06.10.2022, 11:38 | czytano: 5140

Obawy o przekształcenie Zespołu Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Powiat apeluje, by nie zapomnieć o turystyce

Fot. Marian Żemełko / Arch. Podhale24
Rada Powiatu Nowotarskiego przyjęła kolejną rezolucję w sprawie przekształceń własnościowych Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica S.A. z siedzibą w Niedzicy.
Przypomnijmy, iż we wrześniu Zarząd Grupy Azoty S.A. wyraził zainteresowanie integracją kapitałową ZEW Niedzica. Zarząd grupy wystąpił do Skarbu Państwa z wnioskiem o rozpoczęcie przygotowań do tego procesu.
Sprawa budzi obawy w naszym regionie. Na ostatniej sesji Rady Powiatu Nowotarskiego wicestarosta Bogusław Waksmundzki mówił, że planowane jest spotkanie z przedstawicielami spółki Azoty, by "omówić nasze bolączki". - Nie ukrywamy, że kwestia związana z ruchem turystycznym, przy obniżonym stanie wód, to bez współpracy prezesa z flisakami byłoby trudno organizować spływy flisackie na Dunajcu. To, łącznie ze spływami raftingowymi, to ogromna gałąź gospodarcza w naszym regionie - tłumaczył wicestarosta.

Treść rezolucji:

„Jezioro Czorsztyńskie jako obiekt geograficzny pełni niezwykle istotną rolę. Ten olbrzymi akwen wodny budowany był jako istotny element ochrony przeciwpowodziowej Podhala i Sądecczyzny. Lokalna społeczność poniosła w związku z tym olbrzymie wyrzeczenia, m.in. jedna z miejscowości została w całości przeniesiona w inne miejsce. Zamiar produkcji energii elektrycznej przy budowie zbiornika stanowił jedynie niewielką, dodatkową część.

Przywołane okoliczności upoważniają Radę Powiatu Nowotarskiego do zajęcia stanowiska w ej istotnej dla regionu kwestii. Tereny, które zostały zalane wodami Jeziora Czorsztyńskiego były nabyte w trybie wywłaszczenia, gdzie celem publicznym uzasadniającym przyjęty tryb była ochrona terenów przed powodzią. Funkcja ta była najistotniejsza ze względu na bezpieczeństwo regionu. Swoją rolę zapora spełniła już w 1997 roku - pierwszym roku swojego funkcjonowania - zatrzymała falę powodziową, która zagrażała miejscowościom położonym poniżej obiektu. W kolejnych latach zbiornik wielokrotnie pełnił rolę bufora i regulatora przepływu wód rzeki Dunajec, często chroniąc lub wspomagając funkcjonowanie miejscowości społeczności lokalnych. W tym miejscu warto wskazać choćby na spływ przełomem Dunajca, który przyczyniał się do wzrostu znaczenia społecznego i gospodarczego regionu. Teraz Przełom Dunajca to głównie motor rozwoju turystycznego regionu Pienin i miejsce pracy wielu mieszkańców powiatu. Jezioro Czorsztyńskie to również miejsce wypoczynku i relaksu dla turystów z Polski i zagranicy. Dzięki zabiegom wielu organizacji społecznych i fundacji Jezioro Czorsztyńskie to miejsce bardzo wysoko oceniane w rankingach popularności wśród osób uprawiających sporty wodne i turystykę rowerową. Trasa wkoło Jeziora Czorsztyńskiego od wiosny do jesieni cieszy się ogromną popularnością.
Apelujemy, aby w podejmowanych działaniach przekształceniowych mieć na względzie, iż produkcja energii elektrycznej związana ze zbiornikiem jest dodatkowym atrybutem, a nie wiodącym. Jezioro Czorsztyńskie to dobro wspólne, które powinno służyć ogółowi społeczeństwa, i nie może być postrzegane wyłącznie jako generator dochodu dla podmiotu zarządzającego elektrownią wodną. Jako przedstawiciele lokalnej społeczności jesteśmy zainteresowani, aby decyzje były podejmowane z poszanowaniem naszych najważniejszych interesów do jakich należy ochrona przeciwpowodziowa. Ochrona ta musi pozostać w rękach publicznych. Obserwując częste w ostatnich latach powodzie w naszym regionie, skala strat jakie mogą wywołać może szybko przekroczyć korzyści finansowe wynikające z przekształceń własnościowych”.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
rozsądek....10.10.2022, 11:46
Jeśli spółka Azoty przejmie elektrownię, to będzie znaczyło, że ktoś grubo w łapę dostał !!!

Ciekawe, czy mieszkańcy potrafią się obronić?
obserwator07.10.2022, 11:42
No ale tak patrząc obiektywnie to Radni w Gminie Łapsze N. starali się raczej omijać sprawy dotyczące rozwoju Niedzicy to fakt! Mając na uwadze przede wszystkim swoje- ewentualnie wójta pomysły jak widać nie zawsze trafione. Tyle wpisów negatywnych na tematy działania Rady Wójta i całej gminy! Jak trzeba być głupim żeby nie słuchać głosu własnego wyborcy, czy całego społeczeństwa ? Starali się wysprzedawać majątek gminy to teraz mają pole do popisu! Trzeba mieć świadomość gdzieś z tyłu głowy to słowa wójta. Trzeba jednak dodać że kij ma dwa końce czy uderzy gminę i jak mocno jeszcze nie wiadomo. Ciekawe kto zarządza obecnie nieczynnymi już hotelami po Bełchatowie? Czyją własnością jest teren leżący od stacji CPN aż po jezioro wyrównawcze to też własność ZEW-u?
Tekla07.10.2022, 09:31
Tusk,Balcerowicz to zlodzieje! A caly ten rzad rozkrada,sprzedaje dla naszego dobra!Ludzie przejrzycie na oczy!
kto tu winien?07.10.2022, 08:26
Trzeba tu jasno powiedzieć! Tak starosta jak i wójt gminy Łapsze N. inwestowali w miejscowościach odległych od zapory omijając szerokim łukiem ZEW- w Niedzicy. Podkreślić jednak należy że na terenie Niedzicy rozwijał dynamicznie turystykę pierwszy prezes ZEW-u budując zaplecze hotele,wyciąg,itd.Ale to się skończyło z dniem odejścia prezesa! Kiedy turystyka w Niedzicy jednak zaczęła powolnie ale umierać Ci zaczęli się odznaczać o zgrozo za rozwój turystyki! Teraz się obudzili i zaczęło się dopiero teraz.... rezolucje, jęczenie, petycje,apele,skomlenie czy to coś zmieni?
pastuszek06.10.2022, 23:20
Judasz srebrniki dostał ciekawe co "Nasi" dostaną. Chyba ich już to władzowanie zaczyna przerastać i zaczynają baaardzo DUŻE głupoty robić.
podatnik06.10.2022, 21:01
Stacje paliw, elektrownie,
Pisiory nieudacznicy tylko potrafią z koryta zryć i nasz narodowy majątek sprzedawać
co jest naprawdę grane?06.10.2022, 20:54
Jakby to PO chciała prywatyzować to by było złodzieje itd.. A teraz proszę grzecznie, rezolucje itp. pierdołki.
V06.10.2022, 20:15
Do Stan
Azity to
32 procent udziałów ma skarb państwa
20 procent ma rosja
resztę stanowią
parę procentiwi udziałowcy
Miejscowy06.10.2022, 19:10
Skandal! ?apy precz posowskie mendy! Dzialanie na szkode Polski! Paszli won w najblizszych wyborach ! Oby gorale przegonili pis i reszte bandy w ich golanskie pagorki!
ZDRAJCY POLSKI !!!!06.10.2022, 19:06
Sasin już rozpierniczył 70 milionów na wyborach, teraz pozwolicie aby rozpierniczył naszą ELEKTROWNIĘ?!?!?!?
SPRZEDAŻ ELEKTROWNI - TO ZDRADA !!!!!!!!!06.10.2022, 19:03
Panie Waksmundzki, proszę sprawdzić kto ma udziały w AZOTACH !!!
Sprzedaliście Kasprowy ?!?!? I kto czerpie korzyści ?! politycy władzy i ich kolesie!!!! Teraz korzysta GMINA CZORSZTYN - społeczeństwo, a kiedy AZOTY przejmą elektrownie, będą korzystali politycy głównie PIS i ich rodzinki !!!!!!!!!!!!!!!!!
młody !!!06.10.2022, 18:53
Jo!!!!!Ty jarasz coś człowieku jakie ziolo bierzesz ?
zagubiony06.10.2022, 18:03
@Osiol, jest jeszcze Jamał i inne biegnące przez Ukrainę rurociągi nie draśnięte pociskiem czy nawet scyzorykiem. Nie mówiąc o tych niepodziurawionych odcinkach biegnących przez całą Rosję. Dziwne że chciało im się wysadzać te na dnie dnie morza. I to swoje a nie nasze. Budowali latami za miliardy a teraz tyle trudu żeby je uszkodzić. Choć przecież mają u siebie kurek... więc mogli go chyba zakręcić zamiast wysadzać? Co dziwniejsze deklarują że są w stanie przywrócić sprawność rurek i dalej tłoczyć niebieskie paliwo dla Europy... Dziwne...?
pomyśl zanim coś chlapniesz06.10.2022, 17:50
Panie premierze Jarosławie- Azoty niech zajmą się produkcją nawozów bo rolnicy ich nie posiadają , a nie wchodzą na produkcję prądu. Niedługo szewcy będą produkować nawozy , energetycy zaczną produkować buty , a złodzieje zaczną w tym totalnym bałaganie będą się modlić by sędziowie zaczęli sadzić grule..Miał Pan to wszystko unormować i naprawić , a dopuszcza Pan z tym fachmanem od niepełnionych wyborów robić jeszcze większy burdel. Skończ Pan wstydu oszczędź, chyba ,że Pan nie wie co Panu za plecami kumple robią
stan06.10.2022, 17:30
Ale Azoty to też spółka państwowa, ludzie nie dajcie się podpuszczać, a co to zmieni, wody nikt nie zabierze, prądu też, to w czym problem.
Mieszkaniec06.10.2022, 16:03
Tak wywłaszczyli, a teraz wydzierżawiają i wszystko wygrodzone nawet do jeziora nie ma jak dojść
Jo06.10.2022, 15:53
Odczepcie się od tego Rządu. Jeśli chcą sprzedać to pewnie tak trzeba i jest to uzasadnione. Oni wiedzą co robią tylko trzeba im zaufać. Szczególnie Panu prezesowi który nigdy nic nie robił innego w swoim życiu niż zajmował się sprawami kraju. Nawet do pracy przez całe życie nie poszedł żeby mieć więcej czasu dla czynienia dobra w Polsce.
baciok@06.10.2022, 14:15
Cytat ,,Apelujemy, aby w podejmowanych działaniach przekształceniowych mieć na względzie .............."
To PiS sprzedaje oligardze rosyjskiemu Mosze Kantorowi który ma 20% akcji Azotów i cisza.
To już nie ma protestów ze strony samorządów, lokalnych polityków Posłanki panny Anny, Posła od chrustu pana Edwarda, senatora Jana.
Prawi i Sprawiedliwi wszystko zajumają z patriotycznym uniesieniem na ustach.
Gulasz Juliusz Zeżarł06.10.2022, 13:17
Teraz PISi nam wyjaśnią, dlaczego jak oni sprzedają, to jest patriotycznie uzasadnione a jak sprzedają inni, to wyprzedaż majątku narodowego.
Osiol06.10.2022, 12:05
po wysadzeniu N1 N2 dostawa gazu dla tej firmy(azoty) przez najbliższe lata stoi pod znakiem zapytania
Bardziej na czasie jest czy za kilka lat azoty będą istniec
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl