15.11.2009, 11:53 | czytano: 1821

Jubileusz Grupy Podhalańskiej GOPR

R. Miśkowiec
RABKA. Ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR i zaproszeni przez nich goście świętowali w sobotę jubileusz 55-lecia działalności górskiej.
Obchody, połączone z Dniem Ratownika, rozpoczęły się w kościele św. Teresy od mszy świętej, którą odprawił dla ratowników i gości ks. kardynał Franciszek Macharski, członek honorowy grupy. Na zaproszenie GOPR do Rabki przyjechał m.in. wojewoda małopolski Stanisław Kracik, posłowie Piotr van der Coghen, Edward Siarka i Anna Paluch, wicemarszałek Marek Sowa, burmistrz Nowego Targu Marek Fryźlewicz, burmistrz uzdrowiska Ewa Przybyło, szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski. Obecnie byli także prezes GOPR Jan Łuszczewski i naczelnik Jacek Dębicki.
Już w teatrze Rabcio, gdzie po mszy spotkali się uczestnicy uroczystości, jubileuszowe obchody rozpoczęły się od powitania gości i przypomnienia historii oraz początków powstania Grupy Podhalańskiej. Potem uroczyście przyjęto w szeregi GOPR czterech nowych ratowników - Jakuba Dydę, Tomasza Kamińskiego, Leszka Ząbkowskiego i Dominikę Rajską-Chabrzyk. Wszyscy oni, jak tradycja każe, złożyli przysięgę i podali rękę naczelnikowi. Gratulacje od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzego Millera przekazał podhalańskim ratownikom wojewoda małopolski Stanisław Kracik. - Ja mam dla was tylko jedno życzenie, by w tej waszej misji jak najmniej było tych, którzy przez swoją głupotę narażają was na akcję, gdy nie jest to potrzebne - powiedział od siebie. Na koniec ratownicy i zasłużeni dla ratownictwa górskiego otrzymali Krzyże Oficerskie Orderu Odrodzenia Polski, Złote, Srebrne i Brązowe Krzyże Zasługi oraz medale Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego. Wieczorem ratownicy i goście uroczystości przenieśli się do restauracji Siwy Dym, gdzie odbyła się część nieoficjalna imprezy.

Grupa Podhalańska GOPR powstała w 1954 roku z inicjatywy rabczańskich działaczy turystycznych i dała początek sekcjom w w Nowym Targu, Krościenku, w Szczawnicy, Limanowej, Ochotnicy Górnej, Kamienicy, Niedźwiedziu i na Orawie. W ciągu 55 lat swojej działalności była wzywana do wypraw górskich 35 tysięcy razy. Dziś liczy 329 ratowników w tym 16 zawodowych, a swoim działaniem obejmuje teren od wschodnich stoków Babiej Góry i przełęczy Krowiarki, Pasmo Polic, Podhalańskie, Orawa, Gorce, Beskid Wyspowy i część Beskidu Sądeckiego po Pieniny. To około 1500 km szlaków turystycznych i 4200 km2 powierzchni.

Pełna historia Grupy Podhalańskiej GOPR TUTAJ.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
antypis15.11.2009, 16:51
nie wiesz co? właśnie pokazać jak się zrobić "gwiazdą" z naszych podatków - a takie to było kiedyś kurczątko....
IRAsiad15.11.2009, 13:14
w tekście ani słowa o tym, że burmistrz MF otrzymał medal Zasłużony dla Ratownictwa Górskiego. U redaktora RM to już chroniczna choroba?
gopr15.11.2009, 12:15
A co "gwiazda Pienin" tam robiła?
A gdzie starostowie?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl