01.03.2023, 17:44 | czytano: 6732

Minister rolnictwa z wizytą w Nowym Targu (zdjęcia)

zdj. Piotr Korczak
NOWY TARG. Dopłaty, rolnicze emerytury, wypełnianie wniosków, kolczykowanie zwierząt, biurokracja, bzdurne przepisy, priorytetowe traktowanie gmin górskich - te tematy powiały się podczas spotkania z Henrykiem Kowalczykiem. Nie zabrakło też kwestii budowy internatu w Nowym Targu i biogazowni w Rabie Wyżnej.
Na spotkanie z ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyszli przede wszystkim rolnicy i hodowcy owiec. Skorzystali z okazji, by wskazać czego oczekują od resortu, by ich praca nie była tak skomplikowana - przede wszystkim przez biurokrację i zaniechania. Hodowcy wymieniali swoje problemy, minister odpowiadał lub obiecywał interwencję.
Organizatorem spotkania z ministrem Henrykiem Kowalczykiem byli parlamentarzyści - Anna Paluch i Jan Hamerski. W dzisiejszym objeździe południa Polski towarzyszyli wicepremierowi Barbara Bartuś, Edward Siarka i Andrzej Pająk.

Henryk Kowalczyk sporo mówił o pieniądzach - zarówno w formie dopłat z Unii Europejskiej, jak i polskich programów rządowych. Co do tych pierwszych - zapowiedział wyrównanie stawek dopłat dla polskich rolników do poziomu unijnego. Pojawił się temat eko- schematów i dobrostanu zwierząt, czy wsparcia w ARiMR. Zaapelował, by rolnicy brali udział w szkoleniach organizowanych przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Szykuje się zmiana - doradcy mają pomagać rolnikom wypełniać wnioski - za darmo Obecnie rolnicy płacili za pomoc, teraz resort ma dawać ekstra środki dla doradców, by ci nie byli stratni, ale nie brali pieniędzy od rolników. Zapowiedział też wyrównanie waloryzacji emerytur ZUS-owskiej i KRUS-owskiej.

Minister lekko zirytował, gdy Jan Janczy, dyrektor Regionalnego Związku Hodowców Owiec i Kóz w Nowym Targu wskazał na zmieniony niedawno sposób rejestracji jagniąt. - Wiem, że chcecie zmusić rolników do korzystania z Internetu, ale wieś się starzeje i wiele osób woli tradycyjny sposób. A na jedno jagnię jest do wypełnienia jedna kartka papieru. Jak ktoś ma sto jagniąt to wypełni sto kartek. Wcześniej można było na jednym wniosku zarejestrować kilka sztuk. Zalejemy ministerstwo tymi papierami - tłumaczył Jan Janczy

Henryk Kowalczyk stwierdził, że wyłapał to zarządzenie i kazał je zmienić. - Skoro to nie zostało jeszcze zrobione, to zadziałamy inaczej. Znajdę tego co to wymyślił i on wyleci z pracy. Tak trzeba zrobić - znaleźć i ukarać, bo inaczej będą im do głowy przychodzić inne tego rodzaju rzeczy - skwitował.

Wójt Raby Wyżnej Andrzej Dziwisz skorzystał z okazji, by przekazać ministrowi dokumenty w sprawie budowy biogazowni w Rabie Wyżnej. - Nie jestem przeciwko samej biogazowni, ale nie w tej konkretnie lokalizacji - takiej inwestycji ale przeciwko tej konkretnie lokalizacji. Miejsce nie jest właściwe - wyjaśnia samorządowiec.
Burmistrz Nowego Tagu podziękował, że ministerstwo przejęło budowę szkoły Centrum Kształcenia Rolniczego i od razu poparł starania dyrekcji szkoły, by resort miał na względzie wparcie finansowe budowy internatu dla uczniów tej placówki.

- Byłem dziś na budowie - faktycznie budynek okazały. Przyznaję, że w tej chwili to jest najdroższa nasza szkoła, bo przejęliśmy ją w budowie. Na nią idą największe środki. I jest zgoda, tak to ma być szkoła z internatem, ale najpierw szkoła, ale internat jeszcze nie w tym roku - powiedział wicepremier Kowalczyk.

s/
Może Cię zainteresować
komentarze
Radek04.03.2023, 19:08
Trza ich pozbawić władzy bo doprowadza kraj do ruinyb
Radek04.03.2023, 19:01
Szczepan spokojnie usiądź, porozmawiajmy.....To każdy z nas daje na dzieci jak wszystko poszło w górę jak podatki podnieśli Ty tego nie widzisz . Dalej myślisz że Kaczyński morawiecki i Duda z własnych oszczędności płacą ci po 500 . Zastanów się Szczepan nie podejmuj pochopnych decyzji na jesieni .
godom jak jest04.03.2023, 10:57
Do obserwator! To przepraszam ale czy pilot leci z wami? Jeśli władze zupełnie nic nie robią, wójt jest bezradny, rada to jakieś niemoty to jak to wszystko rozumieć????Czy jednak faktycznie może trzeba nagłośnić takie postępowanie władz bo za chwile mamy rok wyborczy. Trzeba walczyć o swoje jak to robią inni a nie chować głowy w piasek Spisoki!
obserwator03.03.2023, 14:29
Powstało jakoś ostatnio na Podhalu wiele ognisk zapalnych. Przypomnę zaczęło się od budowy spalani śmieci w Szaflarach iiii... poszło! Smrodek zaczął się unosić nad biogazownią w Rabie, żwirownią w Dębnie do tego dochodzi Brama Gorc, budowa jakiejś tam gondoli itd. Słuszne jedno tylko pytanie zadaje i na czasie/ mieszkaniec/!!! Jeśli miało by nastąpić takie zagospodarowanie terenu po wyrobiskach jak po budowie wokół zapory w Niedzicy to obawy ludzi są słuszne! Od oddania zapory w 1997. minęło tyle lat i nikt się tym terenem nie zajął a jest to prawdopodobnie 26 ha. gruntu! Jedno jest pewne nie jest to wizytówka ZEW-u w Niedzicy czy gminy, rady, która to zawsze w podejmowaniu uchwał wychodzi na pozytywnych ale jednak de****i!
Rabianin03.03.2023, 08:47
Zabawne. To już w innej lokalizacji na terenie Raby biogazownia śmierdzieć nie będzie? Nie będzie szczurów i much? Wypowiedź wójta polecam uwadze protestujących.
parda02.03.2023, 23:02
fajnie że podhale popiera PIS , fajnie że wyjdziemy na debili
Radek02.03.2023, 22:44
Musimy im pokazać na jesieni jak się załatwia sprawy . Śmieszne doradcy będą doradzać za darmo ale my obetniemy wam dopłaty i zapłacimy doradcom żeby nie byli stratni .haha dobre to
Szczepan02.03.2023, 20:32
Kto sprzedal kolejke linowa energetyke kolejowa telekomunikacje itp. Kto wprowadzi podatek katastralny.Kto podniosl wiek emerytalny.Kto dal na sieci pieniadze.Kto twierdzil ze na dzieci piniedzy nie ma.Kto dal przkladowo 2zl emerytom a tlumaczyl ze to dobry gest bo nalezalo sie 50gr itd.
kacapowo02.03.2023, 19:28
Jak długo jeszcze te pisowskie przekręty będą społeczeństwu nawijać makaron na uszy i bałamucić tymi swoimi ochłapami nauczycieli, lekarzy, mundurowych, przedsięborców i rolników? A dług publiczny przekroczył już półtora biliona złotych. No to są dopiero gospodarze na miarę... Białorusi.
nsp02.03.2023, 15:02
Cóż za upokorzenie, strażak wszystkich strażaków i dobry pan, Edward Chrust nie poproszony za stół prezydialny. A to ci dopiero heca! Idziemy w odstawkę po rabiańskiej aferze z biogazownią?
syn pszczelarza.02.03.2023, 14:42
mniodek, to teraz i pszczoły w tym systemie chorują. Ojciec jak żył to mieliśmy 14 pni. Problem był tylko z cukrem do podkarmiania. Były i pszczoły rabuśnice no ale ... Kiedyś dowiedziałem się, że węzy robią z plastiku. Wszechobecna chemia, a ten cukier co żremy to nie nadaje się dla pszczół, prawda? Tak w imieniu górali pienińskich dobrze byłoby jakby tych dwoje użądliła pszczoła, może przyszliby po rozum do głowy.
Pamiętam02.03.2023, 14:37
Oni w 2021 dobrze wiedzieli co się świeci kiedy dostali w parlamencie 60 procent podwyżki. Jak to w sierpniu 2021 argumentował Duda jak podpisywał ustawę o podwyżkach wynagrodzeń posłom i senatorom- " przecież wszystko drożeje".
mądry i skromny02.03.2023, 11:27
do anty prawo i sprawiedliwość-no kto sprzedał?
mieszkaniec02.03.2023, 11:16
Ja mam tyko jedno pytanie.... co do tej pory p. poseł Paluch zrobiła żeby zniknęło 26 ha. wikliny koło ZEW-u w Niedzicy? To ma być gospodarka Polskich Wód i Skarbu Państwa. Czy tak ma wyglądać zagospodarowanie wokół zapory! Tyle lat i zupełna kicha i brak zainteresowania tymi terenami ze strony jakiejkolwiek władzy! Tyle lat już minęło od oddania zapory i zero zainteresowania masakra!!!!!!
co jest naprawdę grane?02.03.2023, 10:39
A wytłumaczył minister czemu ceny podstawowych artykułów spożywczych poszły w górę o ok. 100%? Czy tylko zasłanianie się wojną?
Anna02.03.2023, 09:49
Władza przyjeżdza co cztery lata przed wyborami,obiecuje i mami....zapomnieli tylko że to my tyrani po 10,12 godzin dziennie i żyjemy marnie bo ciągle coś drożeje,nowe obowiązki i wydatki.Panowie u władzy zrozumcie Wy nic nam nie dajecie,to my ciężko pracujący Was utrzymujemy,a Wam i Waszym rodzinom żyje się po stokroć lepiej niż nam! Jesienią przy urnach podziękujemy
mniodek02.03.2023, 09:22
Biurokracja i tu dotarła!!!
Będąc członkiem Koła Pszczelarskiego i mając stosowne poświadczenie lekarza weterynarii nie otrzymasz w tym roku dopłaty do lekarstw wspomagających zdrowotność pszczół. Bo trzeba... wypełnić papierki i mieć status producenta miodu
....................
Mając małą pasiekę na potrzeby własne np. 5-8 uli, że by otrzymać dopłatę na zakup lekarstw dla pszczół, trzeba się zarejestrować w powiatowej Agencji Rozwoju Rolnictwa i oczekiwać na nadanie numeru Producenta Miodu-sic!!!
alan02.03.2023, 08:46
Kowalczyk jak Łukaszenka: ,,naprawimy,ukarzemy urzędnika,zwolnimy"a co on
tam jako minister robi,że wychodzą z ministerstwa takie kwiatki, czy tylko podpisuje bezmyślnie jak znany ,,długopis"
do "anty prawo i socjalizm"02.03.2023, 07:41
a kto najpierw sprzedał nowotarską mleczarnię Radomsku?? tu znajdziesz winnych tej sytuacji specjalisto od siedmiu boleści...
dalej nas mają za głupich02.03.2023, 06:28
Coś chłopie zmienił gdy nadzorowałeś pzł, zjadłeś ciasteczko na zjeździe tegoż i tyle. Wszystko zostało po staremu.
Teraz opowiadasz inne bajki.
Obora02.03.2023, 05:55
Juz niedlugo i Tusk sie za was wezmie,paluch juz nie bedziesz sie tak smiala...
Antybaca01.03.2023, 23:48
Ta pani co siedzi przy tych flagach, to chyba strasznie bogata, bo otwiera wszystkie inwestycje. Skąd ona ma tyle pieniędzy, że rozdaje je publicznie?
konfederacja nadchodzi01.03.2023, 21:54
Trzech baców i reszta politycy
i ten z Raby co niby nie wiedział o biogazowni
a do parlamentu z Miasta Królewskiego Nowy Targ znowu nikogo w pierwszej dziesiątce :)
pogonimy PiS i tych co okradają Polaków każdego dnia
Kajtek01.03.2023, 21:54
A co z programem willa plus , nagrody plus , miliony plus ? .... dla swoich
Widzą Was :)01.03.2023, 21:10
Cieszą te wizyty :). Wy widzicie jak oni Nas mieszkańców rozumieją ;) A tak poważnie, smrodki czas przykryć. A właściwie niczym nie spowodowane jakieś tam protesty .. Panowie premierze panie ministrze i panie panowie posłowi, ludzie którzy was wybrali widzą rozumieją i umieją wyciągać wnioski. Te wszystkie tytuły macie dzięki nam. Fakt rozdając nam nasze pieniądze mówicie, że to dzięki nam. Część z nas w to uwierzyła, jednak czy to nie tak, że to my pracujemy. Pomyślcie o przyszłości nie tylko swojej ale nas. Tyle z apelu który pewno po raz kolejny zlej... bo przecież wam jest fajnie i dobrze. anno - nie Raba Wyżna poseł jest rodem z Podsarnia ;) Jan biogozawni wam nie życzę przynajmniej nie w centrum miejscowości ;) Osiol ale wydaje mi się że oni naprawdę nie wiele wiedzą .. bo cwańsi delikatnie nim nakreślają kierunki. Lordzie, hmmm chciałbym by jesień coś rozstrzygała, zobaczymy :). Tylko czy was nie kupią kolejnymi obietnicami, za które my wszyscy zapłacimy ? Pani poseł Anno, może warto przyjrzeć się temu co dzieje się w dawnej gminie posła Siarki, posłuchać ludzi? Nie tylko kierować się partyjną solidarnością. Tylko czy p. prezes pozwoli? A poważnie życzę wam wszystkim zdrowia i rozsądku.. i świadomości że ludzie nawet jak dają się nabrać na dobrą wolę i chęci to z czasem i tak zrozumieją o co chodzi. Macie szansę robić coś dla nas, jeszcze możecie. Pozdrawiam, wszystkich nowotarżan i informuje że Raba protestuje nie przeciwko panu dzierżawcy gruntów skarbu Państwa, nie przeciwko samym biogazowniom tylko przed ukrywaniem intencji i próbą dila w środku naszej miejscowości. Przypomnę wszystkim nazywany dumnie inwestorem pan to dzierżawca gruntów Skarbu Państwa zarządzanych przez KWOR, który na tych gruntach zgodnie z tą gorącą decyzją starostwa chce przebudować kotłownie , która w tym wieku nie działała czy przynajmniej 22 lata ... i tak jakoś przy okazji chcę zbudować źródło zasilania do kotłowi w postaci sławetnej biogazowni w centrum Raby , cha cha. Cóż wszystkim pomyślności życzę, tym z głupimi pomysłami by samym im się wydarzały. Dla jasności nie ma żadnego interesu ekonomicznego, no może oprócz tego że uważam że pomysłem urojonym jest budowa tego obiektu w tym miejscu i wkurza mnie obłuda, szczególnie u tych którzy publicznie grają moralnie czysty - jam nikt :) Ufam, że w naszym społeczeństwie i jest masa samodzielnie myślących i mających własne zdanie którzy umieją łączyć zdarzenia. Jeszcze raz życzę wszystkiego co najlepsze naszym przedstawicielom i szczególnie czytającym myślący i decydującym ;)
Poiuyt01.03.2023, 20:41
Patrzajcie, można by pomyśleć facet do rany przyłóż! Problemy z kolczykowaniem? Nie zrobione? Zwolnię kogoś! Będzie internat dla Zsckr! Wszystko załatwim!

Przed wyborami :) 8 lat utrudniania życia ludziom i teraz OBIECUJE ze wszystko załatwi.
Osiol01.03.2023, 19:45
Nikogo nie interesuje co minister o robakach do jedzenia, co o GMO, co o glifosacie(randap) nic o ukraińskim zbożu i polskim rolniku co nie sprzeda... , takie towarzyskie spotkanie pewnie zamknięte że ważne pytania nie zostały zadane
Apropo a jakiś grant na książkę kucharska o tytule 100dan pysznych z robali nie jest szykowany
Nadto może zademonstrowali by to jedzenie robaków mam kilka w piwnicy a i pani posłanka by skorzystała z okazji
anty prawo i socjalizm01.03.2023, 19:25
paluch i drugi jegomosc gdzie byliscie jak likwidowano nowotarska mleczarnie?!
Przemo01.03.2023, 19:15
No bo owce z Podhala są już złe za dużo i za dobrych szło za granice. Teraz gdzie indziej hodują i gdzie indziej maja iść pinindze. Tak Paluchowa i UE robi.
Lord Reiden01.03.2023, 18:54
Do jesieni do jesieni. Już nie długo, siarczyste pluszki, już niedługo
Osiol01.03.2023, 18:35
Fajnie popatrzeć jak udają ..... ze nic nie nie wiedzą.
Że pierwsze słyszą
Jan01.03.2023, 18:19
Przyjechał do paluch i budować drugą biogazownie
anna01.03.2023, 18:11
KTO WYMYŚLIŁ W WARSZAWIE - WŁAŚNIE RABA WYŻNA!!! KTO DAŁ CYNK ŻE TU JEST TAK PIĘKNIE! i spieprzyć nasz spokój, no kto?
Grażyna Mikołajska01.03.2023, 18:06
Kampania wyborcza w Nowym Targu już się zaczęła i tu osiem gwiazdek
a viva była?01.03.2023, 18:02
A co jego to wszystko obchodzi. Jest ministrem, raz tego, to znów tego. Kazali to jest. Paluchowa widzę tez jak minister.
NTNT01.03.2023, 18:01
Paluch musi być wszechobecna?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl