01.09.2022, 15:01 | czytano: 2442

Drugi dzień nowotarskich obchodów 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala

Fot. Piotr Dobosz
Jest jeden naród, jeden lud szczególny: lud Patriarchów, Mojżesza i Proroków, dziedzictwo wiary Abrahama. Ten naród żył z nami przez pokolenia, ramię w ramię, na tej samej ziemi, która stała się jakby nową ojczyzną jego rozproszenia. Dziś trzeci dzień nowotarskich obchodów 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala.
Środa była drugim dniem poświęconym tragicznej rocznicy. Rozpoczęło ją na nowotarskim Rynku otwarcie złożonej z 18 plansz ekspozycji „Aktion Reinhard. 80 Rocznica niemieckiej zbrodni 1942-43”, przygotowanej przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej. Akcja ta pochłonęła 2 miliony ludzkich istnień.
- Ta wystawa ma za zadanie opowiedzieć historię tego ludobójstwa, pokazać mechanizm fabryki śmierci, którą na potrzeby zamordowania obywateli żydowskich II Rzeczypospolitej wymyślili Niemcy - mówił Michał Masłowski, naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej krakowskiego IPN. - Najważniejsze jest, by ta wystawa trafiała do młodych, ponieważ to edukacja i mówienie o tej zbrodni, szczególnie młodym ludziom, powoduje, że stają się wrażliwsi. Dlatego jest ona również dostępna online, do ściągnięcia. Można ją wydrukować i zawiesić w każdej szkole. Warto o to poprosić nauczycieli, dyrektorów. Niech uczniowie widzą, jak tragiczna była historia Żydów podhalańskich, Żydów II Rzeczypospolitej.Wieczorem obchody przeniosły się do nowotarskiego Miejskiego Centrum Kultury, a prowadzący je Marcin Kudasik przywitał publiczność słowami Władysława Bartoszewskiego: „Dziś, z perspektywy lat, jako testament cierpienia, łez i krwi mieszkańców i obywateli Polski - Żydów pozostaje świadomość, że niezliczone rzesze ludzi padły w latach II wojny światowej ofiarą planowo krzewionej narodowej i rasowej nienawiści. Pozostaje moralny nakaz stałego i konsekwentnego przeciwstawiania się dyskryminacji ludzi z powodu ich narodowości, rasy, pochodzenia czy wyznania. Nakaz podejmowania ryzyka w obronie wolności i godności człowieka. I nakaz tolerancji oraz kategorycznej nietolerancji dla braku tolerancji. Każda forma zła ma swoje początki, którym można i należy zawczasu zapobiegać. Sens życia rodziny człowieczej ocalony być może trwale tylko przez trud odrzucenia wszystkiego, co ludzi dzieli, przez obronę praw osoby ludzkiej do życia wolnego od lęku, do życia godnego. Przez niegasnącą pamięć o wszystkim, co ludzi wiązało i wiąże. To winni jesteśmy wszystkim męczennikom. Żydom i nie-Żydom”.

Potem przyszedł już czas na część artystyczną, którą rozpoczął wzruszający program słowno-muzyczny „Pamięci tych, którzy żyli z nami”. Historię malowała piaskiem Magdalena Suszek Bąk - animatorka, malarka, doktorantka z malarstwa na ASP w Krakowie, laureatka niezliczonych wyróżnień i nagród w konkursach artystycznych, a malowaniu towarzyszyło czytanie przez Wandę Szado-Kudasikową, Renatę Lipkowską, Zofię Pawlikowską, Sylwię Kwak i Marcina Kudasika wstrząsających wierszy żydowskich poetów. Muzycznie spektakl opracował Szymon Kudasik.Wczorajsze obchody zakończył świetny koncert zespołu „Magda Brudzińska Klezmer Trio” - w składzie Magda Brudzińska - śpiew i altówka Jacek Kopiec - akordeon i Piotr Południak - kontrabas - uznawanego za jeden z najlepszych w Europie zespołów wykonujących wokalno-instrumentalną muzykę klezmerską.


Na pożegnanie Marcin Kudasik przeczytał jeszcze słowa Jana Pawła II: „Jest jeden naród, jeden lud szczególny: lud Patriarchów, Mojżesza i Proroków, dziedzictwo wiary Abrahama. Ten naród żył z nami przez pokolenia, ramię w ramię, na tej samej ziemi, która stała się jakby nową ojczyzną jego rozproszenia. Temu narodowi zadano straszliwą śmierć w milionach synów i córek. Naprzód napiętnowano ich szczególnym piętnem. Potem zepchnięto ich do getta w osobnych dzielnicach. Potem wywożono do komór gazowych zadając śmierć - tylko za to, że byli dziećmi tego narodu. Mordercy czynili to na naszej ziemi - może po to, aby ją zhańbić. Nie można zhańbić ziemi śmiercią niewinnych ofiar. Przez taką śmierć ziemia staje się relikwią”.

Dziś epilog obchodów - o godz. 17 w Muzeum Drukarstwa rozpocznie się spotkanie autorskie z Miriam Guensberg, która opowie o losach swojego ojca, urodzonego w Nowym Targu i promocja książki „Bohater bez ojczyzny”.

Piotr Dobosz
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
czytopomyje02.09.2022, 19:37
słusznie mówi francuski,żyd Bernard Lazare w swej pracy L?Antisémitisme:?Gdyby nienawiść i wstręt okazywał żydom jeden tylko naród,byłoby to zrozumiałe.Jednakże żydzi na tę nienawiść narażeni byli zawsze i od wszystkich narodów,wśród których żył. Ponieważ wrogowie żydów należeli do najróżniejszych narodów,narody te żyły w krajach bardzo od siebie odległych,wyznawały religie inne,miały inną kulturę i inne prawa, przeto przyczyny antysemityzmu tkwią w żydach,a nie w narodach wśród których żyją?.
8002.09.2022, 17:09
Żaden z was, którzy wylewacie całe wiadra pomyj nie był nawet na jednej z części Obchodów. Gdybyście byli, widzieli i słyszeli nigdy nie napisalibyście takich bzdur. Szkoda. A trzeba było się pofatygować aby coś pojąć, coś zrozumieć. Zostaniecie z tym swoim jadem i śmierdząca papką. Jesteście zepsuci.
pożyjemy02.09.2022, 14:35
podejrzewam ,że po spełnieniu tzw ,,kamienia milowego" przez Miasto zaczną się nieprzespane noce dla niektórych Miejskich kamieniczników, wcześniej niż później może dojść do tego,że żydom będzie je trzeba zwrócić,obym był w błędzie,byłoby haniebne jakby znaleźli się tacy którzy przy obchodzeniu takich rocznicach i innych urabiali grunt pod przyszłe zwroty nieruchomości lub wypłaty odszkodowań za utracone mienie??? czas pokaże w którym kierunku to pójdzie?
verte02.09.2022, 14:08
Dlaczego Żydzi są znienawidzeni przez wszystkich na tej planecie, odpowiedz jest ewidentna bo żydzi są: uczciwi,prawdomówni,szlachetni, odważni,dobrzy,bezgrzeszni,cnotliwi,świętobliwi,przyzwoici jednym słowem nieskazitelni a cala reszta jest ich totalnym przeciwieństwem !
Wyrocznia02.09.2022, 13:10
Jak czytam komentarze napisane przez "mądry i skromny", to zastanawiam się czy to jest zdrajca czy żyd, który broni swoich żydowskich interesów. Na szczęście są uczciwi żydzi, którzy wygadali się o planach "śmietanki" żydowskiego narodu i wiemy co oni nam szykują.
Franek Krzywy02.09.2022, 12:46
@ "mądry i skromny'
Po co ty nas wk....sz
mienie bezspadkowe02.09.2022, 12:22
@Franek Prosty, @mądry i skromny, macie już upatrzone dodatkowe roboty żeby zarobić na opał i dorzucić się w podatkach do 500+ dla Ukraińców i dozbroić sojuszników? Macie odłożone zaskórniaki dla zabezpieczenia żydowskich roszczeń? Czy myślicie że budżet państwa dostaje pieniądze z nieba jak żydzi mannę? Kto da kasę na to rozdawnictwo i grabież państwa? Wy, ja, my wszyscy, pracujący i płacący podatki. Żydzi ani amerykanie nic nam za darmo nie dadzą. Każą zastawić całą Polskę jak ich nie wypłacimy.
pustak02.09.2022, 11:31
do ,,mądry i skromny"; jak zwykle na kolanach,kark uniżony,ogon podkulony,łapka wyciągnięta po jałmużnę a coś mośkowi zleci ze stołu typowa postawa służalcza...
Franek Prosty02.09.2022, 10:13
Jestem zbulwersowany i zażenowany komentarzami ?.górale opamiętajcie się
mądry i skromny02.09.2022, 09:43
Fajne te wasze komentarze- takie nie za mądre, nie za sprytne- no bo skoro tak panicznie boicie się tych strasznych Żydów którzy rządzą [tak wynika z waszych wpisów] światem to po co ich wku......cie.
mienie bezspadkowe02.09.2022, 08:47
Myślę że wczorajsza wypowiedź kłamczyńskiego w kwestii zaproszenia izraela do rozmów o reparacjach od niemiec nie powinna pozostawiać złudzeń pod czyim zaborem obecnie jesteśmy, komu służymy i kto pociąga za sznurki.

wpolityce.pl 1.09.2022
"Ale, jeżeli by państwo Izrael było zainteresowane jakimś udziałem w tym przedsięwzięciu, udziałem oczywiście z odpowiednimi skutkami finansowymi w dalszym etapie, to my jesteśmy na tego rodzaju działania, tego rodzaju rozmowy - bo najpierw trzeba o tym rozmawiać - otwarci"
Do "siego" za sto lat02.09.2022, 08:26
Pokiwać głowami, poczęstować przybyszów herbatą jak przystało na kulturalnych ludzi i zwyczajnie bez wylewności pożegnać.
H2O02.09.2022, 08:18
do czerwonego;

Jakiej narodowości był Dzierżyński?
Jak przedstawiano Żydów do Soboru Watykańskiego II?
Osiol01.09.2022, 22:36
A kiedy zakończy się zagłada i holokaust dokonywany przez zydow na narodzie palestyńskim

Ile lat trwa ten holokaust ile razy przesunięto granice kiedy oddadzą zrabowane ziemię palestynczykom
Dlaczego widzimy ukraine a Palestyna nie
Dlaczego bombardują i wystrzeliwuj rakiety na Syrie
Jak mają czelność kogoś a zwłaszcza Polaków upominać oskarzac
Pomocnikiem w zagładzie są no kto no amerykany...
radykalny Benek01.09.2022, 22:34
Wracamy po swoje! Kamienice nasze, ulice wasze! Szalom!
Obowiązkowo01.09.2022, 22:12
Panowie z IPN-u, poszliście za daleko. Zacznijcie coś robić by żydowska młodzież stawała się wrażliwsza. Róbcie im wystawy i wykłady gdy przyjeżdżają do Polski.
czerwony01.09.2022, 21:14
Stawiamy pomniki pomordowanym Żydom no i dobrze,porządkujemy i sprzątamy kirkuty też dobrze i jest to chwalebne ale kiedy żydzi postawią pomniki nam Polakom pomordowanym w katowniach UBeckich przez swoich ,,braci" ? z pewnością to pozostanie tylko pod znakiem zapytania a mnie określi się,że jestem antysemitą.Przytoczę jeszcze haniebne i bezczelne słowa które padły z ust Rabina ,, Goje rodzą się tylko po to, by nam służyć. Bez tego nie mieliby po co istnieć na tym świecie" powiedział Josef Owadia podczas wystąpienia w synagodze. ?Po co goje są tak naprawdę potrzebni? Będą pracować, będą orać, będą zbierać plony. My zaś będziemy tylko siedzieć i jeść jak panowie.??Tak jak każda osoba goje muszą oczywiście umrzeć, ale Bóg daje im długowieczność. Wyobraźcie sobie, że zdechł wam osioł. Stracilibyście w ten sposób pieniądze. To jest taki sam sługa. Właśnie dlatego goj otrzymuje długie życie. By dobrze pracować dla Żyda.?Pytam jak my Polacy mamy to odebrać?
ciekawski01.09.2022, 21:14
sorry - powinno być ROZMAITOŚCI
ciekawski01.09.2022, 21:12
Ciekawe, jakby żydzi zareagowali, gdyby artykuły dot. " obchodów 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala " opublikowano w dziale ROZRYWKA, jak zrobiono z 83 rocznicą napaści niemiec na Polskę - To czego dopuścili się "dziennikarze" tego portalu skandal, to za delikatne powiedzenie.
Smok01.09.2022, 20:59
Ile to będą świętować, cały miesiąc?
takaprawda01.09.2022, 20:49
Gdyby Polacy w czasie II WŚ sporządzali z ratowanymi przez siebie Żydami umowę,że za uratowanie życia oddają im ziemię,domy wille, pałace dzieła sztuki lub żywą gotówkę,to tej pory by nas szanowali.Bo to byłby "interes".Żydzi szanują tych,co potrafią zarobić a lekceważą lub nawet nienawidzą tych,którzy coś zrobili dla nich za darmo.
Prawda jest nieprawdopodobna01.09.2022, 20:20
Czy tak naprawdę tą wojnę Niemcy wymyślili. Mam co do tego coraz więcej wątpliwości, a nawet pewność, że nie.
"is fecit, cui prodest" - mówi łacińska sentencja.
Kto więc z wojny odniósł największą korzyść i nadal nie ma dosyć???
ta ruda01.09.2022, 19:24
Dzisiaj jest rocznica wybuchu drugiej wojny światowej tj napaści na POLSKĘ i to powinniśmy upamiętnić
Optymista01.09.2022, 18:58
Bez obrazy ale; zginęli żydzi, czy też Polacy narodowości żydowskiej. Jeżeli to pierwsze, to co oni tu robili a jeżeli drugie, to ginęli również Polacy innych narodowości. Pytanie nasuwa się jedno; czy żyd lepszy od Polaka albo człeka innej maści ??????????
Osiol01.09.2022, 17:56
Przy tych zydach się gubie

Ruskie uczą ze 2WS rozpoczela się od napasci Niemiec i Polski na Czechy (Zaolzie)1938
W szkole 1 września 1939
A zydom się zaczyna w 1942 od likwidacji gett???
Kurcze a to się dopiero rozgrzewa a bierze w tym udział IPN który manipuluje tak że członkowie UPA dostają od swoich ofiar Polaków pieniadze
Jeszcze ze dwie rocznicę i już nikt nic nie będzie wiedział o co chodzi
Polański w,, pianiście '' pokazał prawdziwą scenę 2 esesmanow z psem i z 100tka facetów w czapkach pilnujących załadunku(policja żydowska)
O oddziałach(U) likwidujących getta ze szczególnym okrucieństwem ze Niemcy się odwracali by tego nie widzieć nikt na razie nie wspomnial

O medalach sprawiedliwy wśród narodów świata też nic
Może chociaż wspomną z grzeczności nazwiska Polaków i z tego rejonu ludzi którzy niesli im pomóc bo to też zaczna się pomijać a wypadałoby.
I to że oni zydzi żadnemu gojowi nigdy w tamtym czasie nie pomogli

Po tych obchodach wszyscy będą skłóceni i taki będzie efekt odwrotny do pamięci wspomnień zadumy o tym co zrobili nam niemcy
To głupie i smutne ofiary wojny się pokloca a kat będzie sedziowal
Stachu01.09.2022, 17:35
Dziedzictwo wiary Abrahama??
Abraham i prorocy zapowiadali przyjście Jezusa, żydzi Go odrzucili i kazali zamordować krzycząc "krew Jego na nas i dzieci nasze!"
Kontynuacją wiary Abrachama jest więc chrześcijaństwo, nie judaizm który Chrystusa odrzucił.
Mm01.09.2022, 16:42
Dlaczego lud szczególny
ciekawski01.09.2022, 15:13
A o rocznicy wybuchu II Wojny Światowej - napaści Niemiec na Polskę, CISZA ? Czy Was już do reszty ... ? Więcej zostało zamordowanych Polaków i o nich się nie pamięta ?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl