13.01.2023, 10:51 | czytano: 2405

Remont wyciągu w Kotle Goryczkowym coraz bliżej. Ekolodzy alarmują

Działacze Pracowni na rzecz Wszystkich Istot alarmują o wydanej decyzji środowiskowych uwarunkowań dla modernizacji infrastruktury narciarskiej w rejonie Kasprowego Wierchu i Doliny Goryczkowej. - W sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego na obszarze Natura 2000 Tatry planowana jest inwestycja z betoniarnią i kruszarnią oraz 400-450 nalotami helikopterów - informuje w mailu przesłanym do naszej redakcji Radosław Ślusarczyk.
Wyciąg krzesełkowy z Kasprowego Wierchu w Dolinie Goryczkowej otwarty został w 1969 roku i funkcjonuje do dnia dzisiejszego. O remont przestarzałej konstrukcji od kilku lat ubiegają się Polskie Koleje Linowe, do których wyciąg należy. Przebudowany miałby zostać nie tylko wyciag, ale także górna i dolna stacja kolei. Zarząd spółki PKL ubiegał się także o możliwość budowy systemu naśnieżania. Ostatnie zimy pokazują, że bez naśnieżania trasa bardzo późno jest otwierana ze względu na coraz mniejsze opady śniegu.
Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot poinformowała o wydaniu decyzji środowiskowej dla inwestycji przez Urząd Miasta Zakopane. - W sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego na obszarze Natura 2000 Tatry planowana jest inwestycja z betoniarnią i kruszarnią oraz 400-450 nalotami helikopterów. Zapisy dopuszczają także niszczenie cennych siedlisk przyrodniczych i gatunków objętych ochroną gatunkową. Możliwa będzie chociażby przycinka kosodrzewiny, której zarośla są siedliskiem priorytetowym. Ostatecznie stacja narciarska ma mieć ponad trzykrotnie zwiększoną przepustowość – z 720 osób na godzinę do 2400! - alarmuje Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.

Ekolodzy alarmują, że nie będzie to modernizacja istniejącej infrastruktury, a budowa zupełnie nowej. Plany zakładają wymianę wszystkich podpór kolei, modernizację dolnej stacji oraz budowę peronu górnej stacji. Społecznicy obawiają się, że doprowadzi o do dewastacji Tatr.

Burmistrz Zakopanego, który podpisał decyzje środowiskową dla inwestycji, jest także w Radzie Naukowej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Decyzje środowiskowe wydawane są w oparciu o różne opinie, w tym także Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Rada naukowa TPN zdecydowała, że przebudowa istniejącej infrastruktury jest dopuszczalna.

Na przebudowę kolei na Kasprowym Wierchu czekają także narciarze. Przestarzała, dwuosobowa kolej nie daje możliwości komfortowej jazdy.
Na uprawomocnienie decyzji, a co za tym idzie rozpoczęcie inwestycji będzie trzeba jednak zaczekać. Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot postanowiła wnieść sprzeciw do wydanej decyzji środowiskowej.

Nie ma naszej zgody na tak niszczycielskie traktowanie bezcennej przyrody Tatr. Od ponad 20 lat nie powstał w Polsce żaden nowy park narodowy. W zamian za to dewastuje się przyrodę już istniejących parków i okraja ich obszar. Ochrona przyrody to działanie celu publicznego. Takim celem nie są zaś inwestycje narciarskie, będące czystą rozrywką i zyskiem dla bardzo wąskiej grupy biznesowej. Dlatego złożyliśmy odwołanie od decyzji burmistrza Zakopanego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Będziemy bronić Tatr przed zniszczeniem - podsumowuje Radosław Ślusarczyk.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Zakopianka13.01.2023, 17:48
Remont tak, sztuczne naśnieżanie i oświetlenie nie. Mamy skrawek Tatr, a do tego dzika przyroda ostatnie kawałki. Słowacy i kraje alpejskie mają dużo terenu, także mogą sobie robić co chcą. Albo zaorać wszystko, niech smog nas zabije. A co skiturowcy i narciarze będą happy.
Maria13.01.2023, 16:46
Zibi masz rację wszędzie moźna byle nie w Polsce ekolodzy jak pies ogrodnika sami nic dobrego nie robią a innym jezzcze przeszkadzają ile to drzew okaleczyli tym przywiązywaniem się do nich jednym słowem to szkoda na ich temat pisać.Ktoś im dobrze za to przeszkadzanie płaci i tyle.
Osiol13.01.2023, 13:00
Pomyślcie te góralskie chaty gontem kryte stada owiec i chińczycy i reszta świata ten skansen będą przyjeżdżać ogladac zdjęcia filmy....
Nic tylko te wyciągi rozbierać asfalt, i reszte też, to dla dobra mieszkańców tego regionu oni się starają, by ich uhonorować powinno się ich za te pomysły wymienić z imienia i nazwiska ba nawet zdjęcie grupowe opublikowac
koziołek matołek13.01.2023, 12:27
Park zamiast ograniczać ruch turystyczny i ingerencje w przyrodę myśli tylko o kasie. Dla PKL to żyła złota a biznesmen z TPN też coś skubnie. Tylko gdzie w tym wszystkim przyroda i zrównoważony rozwój? gdzie statutowa ochrona przyrody? Beton ściele się gęsto.
tkn13.01.2023, 11:56
Torpedować wszystkie działania to już nie EKOLOGIA tylko EKOTERRORYZM. Pzecież bedą remontować juz istniejący tak żeby znów był spokój na 50 lat. nie budują nowego np. na rysy.
xyz13.01.2023, 11:46
ekoterroryści...
Zibi13.01.2023, 11:28
Zasra.i ekolodzy!!!W alpach się da na Słowacji sie da tylko u nas nie wolno bo wy macie zawsze problem. Masakra.Jedzcie na Ukraine i tam strajkujcie że putin bombarduje parki i lasy.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl