13.01.2023, 21:14 | czytano: 2414

PFR, PKL i PZN - wspólne wsparcie narciarstwa i snowboardu (zdjęcia)

zdj. mat. prasowy
ZAKOPANE. Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe i Polski Związek Narciarski uroczyście ogłosili dziś kontynuację współpracy związanej z realizacją Programu PolSKI Mistrz. Nowa umowa będzie obowiązywała przez najbliższe cztery sezony obejmując cały cykl olimpijski. Wartość wsparcia finansowego i organizacyjnego PFR i PKL wynosi łącznie 8 mln zł.
PolSKI Mistrz to Narodowy Program Rozwoju Narciarstwa i Snowboardu Zjazdowego w Polsce, którego inicjatorami są: Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Linowe oraz Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka. Program powstał we współpracy z Polskim Związkiem Narciarskim w 2020 roku. Przez ostatnie trzy sezony cieszyliśmy się z sukcesów reprezentantów Polski na arenie międzynarodowej oraz z rozwoju narciarstwa i snowboardu alpejskiego. Kontynuacja współpracy jest kolejnym krokiem w dążeniu do dalszego rozwoju dyscyplin oraz jeszcze większej promocji sportu wśród dzieci i młodzieży.
- Ogromnie cieszymy się z kontynuacji współpracy z Polskim Funduszem Rozwoju i Polskimi Kolejami Linowym. Ostatnie sezony pokazały, jak ważne jest wsparcie partnerów w rozwoju profesjonalnego sportu i w dążeniu do sukcesów. Dzięki Programowi PolSKI Mistrz wskoczyliśmy na wyższy poziom. Z każdym sezonem zapewniamy coraz lepsze warunki do treningu reprezentantom Kadr Narodowych PZN w narciarstwie alpejskim i snowboardzie. Razem rozwijamy narciarstwo alpejskie w Polsce również poprzez organizację zawodów FIS i Młodzieżowego Pucharu Polski, a także wsparcie finansowe klubów, które płynie z Programu PolSKI Mistrz - mówi Adam Małysz, Prezes Polskiego Związku Narciarskiego.

Współpraca PZN z PFR i PKL opiera się na kilku płaszczyznach. Bazę Programu PolSKI Mistrz stanowi wsparcie finansowe obejmujące Kadry Narodowe PZN, a także organizacja zawodów międzynarodowych z kalendarza FIS na polskich stokach, które głównie odbywają się na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL.

- Program PolSKI Mistrz łączy wymiar biznesowy – rozwój i promocję tras, których operatorem jest PKL, z wymiarem społecznym - wsparciem rozwoju polskiego narciarstwa zjazdowego i snowboardu. Konsekwentnie wspieramy i budujemy sportowców, zaczynając od tworzenia warunków do uprawiania tej dyscypliny w Polsce, poprzez wspieranie dzieci i młodzieży, a kończąc na Igrzyska Olimpijskich i Pucharze Świata. Obserwowanie ich sukcesów jest bardzo budujące i daje nam potwierdzenie tego, jak ważny i potrzebny jest to program. Cieszymy się, że możemy być jego częścią i dalej wspieramy naszych sportowców na trasie do mistrzostwa - dodaje Paweł Borys, prezes PFR.

PFR oraz PKL przekazują świadczenia finansowe oraz organizacyjne dla PZN na zabezpieczenie potrzeb rozwoju polskiego narciarstwa alpejskiego i snowboardu zjazdowego, których wartość w latach 2023 – 2026 wynosi 8 mln złotych.
- Od początku działalności misją Polskich Kolei Linowych jest nie tylko umożliwienie podróżowania turystom w góry, ale także stworzenie możliwości dla narciarzy, które pozwolą realizować pasje związane z profesjonalnym uprawianiem dyscyplin sportów zimowych. Dlatego dla PKL – jako inicjatora programu PolSKI Mistrz – wsparcie młodych zawodników w rozwoju ich kariery jest niezwykle ważne. Mamy ogromną satysfakcję i cieszymy się, że możemy wspierać młode talenty nie tylko przekazując środki na finansowanie dla Programu PolSKI Mistrz, ale także udostępniając profesjonalne trasy narciarskie w naszych ośrodkach, by stanowiły jak najlepszą bazę treningową - przypomina mówi Daniel Pitrus, prezes zarządu PKL.

W ramach programu PolSKI Mistrz, głównie na trasach narciarskich ośrodków Grupy PKL, odbyło w ubiegłym sezonie 16 edycji zawodów w 34 konkurencjach. Wystartowało w nich 353 zawodników i zawodniczek z różnych kategorii wiekowych. W ramach Programu PolSKI Mistrz realizowany jest również Młodzieżowy Puchar Polski, czyli cykl zawodów dla młodych narciarzy alpejskich. Na nagrody finansowe przeznaczonych zostało 120 000 zł, a brak opłat wpisowych oraz udostępnienie skipassów podczas zawodów organizowanych w ośrodkach Grupy PKL pozwoliło 45 klubom sportowym z całej Polski oszczędzić ponad 367 tysięcy złotych w sezonie! Oprócz bezpośredniego wsparcia finansowego Grupa PKL i PFR pokrywa także koszty profesjonalnego przygotowania i zabezpieczenia zaplecza treningowego, dostępnego dla narciarzy i snowboardzistów specjalizujących się w konkurencjach zjazdowych.

mat. pras., opr.s/ zdj. Marcin Szkodziński
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl