19.02.2023, 09:10 | czytano: 4924

TPN zamyka szlaki - powodem jest ochrona cietrzewia

TATRY. Od poniedziałku zamknięty zostanie szlak narciarski prowadzący z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu. Od 1 marca zamknięte zostaną na noc jeszcze trzy szlaki turystyczne. TPN prosi, by uszanować decyzję i się do niej zastosować.
W opublikowanym komunikacie czytamy: "Musimy aktywnie chronić małą populację tatrzańskich cietrzewi. Są na granicy wymarcia. Na naszym terenie żyje już tylko 40 ptaków tego gatunku. Są bardzo płochliwe i niezwykle przywiązane do swoich terytoriów, a pojawianie się ludzi w ich leśnych ostojach zimą i wczesną wiosną płoszy ptaki, naraża je na wielki wydatek energetyczny podczas ucieczki i rozbija tokowiska, nie pojawiają się nowe lęgi. Wielkie znaczenie mają tutaj wybory, które podejmujemy jako turyści, narciarze, skialpiniści. Każda nasz krok, ślad, linia zjazdu - mają znaczenie. To od nas zależy czy przetrwają i teraz mamy ostatni moment, by zacząć działać!
Dlatego ze względu na wielką potrzebę wzmocnienia ochrony populacji cietrzewi wprowadzamy ograniczenia dla turystów pieszych i narciarzy polegające na stałym zamknięciu od najbliższego poniedziałku, 20 lutego, szlaku narciarskiego prowadzący z Polany Chochołowskiej do Bobrowieckiego Żlebu".

Ponadto od 1 marca do 15 maja od zmierzchu do godziny 8:00 rano zamknięte zostaną szlaki turystyczne:
- Polana Chochołowska - Bobrowiecki Żleb - Grześ (znaki żółte)
- Bobrowiecka Przełęcz - Bobrowiecki Żleb (połączenie ze szlakiem żółtym) - Grześ (znaki niebieskie)
- Grześ - Długi Upłaz - Rakoń (znaki niebieskie).

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
xxx21.02.2023, 11:11
Po co plątać się tam po nocy, co za głupia zwyczaj....
Osiol19.02.2023, 09:55
Najlepiej,, zwierzynie''pomagają zbiórki pieniędzy, tak zbiera się cały czas, ale jak ta gotówką pomaga w reprodukcji to już nie wiem może legowiska czy gniazda banknotami się wyścieła.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl