07.07.2022, 09:28 | czytano: 4990

Zamieszanie z konkursem na dyrektora teatru. Pomyłka komisji

Piotr Męderak. Arch. Podhale24.pl
Piotr Męderak został wybrany na dyrektora Teatru Lalek "Rabcio" w Rabce-Zdroju, choć konkurs na to stanowisko został nierozstrzygnięty. Okazało się jednak, że doszło do naruszenia regulaminu.
Pod koniec maja Zarząd Powiatu Nowotarskiego zdecydował się powtórzyć konkurs na dyrektora. Pierwsze postepowanie nie zostało rozstrzygnięte, bo żaden z dwójki kandydatów nie zdobył bezwzględnej większości głosów komisji konkursowej - poinformowano wówczas. O stanowisko ubiegali się były członek zarządu powiatu, dyrektor teatru Plejada w Nowym Targu, aktor i reżyser Piotr Męderak oraz aktorka "Rabcia" Krystyna Kachel. W każdym kolejnym głosowaniu Piotr Męderak otrzymywał 4 głosy, a Krystyna Kachel - 2. Z uwagi na fakt, iż żaden z kandydatów nie otrzymał bezwzględnej większości głosów członków komisji (część członków nie oddało głosu na żadnego z kandydatów), przewodniczący po odbyciu się trzech głosowań ogłosił, że konkurs pozostaje nierozstrzygnięty.
Starostwo Powiatowe w Nowym Targu ogłosiło nowy konkurs, ale pojawiły się zastrzeżenia. Radca prawny zwrócił uwagę na fakt, że nie został dotrzymany regulamin konkursu. Nie mógł on bowiem zostać nierozstrzygnięty, ponieważ kandydaci spełnili wszystkie warunki, dlatego po dwóch głosowaniach komisja konkursowa powinna przedstawić ich i wyniki głosowania zarządowi, a ten zdecydować, którego wybiera. I nie musi wybrać tego, który miał ich więcej. Nie jest też potrzebna bezwzględna większość głosów, żeby go rozstrzygnąć. Tymczasem stało się inaczej.

Dopiero gdy zauważono błąd urzędnicy zaczęli odkręcać sprawę. Zarząd unieważnił ponowne ogłoszenie konkursu i wybrał dyrektora spośród dwójki kandydatów, powierzając to stanowisko Piotrowi Męderakowi, który zdobył największą liczbę głosów.

Męderak zastąpi jesienią na stanowisku wieloletniego dyrektora placówki Zbigniew Wójciaka, który pozostanie dyrektorem Muzeum Orkana. Dotychczas kierował oboma placówkami.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
noname19.07.2022, 13:04
Proszę, proszę. Nowy Pan Dyrektor to się potrafi ustawić. Zgodnie z uchwałą otrzyma ok 16 000 zł brutto wypłaty miesięcznie. Pewnie jest to ok 100 - 150% więcej niż dotychczasowy Dyrektor. Który ile był Dyrektorem 20 lat? 25 lat? Ciekawe czy przychód Rabcia wynosi 20 000 zł miesięcznie, bo tyle będzie kosztów pracodawcy tylko na wypłatę dla Szanownego Pana Dyrektora. Czyżby Starostwo planowało jakieś dofinansowanie extra dla Rabcia, skoro tak szczodrze rozdaje pieniądze?
Kobza09.07.2022, 11:27
W Poznaniu i Szczecinie dyrektorami teatrów lalek zostali drugoligowi muzycy. Ważne, by nie przeszkadzali w lewaczeniu dzieci.
Kloss08.07.2022, 22:01
Następna ściema
noname08.07.2022, 14:15
W rozporządzeniu/ustawie o wyborze Dyrektora w jednostkach kultury, podobnie jak w regulaminie pracy Komisji Konkursowej jest informacja, że Dyrektorem może zostać osoba, która uzyskała bezwzględną większość głosów. Zatem rodzi się pytanie, czy ktoś konsultował interpretacje radcy prawnego, który zapewne jest zatrudniony w Starostwie, z opinią zewnętrznego radcy prawnego? Dodatkowo przewodniczący Komisji Konkursowej powinien mieć świadomość, że wygrywa osoba z większą ilością głosów w drugim głosowaniu, zatem dlaczego konkurs jest nierozstrzygnięty? Przewodniczący nie miał podstawowej wiedzy dotyczącej prawa? Ktoś w maju napisał komentarz, że bez względu na wynik, czyli nierozstrzygnięcie, Dyrektorem i tak zostanie p. Męderak. Zatem być może jest coś na ,,rzeczy". Ponadto jakie są osiągnięcia kierownika artystycznego Teatru, który został powołany kilka lat temu, a przez wiele lat - teatr nie miał takiej osoby? Co ów Pan zrobił dla Rabcia? Czy ponadto nie będzie dochodziło do nadużyć, skoro p. Męderak chyba jest właścicielem swojego teatru w Nowym Targu?
wicek07.07.2022, 20:15
Wybór dobry dla starostwa ale czy dla teatru?
kulfon07.07.2022, 19:53
Kolejny dowód na to, że ten kraj już upadł i raczej się nie podniesie. Nepotyzm, synekury, ustawiane komisje dla picu i dopychanie kolanem jedynie słusznych kandydatów. Imperium urzędasów i ich uznaniowości powstało niczym Feniks z popiołów. Skandal goni skandal - ale podobno to wszystko ruska prowokacja, hahahhaha.
Ramzes07.07.2022, 13:19
Do "naruszeń regulaminu" dochodziło znacznie wcześniej w konkursach na stanowiska dyrektorów. Panie Faber, może panu przypomnieć?
asz07.07.2022, 11:39
do Ha Ha Ha
panuje starosta panuje, przecież widać, ma kogo namaścił :):)
Ha Ha Ha07.07.2022, 10:23
Po co tyle zamieszania z konkursami, skoro i tak już od dawna było wiadome, że dyrektorem zostanie ten, który ma zostać a pracuje już od wielu miesięcy w Teatrze i przygotowywany był na to stanowisko wcześniej. Nic innego tylko "kumoterstwo, klakierstwo i układy". Chyba Pan Faber już nie panuje nad urzędnikami powiatu.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl