02.02.2023, 22:59 | czytano: 1766

Ogłoszono 4. stopień zagrożenie lawinowego w Tatrach. Zamknięty szlak do Morskiego Oka, wstrzymana sprzedaż biletów

Ratownicy TOPR ogłosili najwyższy z możliwych w polskiej części Tatr stopień zagrożenia lawinowego. W związku ze skrajnie niebezpiecznymi warunkami do uprawiania turystyki, Tatrzański Park Narodowy poinformował o zamknięciu dwóch szlaków, wstrzymaniu sprzedaży biletów na teren parku, zamknięciu parkingów na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie oraz odwołaniu przejażdżek konnych do Morskiego Oka.
- Na wniosek TOPR, z powodu wysokiego zagrożenia lawinowego do odwołania zamknięte są szlaki: - Palenica Białczańska - Morskie Oko oraz Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Pięciu Stawów - informuje Tatrzański Park Narodowy.
Intensywne opady śniegu połączone z porywistym wiatrem sprawiły, że warunki w Tatrach znacznie się pogorszyły. Szlaki są nieprzetarte, a niska podstawa chmur ogranicza widoczność przez co bardzo łatwo stracić orientację w terenie. Największe zagrożenie spowodowane jest jednak dużą ilością świeżego śniegu, który wiatr przenosi tworząc nawisy i duże depozyty śnieżne. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podjęli decyzję o ogłoszeniu czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Jest to najwyższy poziom zagrożenia po polskiej stronie Tatr.

- Pokrywa śnieżna na większości stromych stoków jest słabo związana. Wyzwolenie lawiny jest prawdopodobne nawet przy małym obciążeniu dodatkowym na wielu stromych stokach. W niektórych przypadkach należy spodziewać się licznych samoistnych dużych, a często bardzo dużych lawin. Warunki zdecydowanie niekorzystne. Zaleca się zaniechanie wszelkich wyjść w teren wysokogórski. Należy pozostawać w granicach umiarkowanie stromych stoków oraz brać pod uwagę zasięg lawin z wyżej położonych stoków - informują w komunikacie ratownicy TOPR.


W nadchodzących dniach sytuacja w Tatrach będzie nadal się pogarszać. Synoptycy prognozują intensywne opady śniegu połączone z silnymi podmuchami wiatru.

ms/
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl