06.07.2022, 08:46 | czytano: 3837

Zapłonęła Śpisko Watra (zdjęcia)

zdj. Joanna Dziubińska
Zgodnie z wieloletnią tradycją w pierwszą niedzielę lipca przy Gminnym Centrum Kultury w Niedzicy zapłonęła Śpisko Watra – symbol tradycji i kultury regionu.
XXVI Śpiską Watrę rozpalił wójt Gminy Łapsze Niżne Jakub Jamróz wraz z Prezesem Związku Podhalan Julianem Kowalczykiem i Prezesem Związku Polskiego Spisza Janem Budzem.
Podczas imprezy na niedzickiej scenie wystąpiło 12 zespołów regionalnych z polskiego Spisza: Dunajec i Czardasz z Niedzicy, Ciardasie z Czarnej Góry, Torecki i Lotry z Łapszanki, Hajduki z Łapsz Wyżnych, Honaj z Dursztyna , Zielony Jawor i Toniecnici z Krempach, Mali Frydmanianie z Frydmana, Bystry Potok z Kacwina, Spiszacy z Łapsz Niżnych, a także goście z Litwy – zespół Hałas i zespół Kropelki. Na zakończenie imprezy muzycy ze Spiskiej Starej Wsi zaprezentowali muzykę romską, węgierską, polską i słowacką.

Impreza z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością, gdyż goście, którzy przybyli na watrę mają możliwość skosztowania przysmaków kuchni spiskiej. W tym roku potrawy przygotowały panie z niedawno powstałego Koła Gospodyń Wiejskich „Frydmanianki”. Były tradycyjnie wędliny i kiełbasy, moskole i pieczone ziemniaki, bryndza i masło czosnkowe oraz pyszne ogórki małosolne. Nie zabrakło także słodkości pieczonych przez miejscowe gospodynie.

JD pieniny24
Może Cię zainteresować
komentarze
Ech Spiszaki !16.08.2022, 09:16
Niedzicon! Ty się ciesz że nie doszło do jakiegoś kłopotu bo byli strażacy na miejscu! Bo widać co by wymodzili Ci trzej królowie. Nie mogą zrobić porządnej podstawy pod ognisko? Dziady jedne!
Niedzicon12.07.2022, 10:11
Jak zobaczyłem na stronie Gminy Facebook Home reklamę sołectwa Niedzica to po prostu mnie zamurowało! No nareszcie dotarło do władz GMINY gdzie i w jakiej miejscowości można robić interes na turystyce. To by znaczyło że coś drgnęło w tej skostniałej strukturze gminnej? Marne to jednak pocieszenie bo tak mało jakoś za obecnej kadencji zrobiono właśnie w tej miejscowości. Gdzie tu jednak można by było robić jeszcze większą kasę z Niedzicy ratując między innymi budżet gminy! Ale jak widać sytuacja się zmienia i oby tak dalej. Chyba wybory już blisko to i czas na obiecanki! No i Niedzica to jednak duża wioska i wypadało by się nad tym pochylić i zastanowić czy warto zobaczymy? Nie będę się jednak pastwił nad wójtem radnymi chociaż język mnie swędzi i to mocno!!!!
Agata11.07.2022, 07:49
tak to jest @ Jeśli już piszesz to staraj się pisać prawdę. Też byłam na Spiskiej Watrze i widziałam radną z Niedzicy a wzrok mam dobry! Może nie jest tak ważnym wipem czy prezesem jak pytasz ale jako radna była obecna. Zawsze jest obecna tak że to jest nieprawda! Widać nie chce być kojarzona z tym towarzystwem dlatego unika kamery. Z tego by wynikało że woli być jednak bliżej ludzi a to dobry znak!
obywatel gminy09.07.2022, 21:33
Ognisko podpalali akurat Ci panowie którzy to bardzo ale to bardzo negatywnie są nastawieni do Niedzicy! Hmm.... czy to są ludzie kultury ano tak się mówi. Dobrze że była straż dziady nie są w stanie nawet zrobić porządną podstawę pod ognisko! A tyle biadolą, gęgają , wszyscy radni wójt co się to w Niedzicy buduje! Wystarczy popatrzeć za ogrodzenie i już widać działanie gminy. Ci ludzie nie mają bladego pojęcia o czym gadają wstydu nie macie radni! Jeden wójt Dom Kultury wybudował drugi wyremontował żeby trzeci miał gdzie podpalać watrę! A co zrobił obecny wójt? NIC!
tak to jest09.07.2022, 12:00
Fajnie ognisko podpalali sami ludzie kultury prezesi, wójt, dyrektor. A gdzie Ci Wipowcy gminni pytam że niema ani jednego? Aaaaa....ale to jest w Niedzicy na śmierć zapomniałem! Po drugie to nie ma diety też trzeba nie zapominać! Wójt skłócił to dziadostwo no i teraz stara się wyjść z twarzą. Trochu to już po czasie ta banda nigdy nie będzie razem! Jakie by to nie było święto dobrze że chociaż ludzie to rozumieją i uczestniczą!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl