26.08.2022, 13:58 | czytano: 3024

Znamy zwycięzców 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

ZAKOPANE. Podczas konferencji prasowej w Willi Czerwony Dwór burmistrz Zakopanego wraz z zastępcą, dyrektorem festiwalu oraz dyrektorami jednostek kultury miasta, a także jurorami ogłosili wyniki. Złote ciupagi otrzymały zespoły z Bułgarii, Węgier i Macedonii.
Na sześć godzin przed konkursem finałowym 53. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich jury na konferencji prasowej ogłosiło wyniki zmagań. Złote ciupagi z nagrodą pieniężną w wysokości 8 tys. zł otrzymały zespoły:
- w kategorii tradycyjnej powędrowała do zespołu Ludoseltsi z Bułgarii,
- w kategorii artystycznie opracowanej: zespół tańca "Szombathely Ungaresca" z Węgier,
- w kategorii stylizowanej: zespół folklorystyczny "Blazhevski" z Macedonii.
Srebrne ciupagi przyznano zespołom:
- w kategorii tradycyjnej: zespół Biołodunajcanie z Polski,
- w kategorii artystycznie opracowanej: zespół folklorystyczny Marina ze Słowacji,
- w kategorii stylizowanej: Anatolijska Fundacja Folkloru z Turcji.

Brązowe Ciupagi otrzymały zespoły:
- w kategorii tradycyjnej: Zespół Regionalny Podegrodzie z Polski,
- w kategorii artystycznie opracowanej: Zespół pieśni i tańca "Valašské VSACAN" z Czech,
- w kategorii stylizowanej: Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne "Slavko Manojlović" z Serbii.

Jury przyznało także wyróżnienia regulaminowe w postaci Parzenicy Góralskiej: Zespołowi "Slavija" z Bośni i Hercegowiny za archaiczne formy śpiewu, zespołowi "OwCoK" z Polski za przybliżenie tradycyjnych obrzędów weselnych Orawy, zespołowi "Negreni Village" z Rumunii za przybliżenie tradycyjnych obrzędów weselnych z Negreni (region Cluj) oraz za przedstawienie unikalnego, tradycyjnego instrumentu muzycznego - Vioara co goarna (skrzypce z trąbką), zespołowi "GURU-The Arts Hub" z Indii za prezentacje indyjskiego folkloru tanecznego, zespołowi "Dolina Dunajca" z Polski za prezentację tradycyjnych form tanecznych Białych Górali.

Ponadto Jury przyznało nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w postaci statuetki ŻELAZNEGO KOHUTA oraz nagrody pieniężnej w wysokości 5 000 zł, dedykowanej zespołowi polskiemu, występującemu w kategorii I, za autentyzm i wierność tradycji oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagroda trafia w tym roku do zespołu "Biołodunajcanie" z Białego Dunajca.

Nagrodę w wysokości 6 000 zł, ufundowaną przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi przyznano zespołowi "Negreni Village" z Rumunii. Nagroda przyznawana jest za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz. Nagrody im. Jeana Roche'a w tym roku nie przyznano.

- Niezależnie jakie zajmuje się miejsce, to samo uczestnictwo jest wspaniałe. MFFZG tworzą zespoły i ich kierownicy oraz wszyscy, którzy na festiwal się udają. Za to chciałem serdecznie podziękować - mówił Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego. - Nie chciałbym się znaleźć w roli jurora, a jednak wczoraj musiałem oceniać jak śpiewają "Górale, górale ..." oraz taniec zbójnicki. Nie było to przyjemne, bo serce gdzieś ucieka w jedną stronę, a rozum podpowiada coś innego - dodał burmistrz.

10-cio osobowe jury miało problem ocenić zespół z Meksyku, który nie dochował punktu regulaminu w postaci co najmniej 20 osób na scenie.
- Dziękuję za występy i gratuluję tych prezentacji. Mieliśmy bardzo trudne zadanie biorąc pod uwagę jak pięknie państwo śpiewaliście i tańczyliście oraz jak głęboko osadzone w tradycji są występy pokazujące obrzęd lub zwyczaj - mówiła dr Bożena Lewandowska, przewodnicząca jury 53. MFFZG w Zakopanem.

Burmistrz poinformował także o nagrodach, które postanowił przyznać. Nagrody Burmistrza Zakopanego trafiły do zespołów z Rumunia oraz Meksyku. - Pięknie się wpisali w ten festiwal. Meksykanie pokazali jak bardzo by chcieli czuć się góralami. Oni wraz z Indiami najładniej zaśpiewali "Górale, górale" - mówił Leszek Dorula. - Mam nadzieję, że po raz kolejny będziecie chcieli przyjechać do Zakopanego - zapraszał na kolejną edycję festiwalu wszystkie zespoły burmistrz Zakopanego.

Anna Karpiel-Semberecka poinformowała także o decyzji dziennikarzy, w tym roku Nagroda Dziennikarzy czyli "Ciupaga ze zbyrkadłami" trafiła do zespołu ze Słowacji.

Uroczyste wręczenie ciupag, parzenic oraz pozostałych odznaczeń odbędzie się w trakcie koncertu finałowego dzisiaj (26 sierpnia) o godz. 17.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Trrr26.08.2022, 22:00
Słabo "nasi".
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl