16.10.2022, 18:31 | czytano: 1733

W Zakopanem trwają prace nad uchwałą krajobrazową

ZAKOPANE. Trwają prace nad ustaleniem miejsc sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich wielkości, jakości i z czego będą wykonane. Proces jest skomplikowany. Teraz zakończył się etap trzeciego wyłożenia projektu uchwały krajobrazowej do publicznego wglądu.
W uzasadnieniu do przyjęcia uchwały zapisano, że je celem jest "przede wszystkim ochrona krajobrazu, tradycji miejsca, cennych historycznie i kulturowo walorów Zakopanego, jak również poszanowanie dobrego sąsiedztwa, rozumiane jako przeciwdziałanie degradacji przestrzeni publicznej'".
Jednym z głównych założeń opracowania uchwały krajobrazowej jest uporządkowanie Zakopanego pod względem rozmieszczenia tablic i urządzeń reklamowych, które obecnie dominują w przestrzeni miejskiej, niepozwalając cieszyć się widokami i krajobrazem. Uchwała ma być sposobem na walkę z wszechobecnymi tzw. dzikimi reklamami.

Projekt zakopiańskiej uchwały krajobrazowej był wyłożony do publicznego wglądu dotychczas trzykrotnie - od grudnia 2020 r. i lutego 2021 r. (uwagi wniosło 9 podmiotów); od stycznia do lutego 2022 r. (uwagi wniosło 5 podmiotów) oraz od lipca do sierpnia 2022 r. (uwagi wniosły 62 podmioty).

Jak komentuje zakopiański Urząd Miasta:" Pierwsze wyłożenie poskutkowało uwzględnieniem części uwag i tym samym zmianą projektu uchwały, a następnie jego ponownym opiniowaniem i uzgadnianiem przez właściwe, wymagane przepisami organy, jak Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Wojewódzki Konserwator Zabytków. Drugie wyłożenie również wywołało te same skutki. Obecnie rozpatrywane są uwagi zgłoszone do trzeciego wyłożenia. W zależności od sposobu rozpatrzenia uwag, projekt uchwały zostanie zmieniony, albo przekazany pod obrady Rady Miasta Zakopane. Przy czym zmiana projektu poskutkuje koniecznością kolejnego powtórzenia części procedury, co oddali możliwość podjęcia uchwały o kolejne miesiące".

Magistrat dodaje, że "podjęcie uchwały krajobrazowej w brzmieniu dostosowanym do specyfiki terenu, jest niezwykle istotne z punktu widzenia ochrony krajobrazu Zakopanego oraz postrzegania przestrzeni wizualnej miasta przez mieszkańców".

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
mario19.10.2022, 12:43
Bez szans.tylko halny cosik robi.
Osiol16.10.2022, 22:58
Do nowotarzaka
Spokojnie uchwala nie obejmie korporacji stacji paliw mackowplackow obejmie tych co ma objąć(najlepiej konkurencję) tak jak z uchwała o alkoholu dadzą rade
nowotarżanka16.10.2022, 22:06
Zróbcie coś wreszcie z tymi reklamami. Koszmar zaczyna się już po wyjeździe z Nowego Targu przed Szaflarami a potem to samo dalej. Reklama na reklamie. Wstyd dla tych, którzy udostępniają pole pod reklamy bez opamiętania i tych, którzy się reklamują. Pazerność, pazerność, pazerność. No ale tych ludzi w ostateczności jeszcze można zrozumieć. Ale samorządy, które się na to godzą? No chyba, że sami samorządowcy mają działki przy zakopiance i korzystają ile wlezie. No ale to oznacza, że chyba nie dorośli do bycia samorządowcem :).
W artykule mowa o Zakopanem, a gdzie gmina Szaflary, Biały Dunajec, Poronin?
ggg16.10.2022, 19:42
kto w ogóle korzysta z tych reklam w dobie internetu. to było dobre ale w latach 90-tych, radzę przejechać się do innych krajów brak takiego badziewia, w Ameryce ZERO reklam i jakoś gospodarka ma się dobrze
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl