuszonych do przystąpienia do tej zdradzieckiej organizacji. Niemcy w tym celu stosowały terror wobec ludności Podhala podobnie jak i reszty okupowanych ziem polskich, który w czasie II wojny światowej był nieporównywalny z okupowanymi krajami typu Belgia, Holandia, czy Francja.

Muzeum PALACE – powinno swym zasięgiem obejmować tereny obecnych starostw: nowotarskiego i tatrzańskiego a nawet sięgać po Myślenice a na południe terenów Słowacji. Palace – Katownia Podhala była niemieckim więzieniem politycznym. Muzeum Palace powinno, naszym zdaniem, ukazywać szeroko pojęty ruch oporu przeciw Niemcom w czasie II wojny światowej, sięgający dziejów partyzanckich w Gorcach, Beskidach i oczywiście w Tatrach (m.in. działalność kurierów, Konfederacji Tatrzańskiej, oddziałów „Szaroty” i AK na tym terenie). Powinny znaleźć miejsce w stałej ekspozycji takie osoby jak np. Katarzyna Filipek z Tokarni zamordowana koło Nowego Targu – wyróżniona tytułem -SPRAWIEDLIWA WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA rodzina Błażusiaków, Mików, Zachemskich… i wielu innych mordowanych i torturowanych w Palace. Wśród ekspozycji nie powinno zabraknąć tematyki historii powojennej – związanej z okresem stalinowskim naszego kraju.

Uważamy, że o wiele ważniejsze w powstającym Muzeum Palace jako filii Muzeum Tatrzańskiego będą treści ekspozycji dotyczące wizerunku społeczności góralskiej, niż sama architektura wnętrz, która w przeciągu lat dzielących nasze czasy od II wojny światowej i tak wielokrotnie ulegała zmianom. Pamiętajmy, że II wojna światowa była wojną narodów, a nie idei, w której Niemcy mordowali obywateli polskich. Wyrażamy niezmierną radość z faktu powstania nowej filii Muzeum Tatrzańskiego – Muzeum Palace. Spełniają się oczekiwania wielu naszych działaczy w tym prezesa Zarządu Głównego – nieodżałowanego honorowego członka Związku Podhalan dr Wincentego Galicy – kombatanta II wojny świtowej.
Nawołujemy do wspólnej powszechnej zgody wokół idei budowy Muzeum Palace. Niemcom w czasie II wojny świtowej zależało na skłóceniu i podzieleniu naszych przodków, aby łatwiej było zgermanizować i zniszczyć nasz naród. W jedności zawsze tkwi siła.

Z poważaniem Zarząd Główny Związku Podhalan w Polsce im. Świętego Jana Pawła II"

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mądry i skromny29.06.2022, 02:10
No i co się nie zgadza?
Nie chcem, ale muszem28.06.2022, 21:52
@ "mądry i skromny"
Powinieneś już dziś podjąć starania o przyjęcie na etat historyka w przyszłym "muzeum palace", bo zanosi się na to, że tam będzie właśnie prezentowana "prawda historyczna" w twoim stylu.

"w przedwojennej Polsce sanacja naparzała się z endecją ale łączyła ich dzika nienawiść do Żydów, lewicy i ludowców" Tym zdaniem pokazałeś poziom swojej wiedzy.
Życzę powodzenia w staraniach o etat.
mądry i skromny28.06.2022, 09:30
Niemcy nie musieli dzielić Polaków, bo ci byli zawsze podzieleni- w przedwojennej Polsce sanacja naparzała się z endecją ale łączyła ich dzika nienawiść do Żydów, lewicy i ludowców. Rządząca sanacja zorganizowała nawet obóz integracyjny uczący prawidłowego myślenia w Berezie Kartuskiej zwany przez niektórych historyków obozem koncentracyjnym, tak że Niemcy na tym polu już nic więcej osiągnąć nie mogli.
..27.06.2022, 12:14
A więc dla Związku Podhalan jest bez znaczenia, czy budynek Palace będzie w całości poświęcony Muzeum Palace, czy będzie przeznaczony w znacznej części dla biur Muzeum Tatrzańskiego...
Dla Związku Podhalan jest bez znaczenia, czy budynek będzie godnie odzwierciedlał tamte straszliwe lata okupacji niemieckiej i wnętrze budynku zachowa autentyzm II wojny światowej.
Dla Związku Podhalan jest bez znaczenia czy na górze w budynku Muzeum Palace będzie punkt gastronomiczny z bufetem, gdzie będzie się można zajadać w miejscu gdzie mordowano Polaków, w większości górali!
Nie zapomnimy, że to właśnie Związek Podhalan oddział Zakopane zorganizował spotkanie w tamtym roku dotyczące losów tego budynku z powodu decyzji Muzeum Tatrzańskiego, która była według Podhalan nie do zaakceptowania. Chwała za to Związkowi Podhalan - oddział Zakopane...
A reszta... W przyszłości powiedzcie swoim dzieciom, że nie zachowaliście się jak trzeba!

Goralenvolk reaktywacja...

?Miłość ojczyzny to uczucie, które przepełnia serca wszystkich bez wyjątku psychicznie i moralnie zdrowych ludzi. Ten tylko ojczyzny nie kocha, kto jest niedorozwinięty uczuciowo lub umysłowo. Poza tym ojczyznę kocha każdy. Jakżeż bowiem nie kochać tego, czego drobnym ułamkiem jesteśmy sami, co przepełnia sobą każdy nasz nerw, każdą drobinę krwi, każdą myśl, pragnienie, każde podświadome drgnienie naszego życia. Ojczyzna jest wszystkim ? w czym, naokoło czego i z czego żyjemy. Ona jest nasza od dnia naszych urodzin aż do śmierci ustawicznie nas żywiącą i wychowującą, z największą troską i niezmienną miłością kolebiącą nas matką. A matki czyż można nie kochać? Ten, kto by podniósł rękę na swoją matkę albo na matki swojej boleść obojętnie patrzył, nie byłby już człowiekiem ani zwierzem nawet, byłby jakimś tworem gadzinowym, czymś stojącym pośrodku między robakiem a grzybem. I teraz nasuwa nam się pytanie: skoro każdy kocha ojczyznę jak matkę, dlaczegoż to tylu ludzi jest, którzy podkopują byt tej ojczyzny, jej krzywdą się żywią, a nawet strach o tym pomyśleć, na ojczyznę tę zbrodniczą rękę podnoszą i zdradziecko przeciw niej występują? Tak, są tacy ludzie, ale to są moralni albo umysłowi idioci. Poza tym olbrzymiej ilości ludzi wydaje się, że ojczyzna wtedy jest szczęśliwa, gdy im osobiście jest dobrze. Miłość zabija bardzo często, podobnie jak nienawiść. (?)?

Augustyn Suski
Zp27.06.2022, 10:59
dziadek vice prezesa Zp w czasie okupacji wraz z niemcami przychodził do moje Babki i zarekfirował jej w ciagu 5 lat 7 krow taki to był Sokół
zwz27.06.2022, 08:47
ani słowem o Konfederacji Tatrzańskiej?
Tadeusz Morawa, syn żołnierza AK-WiN27.06.2022, 05:58
Głos w sprawie Muzeum Palace jest ważny, ale rozdzielanie oddziału ,,Szaroty" od AK jest niedopuszczalne. Tekst do korekty!
Nie chcem, ale muszem26.06.2022, 22:59
Czyli tak, jak się obawiałem. Na wzór Muzeum Auschwitz (może to nie ta skala, ale jednak) wyjdzie z tego niezły historyczny - miszmasz. To raczej pewne. Lepiej by nie było tam wyjaśnienia genezy wywołania II wojny światowej. Co innego przeróbki architektoniczne willi Palace, które niestety służyć będą określonym celom, nawet chyba sygnalizowanym w powyższym artykule.

Nawiązując do treści zamieszczonego stanowiska Związku Podhalan, od siebie, pozwolę sobie zainteresowanym wspomnianymi w nim wątkami historycznymi zaproponować kilka źródeł historycznych wartych poznania w tym kontekście, są to książki;
1."Nieunikniona wojna mocarstw zachodnich przeciw unji sowietów" (Stany
Zjednoczone Europy rok 1930, duża analogia do dzisiejszych czasów).
2. Państwo Żydowskie (Włodzimierza Żabotyńskiego), szczególnie str.19
3. Konferencja w Wannsee (ze wskazaniem na końcówkę treści protokołu z
tej konferencji).
4. Bezimienna wojna ( dopiero co się ukazało tłumaczenie na j. polski).

Życzę wyciągnięcia trafnych wniosków.
Widać wyraźnie, że sprawa powstania Muzeum Palace idzie w złym kierunku!
Jan26.06.2022, 21:28
Zakłamywanie historii na nic się nie zda. Prawda zawsze wyjdzie, górale mają dość nigodziwosci za pazurami.
Osiol26.06.2022, 20:58
A jak rozpatrywać 100tys Ślązaków wermachcie
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl