27.01.2023, 15:44 | czytano: 3416

Zimowe igrzyska 2034 skupione wokół Tatr. Minister potwierdza, burmistrz zdziwiony

od lewej: Andrzej Gut-Mostowy i Leszek Dorula
"Scenariusz i plan zorganizowania polsko-słowackich igrzysk zimowych 2034 jest jak najbardziej brany pod uwagę i zapewne najbliższe tygodnie, miesiące pokażą dalsze już konkrety i uzgodnienia" - powiedział RMF FM wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy. Jak dodał "od kilku tygodni takie rozmowy w Ministerstwie Sportu i Turystyki są prowadzone. Burmistrz Leszek Dorula nic nie wie o planach organizacji IO w Zakopanem.
Wiceminister Gut-Mostowy powiedział radiu RMF, że igrzyska byłyby skupione wokół Tatr po obydwóch stronach - polskiej, słowackiej. - To wydaje się być w tej chwili scenariusz realnie brany pod uwagę. Oczywiście te rozmowy mają na tę chwilę charakter roboczy, niezobowiązujący, dlatego nie możemy jeszcze mówić o pewnych uzgodnieniach /.../ Na pewno będą jakieś rozmowy, uzgodnienia po stronie polskiej i słowackiej, po stronie samorządów, ale także po stronie ministerstw czy ministrów, którzy będą na ten temat rozmawiać". /.../ Dopóki tego typu imprezy wzbudzają dużo emocji i pozytywnych i negatywnych, dlatego musimy bardzo ostrożnie komunikować i i rozmawiać o tej sprawie w sposób jak najbardziej odpowiedzialny - powiedział wiceminister.
Z kolei w rozmowie z Radiem Alex Leszek Dorula mówi że nic nie wie o planach przeprowadzenia w mieście zimowych igrzysk olimpijskich. - Nikt ze mną nie rozmawiał na ten temat, ale jak ktoś będzie - to my będziemy gotowi, by w takich rozmowach uczestniczyć - zapewnił.

Wydawać by się mogło, że zorganizowane przed dwoma dniami spotkanie z samorządowcami ze Słowacji mogły być kanwą takich rozważań, ale Leszek Dorula mówi, że rozmowy z włodarzami Wysokich Tatr i Popradu miały typowo kurtuazyjny charakter i mowa była tylko o kontynuacji dotychczasowej współpracy.

Burmistrz Zakopanego dodaje jednak, że miasto jest zainteresowane organizacją dużych imprez sportowych i temu służą realizowane i przygotowywane inwestycje.

- Chcemy mieć gotowe zaplecze do takich wydarzeń jak np. szykujące się Igrzyska Europejskie, dlatego obiekty sportowe są remontowane i modernizowane. Chodzi o to, żebyśmy lepiej wyglądali, bo gdy wcześniej występowaliśmy o takie wydarzania to Zakopane dostawało zero głosów, bo miasto było kompletnie nieprzygotowane. My się teraz szykujemy: będzie centrum komunikacyjne, centrum przesiadkowe w Kuźnicach, komunikacja miejska, lepsza komunikacja kolejowa, opracowywana jest koncepcja obwodnicy, parkingu zaporowego na Spyrkówce - wszystko to zaplanowane zostało tak, żeby miasto nie ponosiło większych wydatków, bo nas na to nie stać. Dlatego mamy podpisane porozumienia z rządem, że będzie to wykonywane ze środków budżetu państwa. W najbliższych latach Zakopane będzie mogło podejmować śmiałe kroki do organizacji dużych imprez, ale nie będzie występowało o nie samo. Potrzebne będą albo gwarancje rządu albo PZN, my jedynie możemy współpracować - mówi Leszek Dorula.

RMF, Radio Alex, s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
one muszą być !!!29.01.2023, 11:49
@Urlich..... Nic nie będzie , ani na tą okoliczność , ani Igrzysk także nie będzie, poza tym ,że tylko w przypadku wygranej rudego - pierwszy Gut Mostowy przejdzie z całym inwentarzem do PO i znowu będzie całował brudne łapy Tuska i lizał się w formie prośby o przebaczenie , bo to taka natura , nie góralska i nie polska . Burmistrz wie ,że ważna jest oczyszczalnia , ale wie ,że ważniejsza jest droga i obwodnic w Zakoanem . Bez tego nic , a nic nie będzie , jedynie nadal Sylwester marzeń , bo to igrzyska dla górali , one muszą być !!!
Urlich von Pipke28.01.2023, 12:39
Burmistrzu, a nową oczyszczalnia ścieków na tę zacną okoliczność powstanie? Czy buch do Dunajca. haj Cup, a Zenek nam zaśpiewa, w styczniu zakwitną drzewa, a no i Golce ulubieńcy Glińskiego za 2 banie.
Buli27.01.2023, 22:14
Zenka się weźmie na otwarcie i będzie
żal serce ściska27.01.2023, 20:40
Duma Doruli została wystawiona na szwank? Z drugiej strony jak Gut Mostowy bierze się z organizację Olimpiady/ już drugi raz-po raz pierwszy jak był prominentnym działaczem PO i prawą ręką Tuska , jako rezydent na Podhalu razem z Jagą /to nic dobrego nie wróżę tym Igrzyskom i moge dziś powiedzieć ,że skończy to się fiaskiem po raz wtóry. Dlaczego ? A no już na samym początku popełniony został przez tego Guta nieudacznika falstart, bo bierze się za coś nie informując i nie uzgadniając tego z gospodarzem , a takim jest Burmistrz Dorula. To nic dobrego nie wróży temu nieudacznemu i nie kulturalnemu góralowi .?
J2327.01.2023, 17:39
To już 1-kwiecień prima -aprilis. Nie wiedzą co będzie za miesiąc a myślą o 2034roku i obiecanki -cacanki.
Alicja27.01.2023, 16:38
Podhale jak zwykle spójne i zwarte. Jak słyszę jacy to górale są rodzinni, zgodni, lokalnie wspierający to padam ze śmiechu. I ten artykuł tylko potwierdza moje zdanie na temat ich spójności.Abstrahujac a co Panu Burmistrzowi do tych igrzysk?? Liczy że jeszcze 12 lat będzie Zenka promował? No nie sądzę.
emanuel z kościeliska27.01.2023, 16:31
a kto dożyje 2034? jak agenda 2030 wejdzie w 2027? ja się grzecznie pytam... ;]
Osiol27.01.2023, 16:03
Ostatni kraj z którym mamy w miarę poprawne stosunki ciekawe jak to będzie po impezie
Nadto czy jako kraj który bierze kolejny kredyt by spłacić bieżące odsetki od starych kredytow czy powinniśmy być organizatorem? Bo albo to kolejny kredyt albo dodruk i inflacja wieksza
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl