07.10.2022, 15:43 | czytano: 2596

TPN poszukuje wykonawcy nowej stacji narciarskiej na Nosalu

Nosal/ Inwestorem budowy stacji będzie TPN, aby zagwarantować ochronę przyrody w tym miejscu
ZAKOPANE. Tatrzański Park Narodowy ogłosił konsultacje rynkowe dla firm, które podejmą się budowy stacji narciarskiej na Nosalu. Budowa wyciągu ma być realizowana z jak najmniejszą ingerencją w przyrodę. Przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Inwestycja kosztować ma ok. 30 mln zł.
Pieniądze na inwestycję mają pochodzić z budżetu państwa. Jako inwestora wskazano Tatrzański Park Narodowy. W planach jest budowa nowej kolei krzesełkowej, systemu śnieżenia i oświetlenia, a także wytyczenie nowej trasy treningowej.
Trasa na Nosalu, gdzie kiedyś rozgrywano m. in. Puchar Świata mężczyzn w narciarstwie alpejskim - straciła homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Stok jest nieczynny od 10 lat.

Rada naukowa TPN zaakceptowała projekt poszerzenia tras na Nosalu już pod koniec 2018 roku.

Jak przypominają parkowcy - "sytuacja prawna stoku jest skomplikowana, co przed laty doprowadziło do zamknięcia trasy. Dół stacji, położony poza granicami TPN, należy do rodziny Stramów, górna część trasy leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Z kolei kolej krzesełkowa wybudowana została w latach 60. ubiegłego wieku przez Centralny Ośrodek Sportu. Żeby stok spełniał dzisiejsze wymagania, trzeba zmodernizować wyciąg i zamontować urządzenia do sztucznego śnieżenia."

5 lat temu zakopiańscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę zobowiązującą burmistrza do zmiany planu zagospodarowania zboczy Nosala. Uchwała rady Zakopanego zobowiązywała burmistrza do przystąpienia do zmian w planie zagospodarowania stoku, które zagwarantują rozbudowę infrastruktury narciarskiej.

O przywrócenie Nosala narciarzom walczyli także działacze narciarscy, sportowcy, miłośnicy narciarstwa – ponad 150 osób podpisało list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym prosili o wsparcie rozwoju narciarskiej bazy treningowej dla polskich alpejczyków m.in. na Nosalu.
Inwestorem będzie TPN, aby zagwarantować ochronę przyrody w tym miejscu. O tym, że na Nosalu powstaną dwie trasy, a stok zostanie poszerzony mówił w lutym br. podczas zwołanej konferencji prasowej - dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

- TPN nigdy nie wstrzymywał udostępnienia narciarzom Nosala, jesteśmy za wsparciem stworzenia bazy szkoleniowej dla polskich alpejczyków. Od dawna prowadziliśmy rozmowy z dyrekcją COS-u, Państwem Stramami, odpowiednie zapisy trafiły do projektu planu ochrony. Nosal położony jest w bliskim sąsiedztwie miasta, a nawet w samym mieście, więc tu ingerencja nie jest tak znacząca jak w przypadku Kasprowego Wierchu - mówił Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wyborca z ustupu09.10.2022, 10:40
nie jest tak znacząca? a Mi się wydaje Panie Ziobrowski że gdyby Kasprowy należał do was, nie PKL-u to też by nie było problemu z moderną, śnieżeniem etc.
Hipokryci!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl