05.08.2022, 15:10 | czytano: 1929

53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich pod patronatem Prezydenta RP

zdj. UM Zakopane
W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe, podczas którego zaprezentowano program 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Wydarzenie odbędzie się w dniach 19 - 26 sierpnia w Zakopanem.
- Już dziś serdecznie zapraszamy na 53. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który pozwoli na nowo odkryć w Zakopanem to co najlepsze. To święto różnorodności, podczas którego przybyli z całego świata goście cieszą się wspólnym świętowaniem, dzielą się swoją muzyką, sztuką, tańcem i rzemiosłem. To jedyna w swoim rodzaju impreza, a zarazem atrakcyjna propozycja w ofercie turystycznej miasta, która przyciąga rzesze fanów z całej Polski. Turyści przybywają pod Giewont, by z góralami z różnych zakątków świata przeżywać folklorystyczną przygodę. W drugiej połowie sierpnia nasze miasto kolejny raz stanie się miejscem spotkań ponad barierami geograficznymi, kulturowymi i językowymi – mówi Agnieszka Nowak-Gąsienica, zastępca burmistrza Miasta Zakopane.
Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących. Swoją kulturę zaprezentują zespoły z: Indii, Meksyku, Rumunii, Bułgarii, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Macedonii, Ukrainy, Słowacji, Grecji, Czech i Polski. Tegoroczną edycję festiwalu rozpocznie wyjątkowy koncert pt. „W krainie Barona Cygańskiego” Szalone skrzypce i muzyka świata, czyli Roby Lakatos (skrzypce), Anna Wandtke (skrzypce), Julius Csik (cymbały), Kalman Cseki (fortepian), Paweł Zagańczyk (akordeon), Sebastian Wypych (kontrabas, dyrygent) wraz z Orkiestrą Beethovenowską. Na festiwalowej scenie wystąpi również zespół Hajda Banda. W maju 2022 roku grupa zdobyła III miejsce, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie podczas XXIV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Prawdziwą wisienką na torcie będzie koncert zespołu Trebunie – Tutki z Quintetem Urmuli (Gruzja) prezentujący ich wspólny album „Duch Gór”/”The Spirit of the Mountains”.

- Podczas tegorocznego Festiwalu podejmiemy temat macierzyństwa, traktując to jedno z najstarszych i najważniejszych zadań jako motyw przewodni naszego sierpniowego święta folkloru. Zajmiemy się rolą kobiety w ognisku domowym, podkreślając jej ogromne znaczenie w życiu rodzinnym i społecznym oraz ponadczasowe doświadczenie łączące pokolenia - dodaje Hania Rybka, Dyrektor Artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Głównym punktem festiwalu jest konkurs, którego uczestnicy rywalizują o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi, przyznawane w trzech kategoriach: tradycyjnej, artystycznie opracowanej i stylizowanej. Całe wydarzenie odbywa się na głównej ulicy Zakopanego, czyli Krupówkach oraz w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej.

Program tegorocznego Festiwalu wypełniają występy zespołów regionalnych z całego świata, ale także wiele imprez i atrakcji towarzyszących m.in.: Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, wystawa fotografii „Żywioł Folkloru 2021”, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Dni Narodowe, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkursu Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, warsztaty sztuki ludowej czy animacje dla najmłodszych.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru ziem Górskich został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Małżonki Prezydenta, Agaty Kornhauser-Dudy.

UM Zakopane, opr. s/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl