06.07.2022, 20:00 | czytano: 5327

Kuźnice zmienią się nie do poznania. Wcześniej czeka je roczny remont (wizualizacja)

ZAKOPANE. Dwupoziomowy plac w Kuźnicach ma odmienić to miejsce. Górny plac zostanie udostępniony turystom. Piętro niżej znajdzie się miejsce na przystanki dla busów i postój taxi. Inwestycja zakończona zostanie w czerwcu 2023 roku.
Pandemia, a następnie wojna na Ukrainie spowodowały, że rozpoczęcie prace w zakopiańskich Kuźnicach opóźniło się. W pierwszej wersji remont miał się zakończyć w listopadzie br. Ostateczny termin zakończenia prac, to czerwiec 2023 r. Prace przy przebudowie mają rozpocząć się lada dzień. Rozpoczęły się już jednak przygotowania do zmiany organizacji ruchu.
- Inwestycja „Kuźnice” formalnie już się rozpoczęła, bo plac został przekazany wykonawcy 20 czerwca - zaznacza Tomasz Filar, wiceburmistrz Zakopanego. - W tej chwili trwają prace uzgadniające organizację ruchu. Wykonany plac obok pomnika Prometeusza na placu zrywkowym Tatrzańskiego Parku Narodowego. To nie jest stworzenie nowego placu, tylko wykorzystanie dotychczasowego. Tam będzie komunikacja busów, linii komunikacji oraz taxi. Tam będą dojeżdżać i odjeżdżać busy. Następnie turyści pieszo przez teren TPN będą dostawać się do rozdroża szlaków turystycznych - dodaje.

Nowe miejsce przeznaczone na przyjazdy i odjazdy busów oraz taxi pomieści znacznie mniej pojazdów niż dotychczasowy plac w Kuźnicach. Pilnować drożności tego miejsca ma Straż Miejska, bo jak się okazuje nie każdy pojazd posiada pozwolenie na wjazd.

- Ul. Przewodników Tatrzańskich jest wyłączona z ruchu. Są tam dopuszczone pojazdy, które mogą wjeżdżać, czyli linie regularne i taxi oraz obsługa poszczególnych obiektów w tym kolej na Kasprowy Wierch. Linia regularna ma to do siebie, że o danym czasie przyjeżdża i odjeżdża - zaznacza Tomasz Filar. - Jeżeli chodzi o ilość miejsc, to jest ona obrazowo mniejsza. Pamiętajmy jednak, że na placu w Kuźnicach stały nie zawsze osoby do tego uprawnione. Na sezon tego pilnowaliśmy, aby osoby trudniące się zawodem mogły zarobkować, dlatego to zastępcze miejsce zostało stworzone. W ramach inwestycji ul. Przewodników Tatrzańskich będzie przebudowana i będą jeszcze inne ograniczenia. Za każdym razem będzie zachowany ruch, aby osoby trudniące się transportem mogły zarobić - dodaje.

Tymczasowy przystanek końcowy ma zostać uruchomiony w okolicach 11 lipca i także wtedy powinny ruszyć prace przy przebudowie placu. Prace rozpoczną się przebudowy infrastruktury podziemnej. Jednym z najtrudniejszych zadań będzie przebudowanie głównej rury zasilającej w wodę całe Zakopane.

- Proszę się nie martwić. W Zakopanem nie będzie brakowało wody - zapewnia Tomasz Filar.
Finalnie plac w Kuźnicach ma być oddany do użytku pieszym. Ma pojawić się tam też odpowiednia infrastruktura. Poniżej poziomu placu, w podziemiach znajdzie się miejsce na postoje busów oraz taxi. Powstać ma także pomnik.

- Mamy porozumienie ze społecznym komitetem i tam powstanie pomnik Kurierów Tatrzańskich - zapowiada Tomasz Filar. - Pojazdy znikną z placu w Kuźnicach. Będą tam też schody wyprowadzające turystów na plac pod kolejkę - dodaje wiceburmistrz.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Marucha07.07.2022, 19:12
Betonoza o Bałtyku po samiućkie Tatry.
TO NIE JEST REMONT!!!07.07.2022, 18:40
Dlaczego wciąż, z uporem maniaka wszyscy mówią o tej inwestycji "REMONT"??? Czy jak ja zbuduję pod chałupą parking podziemny to też będzie to remont? Dlaczego taki przekręt jest realizowany w majestacie prawa? To jest normalna, 100% inwestycja deweloperska, betonoza komunikacyjna i ogromna ingerencja w środowisko naturalne. Czy ktoś robił analizy jak tam wyglądają cieki wodne, jak to wpłynie na zanieczyszczenie czy zmianę stosunków wodnych i źródeł poboru wody dla Zakopanego? Żeby tego betonowego bunkra nie wypłukało i nie wyłaziła cały czas woda to musi być zaizolowane jak arka Noego. A i tak idę o zakład że przy większych opadach i wyższych stanach górskich rzek cały ten cyrk będzie podmywany i przytapiany.
TO NIE JEST REMONT!!! TO JEST NORMALNA BUDOWA DWORCA PODZIEMNEGO!!!
Dlaczego Wojewoda i inne urzędy wydały zgodę na zniszczenie środowiska naturalnego na terenie TPN omijając przepisy prawa?
Zakopianka07.07.2022, 14:56
Naprawdę to jest potrzebna normalna komunikacja autobusowa, a nie zdzierstwo busikowo-taksówkowe. Ten beton i przebudowa jest zbędna. Ludzie powinni chodzić pieszo od terenu tpn, ewentualnie przyjeżdżać busem miejskim. No, ale jak się buduje nowe pensjonaty, kawiarnie to ruch coraz większy. Tej zimy po raz pierwszy był smog w Kuźnicach zauważył ktoś?
pietrek07.07.2022, 13:19
Po Co? Czy nie jest ładnie ,naturalnie teraz? Dla warszawy?
Sasza07.07.2022, 09:45
I znów beton zamiast zieleni...
Zbooj07.07.2022, 08:46
No wygląda nowocześnie na zdjęciach, ale już nie jak pojawią się tam te stare busidła prywaciarzy. Wprowadzić conajmniej strefę normy spalin EURO 5 i większość rzęchów odpadnie.
yamakay07.07.2022, 07:18
znowu beton
wykształciuch apolityczny06.07.2022, 20:03
po co to? chyba tylko żeby brać kasę
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl