23.09.2022, 10:09 | czytano: 2202

Premiera dzieł współczesnego kompozytora. Nowotarżanin oferuje miastu muzyczną ucztę

Wojciech Czepiel
NOWY TARG. - Od dawna nosiłem się z zamiarem skomponowania cyklu utworów na dwoje skrzypiec. Inspiracją do powstania 24 duetów skrzypcowych były analogiczne zbiory Béli Bartoka (44 duety na dwoje skrzypiec) i Luciana Berio (34 duety na dwoje skrzypiec). Postanowiłem zrealizować ten pomysł trochę inaczej niż moi wybitni poprzednicy - wyjaśnia Wojciech Czepiel, pochodzący z Nowego Tagu kompozytor.
W sobotę 8 października w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się polska premiera duetów skrzypcowych i światowa premiera kwartetu smyczkowego - utworów skomponowanych przez Wojciecha Czepiela - kompozytora skrzypka i dyrygenta pochodzącego z Nowego Targu.
Wojciech Czepiel - absolwent PSM w Nowym Targu w klasie skrzypiec swego ojca Stanisława Czepiela oraz Licem Muzycznego i Akademii Muzycznej w Krakowie od ponad 40 lat działa jako skrzypek dyrygent i kompozytor. Wystąpił w kilkudziesięciu krajach w wielu prestiżowych salach koncertowych i nagrał ponad 20 płyt. W ostatnich latach koncentruje się głównie na kompozycji. W roku 2019-2021 dzięki wsparciu ZEW NIEDZICA oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstały 24 duety skrzypcowe inspirowane folklorem podhalańskim i zostały opublikowane na płytach, a nuty z duetami zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Światowa premiera jego ostatnich kompozycji - mazurka na fortepian oraz duetów skrzypcowych odbyła się w Nowym Jorku zaś Sequenzy II na orkiestrę miała premierę w Hanoi.

Więcej o artyście znajdą Państwo na jego stronie www.wojciechczepiel.com a jego nagrań można posłuchać na płytach dostępnych m.in. w empiku lub na serwisach streamingowych takich jak Spotify, Tidal, Dezeer, Apple Music i wielu innych.

Koncert odbędzie się 8 października w Auli PSM w Nowym Targu o 18.00. - Tę nowotarską szkołę muzyczną ukończyłem w 1972 roku - przypomina muzyk.
Będzie to zwieńczenie dwuletniego projektu skomponowania 24 duetów skrzypcowych, wydania ich na CD i jako nuty. Zagrają znakomici muzycy zespołu Malawski String Quartet. Koncert zostanie poprzedzony słowem wstępnym kompozytora. Zapraszamy wszystkich melomanów. Wstęp wolny.


opr. s/
Może Cię zainteresować
komentarze
ww23.09.2022, 16:28
W.Czepiel jest z Krościenka nad Dunajcem!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl