14.01.2023, 14:00 | czytano: 2457

Podpisano umowę na organizację skoków narciarskich w Zakopanem podczas Igrzysk Europejskich 2023 (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS-OPO w Zakopanem i Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Olimpijskie podpisali umowę na wykorzystanie nie tylko Wielkiej Krokwi podczas rozgrywanych konkurencji skoków narciarskich, ale także całej infrastruktury. W konferencji prasowej udział wziął także minister Kamil Bortniczuk z Ministerstwa Sportu i turystyki, które zapewni finansowanie niezbędnej dodatkowej infrastruktury.
- Od samego początku pomysłu umieszczenia skoków narciarskich w ramach imprez Igrzysk Europejskich 2023 nie zakładaliśmy innej alternatywy niż wykorzystanie infrastruktury w Zakopanem. Zastanawialiśmy się tylko co jeszcze można zrobić, aby ta infrastruktura była lepsza i lepiej wykorzystana - mówił Marcin Nowak, prezes spółki Igrzyska Olimpijskie
Teraz po części planowania, dzięki podpisanej umowie będzie można przejść do realizacji planów. W Centralnym Ośrodku Sportu - Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem wykorzystana będzie nie tylko Wielka Krokiew podczas zawodów ale całą baza, którą dysponuje ośrodek począwszy od infrastruktury sportowej, noclegowej aż po sale ćwiczeń i zaplecze.

- Prowadzimy szereg prac, aby sprostać wymaganiom olimpijskim - zaznacza Sebastian Danikiewicz, dyrektor COS - OPO w Zakopanem. Wymienia tu między innymi budowę trybun przy kompleksie Średniej Krokwi, czy montaż klimatyzacji w pomieszczeniach budynku głównego.

Wielkie nadzieje w wydarzeniu pokrywa marszałek Województwa Małopolskiego. - To ogromne wyzwanie. Wiąże się z tym też ogromna szansa promocji nie tylko tych miast małopolski, ale całego kraju. Musimy pokazać, że jesteśmy krajem bezpiecznym i gościnnym. To będzie ogromne wydarzenie, bo będzie to kumulacja wszystkich konkurencji - mówił Witold Kozłowski. Marszałek zaznaczył także, że pracują nad tym, aby poza samymi konkurencjami odbywały się także wydarzenia towarzyszące, które wzbogacą jeszcze bardziej ofertę dla turystów, którzy przybędą do Małopolski i na Podhale.

Igrzyska Europejskie, to także większy rozwój dla regionu. - III Igrzyska Europejskie w Małopolsce to dodatkowa promocja związana z tym wydarzeniem. Tysiące sportowców i dziesiątki tysięcy kibiców. To istotna poprawa infrastruktury komunikacyjnej, która dzięki temu wydarzeniu jest robiona szybciej. Dzięki temu turystyka w Małopolsce będzie lepiej się rozwijała - mówił Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki.
O wyjątkowości miejsca, jakim jest Zakopane i tutejszy COS mówił także Minister Sportu i Turystyki. - To jest najbardziej dopieszczony Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Polsce. Tutaj te inwestycje w ostatnich latach były zdecydowanie największe. Od 2016 ponad 250 mln zł zainwestowane były w ten ośrodek. Przebudowa skoczni, trasy biegowe, zaplecze noclegowe i jeden z najnowocześniejszych krytych torów lodowych - wymienia Kamil Bortniczuk, Minister Sportu i Turystyki obiecując dalsze środki niezbędne do jeszcze lepszego przygotowania infrastruktury pod Igrzyska Europejskie.

ms/
Może Cię zainteresować
komentarze
Zakopianka15.01.2023, 11:39
Jaka komunikacja panie Gut-Mostowy??? Nie ma normalnej komunikacji w Zakopanem.
Pogonic PiS i ZP14.01.2023, 20:44
PiS to ruina naszej Polski
Gorale to lubia ruiny
...14.01.2023, 18:37
Nowy Targ tak załatwił, że dostał jakieś ochłapy a można by nową halę wybudować za pieniądze ministerstwa sportu a nie miejskie
...14.01.2023, 18:37
Nowy Targ tak załatwił, że dostał jakieś ochłapy a można by nową halę wybudować za pieniądze ministerstwa sportu a nie miejskie
Osiol14.01.2023, 14:49
Kto na tym geszefcie lepiej wyjdzie spółka czy.... bo podatnik niestety dołoży
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl