-> Zarząd Powiatu Nowotarskiego zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina z prośbą o potwierdzenie lub wykluczenie informacji o potencjalnym przekazaniu ZEW Niedzica S.A. do majątku innego podmiotu.
-> - Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną - napisali członkowie zarządu w stanowisku przyjętym przed weekendem.
Podhale żyje pogłoską o rzekomo planowanej sprzedaży ZEW w Niedzicy. Rada Gminy Łapsze Niżne podjęła rezolucję skierowaną do premiera Mateusza Morawieckiego i rządu w sprawie "wstrzymania działań zmierzających do zmiany właściciela Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A". Teraz stanowisko zajęły władze powiatu nowotarskiego. "W nawiązaniu do informacji przedstawionych na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Rady Powiatu Nowotarskiego dotyczącej przejęcia ZEW Niedzica przez bliżej nieokreślony podmiot działający w formie spółki giełdowej, Zarząd Powiatu Nowotarskiego pragnie przedstawić stanowisko w sprawie planowanych działań. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, iż powiat jest lokalną wspólnotą samorządową, którą tworzą mieszkańcy naszego terenu, która w swoich zadaniach ma szereg zadań o znaczeniu ponadgminnym. Istotną zakres działań pozostających w kompetencji powiatu obejmuje m.in.: kulturę fizyczną i turystykę, ochronę środowiska i przyrody, ochronę przeciwpowodziową, zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom życia, zdrowia ludzi oraz środowiska, promocję powiatu, współpracę i działania na rzecz organizacji pozarządowych. -> - Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną - napisali członkowie zarządu w stanowisku przyjętym przed weekendem.
W każdym z powyższych działań Jezioro Czorsztyńskie jako obiekt geograficzny pełni niezwykle istotną rolę. Przywołane okoliczności upoważniają Zarząd Powiatu Nowotarskiego do zajęcia stanowiska w tej istotnej dla regionu kwestii. Tereny, które zostały zalane wodami Jeziora Czorsztyńskiego były nabyte w trybie wywłaszczenia, gdzie celem publicznym uzasadniającym przyjęty tryb była ochrona terenów przed powodzią. Funkcja ta była najistotniejsza ze względu na bezpieczeństwo regionu. Swoją rolę zapora spełniła już w 1997 roku - pierwszym roku swojego funkcjonowania - zatrzymała falę powodziową, która zagrażała miejscowościom położonym poniżej obiektu. W kolejnych latach zbiornik wielokrotnie pełnił rolę bufora i regulatora przepływu wód rzeki Dunajec, często chroniąc lub wspomagając funkcjonowanie miejscowości i społeczności lokalnych. W tym miejscu warto wskazać choćby na spływ przełomem Dunajca, który swoje początki ma już w XVI w. i przyczyniał się do wzrostu znaczenia społecznego i gospodarczego regionu. Teraz Przełom Dunajca to głównie motor rozwoju turystycznego regionu Pienin i miejsce pracy wielu mieszkańców powiatu. Jezioro Czorsztyńskie to również miejsce wypoczynku i relaksu dla turystów z Polski i zagranicy, które pieczołowicie jest chronione przed degradacją ekologiczną m.in. przez tworzenie aktów prawa miejscowego ograniczającego użycie silników spalinowych na akwenie. Dzięki zabiegom wielu organizacji społecznych i fundacji Jezioro Czorsztyńskie to również miejsce bardzo wysoko oceniane w rankingach popularności wśród osób uprawiających sporty wodne i turystykę rowerową. Trasa wkoło Jeziora Czorsztyńskiego od wiosny do jesieni cieszy się ogromną popularnością. Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej wzrasta również znaczenie, dla naszego regionu, czystej energii produkowanej przez ZEW Niedzica. W wielu celach strategicznych ZEW Niedzica wraz z innymi obiektami - jak przykładowo odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej – ma kluczowe znaczenie w transformacji energetycznej Powiatu Nowotarskiego. Dość wspomnieć, że ukształtowanie terenu Powiatu powoduje gromadzenie się zanieczyszczeń ze źródeł niskiej emisji, które powodują znaczne przekroczenia zanieczyszczenia powietrza w regionie.
Przywołane fakty mają na celu uświadomienie osobom podejmującym kluczowe decyzje, że Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A., to nie tylko majątek, który może polegać obrotowi i przekształceniom właścicielskim, ale przede wszystkim obiekt który wpisał się w strukturę kulturowo – społeczną naszego Powiatu. Dokładnie 10 lat temu Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. był przedmiotem procesu prywatyzacji, którego efektem miało być przejęcie Zespołu przez podmiot prywatny. Okoliczności prowadzonego wówczas procesu budziły wątpliwości, obawy oraz liczne kontrowersje zarówno wśród samorządowców z naszego powiatu, jak i u parlamentarzystów.
Patrząc wstecz ówczesne działania pozwoliły uchronić ZEW Niedzica S.A. oraz Jezioro Czorsztyńskie przez zmianami, które mogły mieć negatywny skutek w rozwoju naszego Powiatu. Argumenty, które wówczas podnosiliśmy pozostają aktualne do dziś dnia. Elity polityczne, które obecnie kierują Polska stały wówczas ramię w ramię z samorządowcami Podhala i Pienin w obronie Jeziora Czorsztyńskiego jako dobra narodowego, dlatego niepokojem napawają nas nawet niepotwierdzone informacje o planowanym oddaniu spółki, której aktualnym właścicielem jest Skarb Państwa, w ręce podmiotu komercyjnego.
Reasumując, Zarząd Powiatu zwraca się z prośbą, o potwierdzenie lub wykluczenie informacji o potencjalnym przekazaniu ZEW Niedzica S.A. do majątku innego podmiotu. Jednakże, w sytuacji, gdy ta informacja będzie prawdziwa prosimy, aby wszelkie działania podejmowane w ramach przekształceń własnościowych jako jeden z priorytetów zakładały utrzymanie istniejącego znaczenia Jeziora Czorsztyńskiego. Apelujemy, aby w podejmowanych działaniach mieć na względzie, iż funkcja energetyczna związana ze zbiornikiem jest dodatkowym atrybutem, a nie wiodącym. Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną".
oprac. r/