20.09.2022, 10:38 | czytano: 5078

Ważą się losy uchwały antysmogowej. Za tydzień ważna decyzja dla mieszkańców Małopolski dotycząca wymiany starych pieców

Konferencja klubu radnych KO w Sejmiku woj. małopolskiego. Fot. Biuro Zarządu Regionu Platformy Obywatelskiej RP w Małopolsce
26 września Sejmik Województwa Małopolskiego zdecyduje, czy utrzymać obowiązkowy termin wymiany starych pieców węglowych przez mieszkańców Małopolski do końca tego roku, czy przedłużyć go o rok. Sprzeciwia się temu Platforma Obywatelska.
Przepisy uchwały antysmogowej w Małopolsce nakazują już w tym roku wymienić piece bezklasowe, czyli tzw. kopciuchy. Ale wojna na Ukrainie i drastyczne podwyżki cen energii spowodowały, że wiele gmin m.in. z naszego regionu - Szaflary, Łapsze Niżne czy Rabka-Zdrój - wystąpiły o przesunięcie terminu.
Decyzję w tej sprawie Sejmik Województwa Małopolskiego ma podjąć na sesji 26 września. Władze województwa są skłonne do zmian. Proponują przesunięcie terminu o rok - do końca 2023 r. (aktualny termin to koniec 2022 r.). Bezklasowych kotłów na węgiel i drewno nie można byłoby użytkować od 1 stycznia 2024 roku.

Sprzeciwiają się temu radni Platformy Obywatelskiej. Były marszałek Jacek Krupa poinformował, że klub radnych Koalicji Obywatelskiej złożył projekt oświadczenia wzywający do utrzymania zapisów uchwały antysmogowej w obecnej formie. Jak mówił, wszelkie zmiany będą powodować zepsucie systemu, który jak na razie dobrze pracuje i dąży do jak największej poprawy powietrza w Małopolsce.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
kalkulator23.09.2022, 10:21
"Chodzą słuchy" że MPEC-e w Polsce kupują opał po bardzo atrakcyjnej cenie - z minimalną marżą powyżej cen wydobycia (tj wielokrotnie mniej niż płaci zwykły Kowalski) by MPEC-e nie podniosły cen za ogrzewanie do obecnych cen węgla na rynku. Dzisiaj opłaca się mieszkać w blokach bo czynsz z ogrzewaniem to ok 7-8 tysięcy rocznie a ogrzanie domu jednorodzinnego - koszt samego opału, to 10 do 15 tysięcy złotych i więcej. Pis dba o swoich wyborców emerytów i rencistów - mieszkających w blokach.
ciekawski23.09.2022, 09:52
Znalezione na necie :
"Wyprodukowanie jednej megawatogodziny z węgla w Turowie to koszt 150 złotych, jak do tego dodamy podatek ETS narzucony przez UE - kiedyś to było 6 euro, a obecnie 80 euro - to mamy gigantyczny wzrost energii wytwarzanej z węgla. Całkowicie przemyślana strategia. Bo cena wzrasta do prawie 600 złotych! To powoduje tez spadek konkurencyjności naszej gospodarki w tym momencie w stosunku do niemieckiej! Czego nie ogarniacie? Wtedy zgodnie z zaleceniami KE trzeba przejść na gaz z Rosji, który Niemcy mieli sprzedawać w Europie!
Jak z cenami prądu było.....Strasznie się przejmowali, ze ceny wzrosną, gdy rządził PiS i musiał ten "pasztet" rozwiązać....
Ewa...o prądzie...
https://.../
Marucha23.09.2022, 08:58
W przyszłym roku jak wzrosną wielokrotnie ceny prądu i "tanie"ogrzewanie pompą ciepła może się okazać znacznie droższe niż węglem, suchym drewnem a nawet peletem. Gaz ziemny jeżeli ceny się nie zmienią wychodzi bardzo korzystnie, ale mało gdzie jest linia. Powinno się ogrzewać biomasą, bo Polska ma możliwości szybkiej produkcji, jest to energia odnawialna, bilans CO2 i energii wychodzi na zero, bo w czasie wzrostu pochłaniana jest energia słoneczna i CO2, a w czasie spalania oddawana. Czysta energia jądrowa, paliwa nieodnawialne dodają dodatkową energię cieplną, co zwiększa efekt podwyższania temperatury na kuli ziemskiej.
zgadzam się22.09.2022, 21:23
czy to jeszcze Polska --- masz RACJE
ale górale wierzą PiS
a PiS to partia antypolska
Kazik22.09.2022, 11:34
Ja już mam nagromadzone 100 opon do ekoopału na tą zimę. O czym oni piszą.
Kryzys jest pięniedzy nie ma na nic a oni o ekologi piszą.
Somsiad mi wyspawał specjalny eko kocioł do opon.
Tito21.09.2022, 12:34
Wczoraj tj 20.09 słyszałem w radiu że ustawa antysmogowa zostaje nie zmieniona, oraz mówili że zataili to nie podając do wiadomości publicznych.
Osiol21.09.2022, 09:41
Do prawdziwy patriota
Większość czytających zabieganych za,,kredytem''nawet nie wie że 5 września premier złożył projekt ustawy która pozwala ich siłą zaszczepic, przymusowo leczyc(psychiatryk) zmusza do opuszczenia lub oddania części domu,, przesiedlencom' 'z U,kartki na żywność zajęcie majątku firmy i to kolejna próba tego rządu....
Tu powstaje po kolejnej fali przesiedlencow(brak prądu na U) państwo gdzie zgodnie z prawem chce się dokwaterować U na siłę każdemu zgodnie z tą ustawa
Decyzję zapadły wyżej mu jako wierny sojusznik wykonamy
Szansa nasza są wybory do kongresu usa 9 listopada
prawdziwy patriota21.09.2022, 08:29
Wsadzili tego obajtka do tego Orlenu i rozwalają doszczętnie kraj. Jak stracimy surowce to faktycznie zostaniemy niewolnikami. Ja zawsze mówiłem i pisałem, że pisy to wilki w owczej skórze. Te 500+, 13 i 14 emerytury zostały rzucone społeczeństwu, żeby nie wtrącał się w ich rządy. Ponadto przy dzisiejszej realnej 50% inflacji g...o znaczą. Zrujnowali Polskę.
czy to jeszcze Polska?21.09.2022, 01:10
Osiol, czytałeś/oglądałeś inżyniera Krzysztofa Tytko?
Organizuje akcję zablokowania przejęcia PGNiG przez obajtka na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy PGNiG. Orlen przejmując PGNiG dostaje wszystkie koncesje na wydobycie wszelkich surowców i kopalin na terenie Polski. Te aktywa będą później wydzielane do spółek pociotków i popychane amerykńcom. Skarb Państwa całkowicie traci kontrolę nad zasobami, surowcami, bogactwami naturalnymi. Będziemy murzynami na własnej ziemi. Tak grabili i nadal grabią Afrykę i inne kraje, które mają jakiekolwiek bogactwa naturalne. Żeby zablokować przejęcie wystarczy kupić nawet 1 akcję PGNiG i zgłosić chęć udziału w październikowym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Na zgromadzeniu każdy, komu leży na sercu dobro kraju może zgłosić sprzeciw i nie zgodzić się na przejęcie.

Ponadto Pan jest inicjatorem referendum krajowego w sprawie uwłaszczenia wszystkich obywateli na zasobach naturalnych kraju:

"W przypadku nie dokonania stosownych zmian w Konstytucji RP zabezpieczających interes narodu lub nie dopuszczenia do przeprowadzenia referendum przez Rząd RP (Sejm, Senat, Prezydent) Suweren przeprowadzi własne, bezpośrednie Referendum metodą elektronicznego głosowania dotyczące powszechnego uwłaszczenia uprawnionych Obywateli Polski na strategicznych aktywach państwowych tj. ziemi , zasobach naturalnych, wodzie i lasach

Pytania referendalne:

1) Czy jesteś za umorzeniem wszystkich koncesji wydanych na poszukiwanie i rozpoznanie zasobów złóż kopalin w Polsce w okresie 30 letniej transformacji ustrojowej wydanych przez kolejne rządy bez zgody suwerena jako jedynego prawnego ich właściciela.
2) Umorzenie koncesji wydanych nie zgodnie z interesem narodowym odbędzie się za zwrotem kosztów inwestycyjnych poniesionych przez podmioty z kapitałem zagranicznym na, poszukiwanie i rozpoznanie złóż wraz z dodatkowym odszkodowaniem w wysokości 10% nakładów wydatkowanych na wykonanie Dokumentacji Geologicznej, Planu Zagospodarowania Złoża, Operatu Środowiskowego
3) Czy jesteś za powołaniem Obywatelskiej Komisji Śledczej na prawach Parlamentarnej Komisji Śledczej mającej na celu udokumentowanie wszystkich zaniedbań, zaniechań i działań kolejnych rządów na szkodę Narodu Polski związanych z próbami wywłaszczenia Polaków z strategicznych Aktywów Państwowych, które miało i ciągle ma miejsce w okresie transformacji ustrojowej.
4) Czy jesteś za uwłaszczeniem Obywateli Polski na strategicznych aktywach państwowych jakimi są polska ziemia, polska woda, polskie lasy oraz polskie zasoby naturalne i przyrodnicze."


To jest patriotyzm i dbanie o interesy Narodu. Żaden rząd nie zrobił dla Polski tyle co ten Pan. Podpisuję się obiema rękami pod tymi postulatami. Panu Krzysztofowi chwała i cześć.
A wszelkiej maści polskojęzyczne pomioty rządzące niech sczezną w piekle.
jakim prawem20.09.2022, 19:52
Najlepiej aby ci ludzie poszukali sobie uczciwej roboty a od nas się odczepili.
Palcie gumiokami i śmieciami!20.09.2022, 19:08
Wymieniłem piec w grudniu 2021.Wszystkie papiery wymagane o przyznanie dotacji dostarczyłem z miejsca. Wymiana pieca to był jeden wielki koszmar i przekręt. Zapłaciłem za piec (zamontowanie gratis) jednak sama wymiana kosztowała mnie ok 1400 zł. Ceny pelletu jak był piec wymieniany to 900-1000 zł. Zamówiłem po 1000 ale zapłaciłem 1200 przy odbiorze. Później ceny tylko szybowały. Covid, wojna. Dotacja miała być na wymianę pieca i woda użytkowa (bojlery rurki) miało być ok 12 tys zwtotu. Jednak jak później wyszło to nie wymieniałem całej instalacji i kaloryferów więc dostanę 6 tys zwrotu. Po długim czasie oczekiwania napisałem do Krakowa i dostałem odpowiedź że "pracownik merytoryczny" Jeśli weźmie to do ręki to wniosek będzie rozpatrywany. Mam pytanie czy ktoś mi odda z odsetkami czy jak:) Kredyt trzeba spłacać za wymianę pieca a sam pelet trzy razy w górę poszybował. Podczas palenia w kopciuchu koszt ogrzewania przez okres grzewczy to 5 tys zł. Teraz 3000zl miesięcznie!!! Zostałem oszukany i ani grosza nie dostałem!!
Osiol20.09.2022, 12:35
to trzeba nie na rok tylko do czasu aż ten kraj znajdzie stabilne źródła dostaw (razem z Europą) i po rozsądnej cenie
Jak można kogoś zmuszać w dobie kryzysu który potrwa a z 10lat.... A co mu zapewnicie gaz prąd czy węgiel

Jak uruchomicie wydobycie surowców na terenie pl(amerykany już na Suwałkach w złożach tytanu grzebią) i zarobki po 2-3 tys euro przy dzisiejszych cenach... Problem sam zniknie
robieni w trąbę20.09.2022, 11:41
W zeszłym roku węgiel po 1100 teraz paczkowany dochodzi do 4000 za tonę. Aha a Ukraina nadal kupuje surowce od ruskich, czyli finansuje państwo, które ją najechało....A my jak w szarży ułańskiej, mając w tyle polskich obywateli, wprowadziliśmy embargo na węgiel.
omg20.09.2022, 11:08
"Platforma Obywatelska jest tak samo obywatelska, jak kiedyś była milicja obywatelska"
I tyle odnośnie tej partii.

"Zamarznijcie, ale przynajmniej będziecie mieli (wątpliwie) czyste powietrze.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl