10.10.2022, 15:33 | czytano: 2504

Odsłonięto pomnik legionistów

Fot. IPN Kraków
W Rabce-Zdroju upamiętniono żołnierzy 3. Pułku Piechoty Legionów Polskich.
Po mszy w kościele św. Marii Magdaleny zebrani przeszli na parking przy pobliskim ogrodzie różańcowym, gdzie odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika. Poświęcił go proboszcz parafii ks. dr Paweł Duźniak.
Pomnik został wzniesiony w miejscu, w którym 26 września 1914 r. odbyła się przysięga żołnierzy dowodzonego przez kpt. Jana Kozickiego IV batalionu 3. Pułku Piechoty Legionów Polskich. Przysięgę odebrał ówczesny dowódca pułku ppłk Rudolf Homiński. Kilka dni później, po wyruszenie na front, na czele pułku stanął kpt. Józef Haller, późniejszy dowódca II Brygady Legionów, Armii Polskiej we Francji oraz Armii Ochotniczej w 1920 r.3. Pułk Piechoty powstał na bazie rozformowanego 23 września 1914 r. w Mszanie Dolnej Legionu Wschodniego (utworzonego w sierpniu 1914 r. we Lwowie, ze względu na zbliżające się wojska rosyjskie – ewakuowanego na zachód), wspartego ochotnikami ze Śląska Cieszyńskiego i Podhala (m.in. z Rabki, Nowego Targu, Zakopanego i Czarnego Dunajca). Już w październiku 1914 r. żołnierze pułku wzięli udział w walkach o Rafajłową w Karpatach, a następnie wsławili się wybudowaniem w wyjątkowo krótkim czasie słynnej „Drogi Legionów”.

Pułk walczył w Karpatach, Besarabii oraz na Wołyniu i Bukowinie. Okrył się chwałą w bojach pod Mołotkowem, Kirlibabą, Kostiuchnówką i Kaniowem.


Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Gniazdo Integracji Lokalnej „Gil”, Parafia św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju oraz Oddział IPN w Krakowie.

Źródło: IPN Kraków, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
piotrek11.10.2022, 15:16
przedstawiciel gil-a w ludżmierzu rząd ostatni , a u siebie w rabce , rola pierwszoplanowa ...
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl