25.09.2022, 12:02 | czytano: 1846

Nagroda Glogera dla Zespołu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie

ŁOMŻA. Podczas uroczystej gali wręczenia Nagród Glogera, połączonej z konferencją naukową, honorowe wyróżnienie i medal otrzymał Zespół Parkowo-Dworski w Sieniawie za przedsięwzięcia organizowane na dziedzińcu sieniawiańskiego dworu.
- Była to XXXIII edycja o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera pod przewodnictwem prof. Tadeusza Paneckiego, a organizatorami było Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze STOPKA im. Stanisława Zagórskiego w Łomży wespół z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowym Centrum Kultury, Marszałek Województwa Podlaskiego i Prezydent miasta Łomży. To wyróżnienia jest dla nas ogromnym zaszczytem i oczywiście kieruję to wyróżnienie do wszystkich, którzy są związani z rewitalizacją Zespołu Parkowo-Dworskiego w Sieniawie, gdzie wielki wkład mają służby konserwatorskie, arch. Maciej Zubek, KDS Ragomir Pałka, inż. Rafał Czernek oraz wszystkim wspierających przedsięwzięcia mające na celu społeczne upowszechnianie dziedzictwa materialnego jaki i niematerialnego włączając młode pokolenia - mówi Krystyna Wójtowicz.
Nagroda im. Zygmunta Glogera ustanowiona została w 1983 roku w Łomży. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego. Przyznawana jest corocznie za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Honoruje się nią twórców, naukowców, badaczy, animatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem Zygmunta Glogera gromadzą, chronią i przekazują wiedzę o kulturze regionu dla przyszłych pokoleń.

- Wyróżnienie należy się wszystkim wspierającym działania poprzez wkład osobowy, rzeczowy finansowy. Szczególne podziękowania za wsparcie kieruję do: Starostwa Powiatowego w Nowym Targu, Biura Rozwoju i Promocji w Nowym Targu, Urzędu Gminy w Rabie Wyżnej, GOK w Rabie Wyżnej, Powiatowego Centrum Kultury w Nowym Targu, MCK w Nowym Targu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Ogromną zasługę wnosi Zespół Szkolno-Przedszkolny w Sieniawie. Dziękuję stowarzyszeniom, zespołom, chórom oraz mediom społecznościowym wspierającym upowszechnianie dziedzictwa kulturowego. Podczas gali na ręce prezesa Stowarzyszenia STOPKA - prof. dr. hab. Ludwika Malinowskiego wręczono pamiątkowe podziękowanie wykonane przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sieniawie pod kierownictwem dyrekcji i grona nauczycielskiego w formie albumu przedstawiające dokumentację z różnych przedsięwzięć mających na celu społeczne upowszechnianie i włączanie młodych pokoleń - podsumowuje przedstawicielka Stowarzyszenia Ochrony Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Sieniawie.

Zakończeniem części uroczystości wręczenia nagród Glogera był koncert Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej pod kierownictwem Andrzeja Jakubiaka. Po występie odbyła się konferencja naukowa "Ludzie w drodze".

opr. s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
p25.09.2022, 12:23
tu nie o tą sieniawę chodzi ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl