02.11.2022, 20:22 | czytano: 4306

Nowe placówki psychiatryczne dla dzieci. Jedna z nich powstanie w Nowym Targu

zdj. ilustracyjne/ Podhale24
W tym miesiącu w Małopolsce rozpocznie pracę pięć kolejnych ośrodków, odpowiadających za wsparcie dzieci w kryzysie psychicznym. Nowe umowy podpisano z placówkami m.in. z Krakowa, Wadowic i Nowego Targu. Korzystanie z ich opieki jest bezpłatne, leczenie finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia.
- Zależy nam na tym, by dostęp dzieci i młodzieży do opieki psychiatrycznej był jak najłatwiejszy. Dzięki kolejnym umowom zawartym przez nasz oddział, najmłodsi pacjenci zyskają dodatkowe placówki, blisko swojego miejsca zamieszkania, gdzie będą mogli zgłosić się po potrzebną pomoc – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.
W przypadku dzieci czy nastolatków, zmagających się z kryzysem psychicznym, pierwszą pomoc zapewniają ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Są one tzw. I poziomem referencyjnym systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Oferowane przez nie wsparcie składa się m.in. z porad psychologicznych, psychoterapii indywidualnej czy rodzinnej. Podstawą leczenia jest zaś praca w środowisku pacjenta, czyli w domu i gronie rówieśników.

Od listopada br. dłuższa jest także lista lecznic z II poziomu referencyjnego systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży - centrów zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Tego rodzaju placówki oferują wsparcie także tym najmłodszym pacjentom, którzy wymagają ambulatoryjnej pomocy lekarzy psychiatrów.

Dzięki dodatkowym kontraktom blisko swojego miejsca zamieszkania z tego rodzaju opieki będą mogły skorzystać dzieci i młodzież m.in. z powiatów nowotarskiego. Trzy nowe centra poprowadzi ALLMEDICA sp. z o.o. Jedno z nich mieścić się będzie w Nowym Targu na Kowańcu 2a, oferując pomoc w poradniach zdrowia psychicznego oraz terapię w oddziałach dziennych.

opr.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
bolec05.11.2022, 22:50
Zaś doktory chycom grosia! Dokąd to wszystko zmierza? Czy nie można dzisiaj w dzieciach zaszczepić miłości do sportu, rozwijać zainteresowań, pasji? Kto za to wszystko odpowiada?
z Podhala04.11.2022, 10:31
łączenie tego projektu z Allmedicą, gdzie jakość usług jest słaba to błąd. Sztuka dla sztuki.
qwerty03.11.2022, 18:36
julian janek ss życzę byście /.../
Janek03.11.2022, 10:28
Nie rozumiem doboru zdjęcia do artykułu. Rozumiem, że według administratora granie w gry jest bezpośrednio powiązane z zaburzeniami psychicznymi? Czy to próba podprogowej manipulacji starszego pokolenia?
Ja rozumiem, że dla osób ograniczonych umysłowo, granie w gry może powodować zaburzenia psychiczne. Zapewniam jednak, że dla znacznej większości ludzi gry to odskocznia od szarej rzeczywistości i forma spędzania wolnego czasu. Nie różni się to niczym od czytania książki czy układania modeli.
Polecam zapoznać się z tematem gier nieco głębiej, pozdrawiam cieplutko
ss03.11.2022, 10:13
Bezstresowe wychowywanie dzieci, a do tego pranie mózgów przez internet w smartfonie przyklejonym do ręki. Lekarze tu już nie pomogą.
julian03.11.2022, 06:34
Jest pieknie a BEDZIE jesszcze piekniej przyszlosc sie klaruje jako inwalida fizyczny i psychiczny
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl