05.12.2022, 14:56 | czytano: 3240

Umowa podpisana. W dawnej szkole muzycznej powstanie Muzeum Narciarstwa i Taternictwa (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
ZAKOPANE. Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn i i wiceburmistrz Tomasz Filar podpisali umowę na sprzedaż nieruchomości przy Placu Niepodległości.
W Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn i wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar podpisali umowę sprzedaży budynku po szkole muzycznej znajdującego się pomiędzy Placem Niepodległości, a Parkiem Miejskim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Środki na zakup nieruchomości Muzeum Tatrzańskie pozyskało z dotacji od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 4,33 mln zł, a także z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w kwocie 1 mln zł.
- Jestem dyrektorem niespełna miesiąc i mam przyjemność kończyć pracę Anny Wende-Surmiak. Podpisanie umowy, to ostatni element. Znalezienie odpowiedniego miejsca, wynegocjowanie stawki, ale też przychylność ministerstwa, pana premiera i marszałka doprowadziło dzisiaj do podpisania aktu, dzięki któremu Muzeum Tatrzańskie dzisiaj stanie się właścicielem kolejnego zabytku. Będziemy go remontować, będziemy o niego walczyć. Oprócz tego, że powstanie tu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa, o które Zakopane zabiega od 100 lat, bo już w latach 20 XX wieku pojawiały się takie głosy, będzie to miejsce szczególne i wyjątkowe. Jesteśmy w Parku miejskim, mamy tuż obok Aleje Kurierów Tatrzańskich, Plac Niepodległości. To centrum Zakopanego. Tu powstanie instytucja kultury, która znakomicie wpisuje się w tą przestrzeń publiczną - mówił Michał Murzyn po podpisaniu umowy.

Miasto Zakopane, które do dzisiaj było właścicielem nieruchomości reprezentował wiceburmistrz Zakopanego Tomasz Filar. - W imieniu wszystkich zakopiańczyków przenieśliśmy własność nieruchomości - mówił Tomasz Filar podając za przykład dwa wcześniej zakupione obiekty i zaznaczając, że prace zawsze są na najwyższym poziomie.

Zakup nieruchomości nie byłby możliwy, gdyby nie bardzo duże wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Cieszy nas, że udało się dotrzymać zobowiązania. Kilka miesięcy temu zapowiadaliśmy, że kolejnym oddziałem Muzeum Tatrzańskiego będzie dział poświęcony taternictwu i narciarstwu. Dość szybko i sprawnie udało się zakupić działkę wraz z nieruchomością. To będzie 13-ta filia i druga tworzona we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od dwóch lat jesteśmy współorganizatorami Muzeum Tatrzańskiego.

Budynek wymaga prac, ale przy nie przeskalowaniu koncepcji realizowanej myślę, że będzie można szybko przygotować godne miejsce do zwiedzania - mówił minister Piotr Gliński.
- Regiony Polski, które są bardziej zaniedbane trzeba bardziej wspomóc. Podhale to miejsce gdzie jest początek wody i koniec chleba. Premier Piotr Gliński od samego początku wziął to do serca, a u nas podstawą rzeczy jest kultura - mówił Jan Piczura, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, który wraz z Moniką Gubałą, dyrektorem Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentowali marszałka Witolda Kozłowskiego.

Na zakończenie dyrektor Muzeum Tatrzańskiego zaprosił wszystkich do pomocy przy tworzeniu tego miejsca. - Zapraszam wszystkich mieszkańców, którzy mają pamiątki sportowe. Zapraszam wszystkie organizacje i instytucje do współtworzenia tego miejsca. Podobnie jak Palace jest miejscem, które razem tworzymy i ma wymiar społeczny, tak i to Muzeum bardzo bym chciał, żeby było współtworzone przez nas - mówił Michał Murzyn.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Kloss08.12.2022, 17:47
Najlepiej zróbmy z Polski Muzeum Dziadowskich Rządów po 1989r
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl