24.07.2022, 19:43 | czytano: 2541

Rękodzieło na 47. Poroniańskim Lecie (zdjęcia)

zdj. Marcin Szkodziński
PORONIN. Drewniane tace, górskie i kubki zdobione góralskimi motywami, paski, torebki, haftowane koszule, miody i przetwory. Wszystko to ręcznie robione.
- To co dzisiaj mamy na stoisku, to tylko namiastka tego co robimy - mówi Monika Jurzec z Zakładu Krawieckiego Szyk w Szaflarach. - Produkujemy stroje regionalne, zajmujemy się również haftem komputerowym. Mamy wypożyczalnię strojów regionalnych. Nie da się tego wszystkiego wymienić. Najlepiej nas odwiedzić - dodaje.
Wśród stoisk można znaleźć także miody i przetwory regionalne. Są stoiska, na których oferowane jest "wszystko ze skóry". - Torebki, albumy, szkatułki, paski damskie i męskie oraz bransoletki. Wszystko to ręcznie robione przez mojego tatę - zapewnia Rafał Kramarz z Bukowiny Tatrzańskiej.

Wśród ofert można znaleźć także wyjątkowe deski kuchenne. - Wykonuję artystyczne deski do serwowania i krojenia. Wszystko ręcznie robione z jednego kawałka drewna sezonowanego. Specjalnie na tę okazję wizyty w Poroninie wykonałem kolekcję z elementami góralskimi jak parzenica i rozeta. Niektóre deski wypalam. Jest to specjalna technika - mówi Rafał Bylica, właściciel firmy Diego Totti.

Na stoiskach można także znaleźć poduszki w kształcie gór. - Mamy piękne, ręcznie szyte poduszki. Mamy pięknie malowane ręcznie kubki i całą porcelanę. Ręcznie robione drewniane stojaki na książki i dużo, dużo więcej – mówi Magda, współzałożycielka firmy Hoj Co. - Jesteśmy mocno związani z tematyką gór, bo są one w naszym sercu. Współzałożyciel firmy jest członkiem TOPR-u. Ta miłość do przyrody i Tatr nas napędza - dodaje.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
zobacz także
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl