09.08.2022, 13:32 | czytano: 10247

Mieszkańcy Podhala wracają do palenia węglem?

Fot. Robert Miśkowiec
Do urzędów gmin i miast wpływają korekty deklaracji źródeł ogrzewania budynków. Wszystko przez dopłaty, jakie rząd ma wypłacić do węgla.
Deklaracje CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), które złożyć musieli właściciele nieruchomości zawierały m.in. odpowiedź na pytanie o źródło ogrzewania budynków. Zgodnie z uchwałą antysmogową część właścicieli budynków zmieniła źródło ogrzewania na bardziej ekologiczne, o czym poinformowała w deklaracji. Obecnie do urzędów miast i gmin wpływają korekty, gdyż posiadacze domów chcą otrzymać dopłatę.
- Mamy do czynienia z korektą deklaracji tzw. CEEB, czyli bazy dotyczącej emisyjności budynków. Mieszkańcy kiedy usłyszeli o tym dodatku zaczęli korygować tą deklarację zmieniając swoje źródło na węglowe. Tak, aby ten dodatek uzyskać - informuje Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko.

W samej gminie Kościelisko codziennie pojawia się od kilkunastu do kilkudziesięciu osób, które już pytają o dopłaty. Pojawiają się także liczne telefony w tej sprawie. Na dziennik podawczy urzędu trafiło już kilkaset korekt deklaracji od osób, które chcą uzyskać pomoc od państwa.

- Jak pojawiła się deklaracja, że dodatek ten będzie rozszerzony na inne źródła ogrzewania, to mamy do czynienia z pewnym wyhamowaniem zmian deklaracji. Mimo to już kilkaset takich deklaracji zmienionych otrzymaliśmy - zaznacza Roman Krupa.

Same dopłaty do węgla niewiele jednak pomogą. Na składach węgla brakuje, a chętni zapisują się w długie kolejki. - Jest bardzo ciężko uzyskać węgiel. Trzeba zapisywać się na specjalną listę kolejkową. Osoby, które prowadzą składy informują, że węgiel, ekogroszek i pellet będą, ale nie wiadomo kiedy i nie wiadomo w jakiej cenie - zaznacza wójt.
Ten węgiel, który jest na składach można nabyć od ręki, jednak za ogromną kwotę. Ceny tony sięgają ponad 4 tys. zł za tonę.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
mądry i skromny11.08.2022, 02:01
Do Wektora- miejmy tylko nadzieję że ci biznesmeni nie byli koneserami wina owocowego, nie ubierali się w lumpeksach i nie zostali wrobieni przez jakichś cwaniaczków.
Wektor10.08.2022, 22:55
@ciekawy

Publikacja 2021-02-03

Sąd Okręgowy w Warszawie wymierzył kary bezwzględnego pozbawienia wolności siedmiu mężczyznom, oskarżonych o popełnianie przestępstwa vatowskie. Oskarżeni wystawili nierzetelne faktury dot. fikcyjnego obrotu granulatem tworzyw sztucznych, opiewające na 25 mln zł. Straty Skarbu Państwa wyniosły 3,8 mln zł.

Wyrok zapadł 28 stycznia 2021 r., o czym poinformował PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś. To właśnie ta jednostka skierowała w czerwcu 2020 roku do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom, którym zarzucono popełnienie przestępstw związanych z wystawianiem nierzetelnych faktur VAT na kwotę, która stanowiła tzw. zbrodnię fakturową.

Prokurator oskarżył te osoby także o pranie brudnych pieniędzy składanie fałszywych oświadczeń podatkowych. Przestępstw dokonywano przy transakcjach związanych ze sprzedażą granulatu tworzyw sztucznych (granulatów polimerowych), a także prania brudnych pieniędzy.

Jak przekazał prok. Saduś, sąd wymierzył dwóm oskarżonym, "którzy mieli wiodąca rolę w przestępczym procederze", kary po 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny w wymiarze 100 tysięcy złotych. Kolejny z oskarżonych został skazany na 5 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, a pozostałym czterem kary od roku do roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz grzywny.

"Żadna z kar nie podlega warunkowemu zawieszeniu jej wykonania. Orzeczenie sądu jest potwierdzeniem skutecznego zwalczania przez prokuratorów tzw. mafii vatowskich" ? stwierdził prok. Saduś.
-------------------------

Mam pisać dalej ? :).

PS.
Opozycja - Będzie straszna zima i w związku z tym, wygramy wybory :D.

Przypominam o temacie artykułu. Moderator.
Mm10.08.2022, 17:08
I taki jest sens składania deklaracji i mowienia prawdy dzisiaj tak jutro już inaczej ej polskie prawo polskie uzedy
ciekawy10.08.2022, 15:52
@nie ślepy
" Z.Ziobro miał rację od początku z wszelkiego rodzaju oszustami się nie negocjuje!" "Zlikwidowaliśmy mafie vat - owskie - wystarczy nie kraść.
Ile wniosków na "oszustów" i "mafie vat-owskie pis z przybudówką złożył do Sądów - Prokuratur ? Podaj choć jedno nazwisko. Nie jestem członkiem ani sympatykiem PO, ale nie godzi się "oskarżać w środkach masowego przekazu" nie składając wniosków - pozwów do organów ścigania i Sądów. PiS stosuje jedną zasadę - obrzucić kogoś g... coś się zawsze przyklei, ale żeby przeprosić, to już nie ma kto.
Instruktor narciarstwa10.08.2022, 12:47
@ nie ślepy

Efekt kurskiego widać po Tobie . (Ciemny lud to kupi )
Z Ostrołęki10.08.2022, 12:38
Do nie ślepy
Pisząc to stałeś przed lustrem? ?
Tak na marginesie pieniądze są na wszystko wystarczy nie kraść
nie ślepy10.08.2022, 11:31
@ ciekawy: nic nie muszę "wgooglowywać", bo prawda nie leży w zakłamanym internecie a ja wiem jak wyglądało życie za tuska! Pewnie, że PiS narobił trochę strat ulegając Brukseli, przed którą częściowo podwinął ogon! Myśleli też, że zamkną ryje zdrajcom peowskim! Niestety Z.Ziobro miał rację od początku z wszelkiego rodzaju oszustami się nie negocjuje!
ciekawy10.08.2022, 09:29
@ nie ślepy
Przestań opowiadać bzdury i wmawiać ludziom niestworzone bajki .
Tu masz namiastkę 'SUKCESÓW" PiS-u - wgooglaj : 600 miliardów PLN: lista wydatków i pieniędzy zmarnowanych przez PiS
Wyrocznia10.08.2022, 04:51
Do nie ślepego - masz taki problem ze sobą, że nie widzisz innych możliwości jak tylko PiS i PO.
Osiol09.08.2022, 22:03
Widzę rozwiązanie problemu biblioteki...w jeden sezon grzewczy
nie ślepy09.08.2022, 21:04
Ech zaplują się tu wszyscy popaprańcy! Za tuska to był dobrobyt...? A najwięcej plują ci, co pobrali do wszystkiego dotacje! Teraz i do węgla wezmą, bo rząd "daje"...a PiS to i winny wojny na Ukrainie, i całego kryzysu światowego według tych podłych ludzi!
Broda09.08.2022, 18:38
Wybraliście ich to macie. Zostawili was na pastwę złodziei że składów węglowych i nienażartych pośredników. Polak Polaka teraz okrada nawet bo jest okazja a rodziny są skłócone. Jeszcze potrafią witać tych bydlaków z uśmiechem na Podhalu. Tfuuu!!
Eremi09.08.2022, 16:50
Za tonę węgla w tym roku płacił podatnik ok 200 złotych watu w tym roku płaci ok 700zł watu za tone I kto tu nas goli! !
A tak jest z każdym towarem
Januszu Bania09.08.2022, 16:10
Hehe ciekawe co z tymi co namawiali do pieców gazowych? I z tymi co wszędzie widzieli smog i nawet go fotografowali? Co teraz mają zrobić Ci co dostawali kary?
Osiol09.08.2022, 16:07
Dobrze że skończył się ten mroczny czas i polska w ruinie
To kurz przy odbudowie nie narzekać są przejsciowe trudności a zimą że zimno to koszt odbudowy i wstawania z kolan
Trwajcie w wierze w partie alleluja i do wiosny

A zapomnialbym w następnych wyborach poprzeć ich należy choćby z ciekawości jak się to skończy i jak odbudują
Na zimę jak bociany....w kwietniu wrócimy taniej wyjdzie niż ten węgiel to dotacja chyba na wyjazd czy wylot
Mieszkaniec09.08.2022, 15:42
Jak Wójt lansujący się z posłami PIS może mówić o 4 tysiącach za tonę. Przecież to nie przystoi
Wyrocznia09.08.2022, 15:32
Ludzie niczego się nie uczą i dalej ślepo wierzą, że socjalizm jest dobry.
Janek z Olczy09.08.2022, 14:56
Przy tych cenach to oni wrócą do palenia śmieciami.
ciekawski09.08.2022, 14:41
pisowski nie-rząd się cieszy, bo przy tej cenie opału, do kasy państwa wpływają miliardy złotych - ktoś musi pokryć wszystkie 500+, 300+, 13 - 14 tki emerytur, dopłaty do węgla itd itp. Do tego jeszcze haracz za paliwo - a ty ciemny ludzie, cierpiący na syndrom sztokholmski dalej głosuj na ten rząd, który na każdym kroku cię w podatkach - inflacji "okrada" - ale oni dajo, no dajo.
alik09.08.2022, 13:44
Czyli będziemy mieli SUPER SMOG, a widoczność 5-10 metrów. Czy to ten dobrobyt?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl