30.07.2022, 17:00 | czytano: 6094

Powiat łączy domy pomocy społecznej w Zaskalu i Rabce-Zdroju. Będzie jeden dyrektor i podwyżki

DPS w Rabce-Zdroju. Archiwum
Decyzją Rady Powiatu Nowotarskiego, DPS-y w Zaskalu i Rabce-Zdroju będą zarządzane przez nową jednostkę - Powiatowy Zespół Domów Pomocy Społecznych. Starosta nowotarski zadeklarował, że oszczędności pójdą m.in. na podwyżki dla pracowników.
- Z uwagi na planowane połączenie obu domów, celowym jest przejęcie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie obsługi kadrowej. Do dodatkowym uzasadnieniem jest PCPR od trzech lat prowadzi już wspólną obsługę finansowo-księgową - wyjaśniała na sesji dyrektor PCPR Aneta Wójcik. Kolejnym punktem obrad było utworzenie nowej jednostki budżetowej. Od 1 września będzie działać Powiatowy Zespół Domów Pomocy Społecznych, który przejmie zarządzanie nad oboma placówkami. Jego siedziba będzie się mieścić w Zaskalu.
Domy pomocy społecznej w Rabce-Zdroju i Zaskalu nie zmienią lokalizacji, nadal będzie działać w obu miejscowościach. Rabczański dom pomocy nadal będzie opiekował się głównie ludźmi niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi, a zaskalański - osobami w podeszłym wieku. Anita Wójcik tłumaczyła, że stale rosną koszty działalności obu placówek, dlatego konieczne jest szukanie oszczędności. Te, po połączeniu placówek, zostaną przeznaczone m.in. na podwyżki dla pracowników - zadeklarował starosta Krzysztof Faber. Szacuje się, że połączenie ma przynieść oszczędności rzędu od 160 do 180 tys. zł w skali roku.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Obserwtor31.07.2022, 20:39
Mysle ze najwyższy czas zmienic starostę. Co za dlugo to nie zdrowo. I pare innych osob - wieloletnio zajmujących wyższe stanowiska. Czas na zmiany.
alik31.07.2022, 15:23
Ale to już ponoć Tak było i g... się skończyło. Obecnie finanse i dział kadr w swym władaniu ma PCPR. DPS Zaskale dzięki bardzooooo wieloletniej tej władzy powiatowej i popieranej nieudolnej dyrekcji chyli się ku UPADKOWI. No niestety zapomniano o rzetelnych, sumiennych, obowiązkowych i życzliwych pracownikach tegoż domu - pogarda i walka w sądzie, ale nie ZAPOOMNIANO o "SWOICH".
Oko widzi31.07.2022, 15:09
Kosztem w miarę godnego życia, dobrej opieki tych biednych staruszków tworzy się kolejne lukratywne stanowisko kolesiowskie w starostwie. Oszczędności??? Nie bądźcie śmieszni. Żebada!!!! Szkoda tych biednych pensjonariuszy bo to oni odczują najbardziej. A....personel- poprostu odejdzie. Teraz rynek pracy jest taki szeroki, że każdy znajdzie coś dla siebie i to nie za marne grosze ze starostwa.
e231.07.2022, 11:58
Po co DPS- y podlegają pod powiat? Powinny bezpośrednio podlegać pod Urząd Wojew. w Krakowie Wydział Polityki Społecznej. Po co pośrednicy tacy jak: starostwo i PCPR! Przy dotychczasowej podległości, dyrektorzy domów i tak mają niewiele do powiedzenia są jakby ubezwłasnowolnieni od starostwa i PCPR. Pod pozorem oszczędności i łączenia zlikwidują jeden DPS! Faktycznie największe oszczędności będą jak połączą starostwa; tatrzański i nowotarski!
Mieszkaniec31.07.2022, 08:22
Te oszczędności w porównaniu ze stratami jakie poniósł powiat w aferze w PZD to śmieszność.
St@sek30.07.2022, 23:11
Dla oszczędności połączmy starostwo tatrzanskie z nowotarskim, jedna rada powiatu, jeden starosta.....ale by były oszczędności.....
pomyśl zanim coś chlapniesz30.07.2022, 21:23
Ja zacząłbym oszczędzanie od siebie - czyli od starostwa. Tak szczerze gdyby ktoś chciał w Polsce oszczędzać to powinien zacząć od likwidacji starostw w Polsce i wówczas władza samorządowa wyglądałaby tak : gmina , wojewoda, rząd.
e230.07.2022, 20:49
A kto będzie szefem????? hahaha!!!Może powiat znowu chce zlikwidować któryś DPS, a co sprzedadzą i będzie miał co powiat mieć na " przejedzenie" !!! A może tak zrobić oszczędności w samym starostwie, a nie na biednych, niepełnosprawnych osobach????
STAŚ30.07.2022, 19:41
Tak, a kto szefem ??!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl