09.03.2023, 10:56 | czytano: 3445

Czterech kandydatów na stanowisko dyrektora "Rabcia"

Fot. Piotr Kuczaj
Starostwo Powiatowe w Nowym Targu zakończyło przyjmowanie zgłoszeń kandydatów na dyrektora Teatru Lalek "Rabcio". O stanowisko, jak się dowiedzieliśmy, ubiegają się cztery osoby.
Pierwsze posiedzenie komisji konkursowej zaplanowano na 29 marca. To na nim komisji zdecyduje, którzy kandydaci przejdą do drugiego etapu. Będzie nim rozmowa z kandydatami.
Nowy dyrektor obejmie placówkę 1 września. Kadencja potrwa do 5 lat. Nowy dyrektor zastąpi wieloletniego szefa tej placówki Zbigniewa Wójciaka.

Dyrektor miał być wybrany już w zeszłym roku, ale konkurs zakończył się dużym zamieszaniem. Finał był taki, że Wojewoda Małopolski unieważnił uchwały Zarządu Powiatu Nowotarskiego o wyborze Piotra Męderaka na stanowisko dyrektora "Rabcia", dopatrując się w rozstrzygnięciach niezgodności z przepisami.

Przypomnijmy, iż pierwszy konkurs nie został rozstrzygnięty, bo żaden z dwójki kandydatów nie zdobył bezwzględnej większości głosów komisji konkursowej. O stanowisko ubiegali się były członek zarządu powiatu, dyrektor teatru Plejada w Nowym Targu Piotr Męderak oraz aktorka "Rabcia" Krystyna Kachel. W każdym kolejnym głosowaniu Piotr Męderak otrzymywał 4 głosy, a Krystyna Kachel - 2. Z uwagi na fakt, iż żaden z kandydatów nie otrzymał bezwzględnej większości głosów członków komisji (część członków nie oddała głosu na żadnego z kandydatów), przewodniczący po przeprowadzeniu trzech głosowań ogłosił, że konkurs pozostaje nierozstrzygnięty.

Starostwo Powiatowe w Nowym Targu ogłosiło więc nowy konkurs, ale pojawiły się zastrzeżenia. Radca prawny zwrócił uwagę na fakt, że nie został dotrzymany regulamin konkursu. Nie mógł on bowiem zostać nierozstrzygnięty, ponieważ kandydaci spełnili wszystkie warunki, dlatego po dwóch głosowaniach komisja konkursowa powinna przedstawić ich i wyniki głosowania zarządowi, a ten zdecydować, którego wybiera. I nie musi wybrać tego, który miał ich więcej. Nie jest też potrzebna bezwzględna większość głosów, żeby go rozstrzygnąć. Tymczasem stało się inaczej.
Dopiero gdy zauważono błąd urzędnicy zaczęli odkręcać sprawę. Zarząd unieważnił ponowne ogłoszenie konkursu i wybrał dyrektora spośród dwójki kandydatów, powierzając to stanowisko Piotrowi Męderakowi, który zdobył największą liczbę głosów. Ale i ten wybór został zaskarżony.

Ostatecznie dyrektora nie wybrano, a jego obowiązki tymczasowo powierzono Zbigniewowi Wójciakowi.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Biały10.03.2023, 13:10
Krysti spinaj dupe
Biały10.03.2023, 13:09
Krysti spinaj dupe
z10.03.2023, 12:52
Lepiej kogoś nowego
konkursmistrz09.03.2023, 12:00
Tylko Andrzej albo Bolek
Miodex09.03.2023, 11:44
Tacy fachowcy w zarządzie i takie błędy formalne? :)))
Czyżby po raz pierwszy w konkursie? "Poeta pamięta".
Marek09.03.2023, 11:41
Nie rozumiem tego. Macie na miejscu Bolka Bare który w NT robił robotę za 3 i u was też by mógł. Czemu jemu nie dorzucić teatru i zatrudnić dodatkowo kierownika obiektów który wesprze administracje obiektów?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl