12.03.2023, 19:25 | czytano: 3219

Biblioteka w Rynku? Radni popierają pomysł

zdj. Podhale24
NOWY TARG. Złożona przez Miasto oferta zakupu kamienicy w Rynku pod numerem 4 została przyjęta przez Bank Polska Kasa Opieki S.A. - Tam proponujemy bibliotekę - mówi przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty Leszek Pustówka. - To będzie historyczna chwila - cieszy się dyrektor MBP Danuta Wojdyła, a naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami studzi lekko entuzjazm mówiąc "am nadzieję, że Skarb Państwa nie skorzysta z prawa pierwokupu".
Przed poniedziałkową sesję Rady Miasta, podczas której podjęta ma zostać uchwała w sprawie zakupu prawa użytkowania wieczystego zabudowanej nieruchomości, będącej dawną siedzibą Banku Polska Kasa Opieki S.A. - radni na posiedzeniach poszczególnych komisji opiniowali projekt. W zasadzie wszyscy są "za".
W trakcie posiedzenia Komisji Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju wywiązała się dyskusja. Radny Lesław Mikołajski dopytywał co z wcześniejszą koncepcją budowy nowej siedziby biblioteki na os. Kopernika.

- Chcemy tę historię zamknąć - tłumaczył Paweł Maczek. - Padła propozycja uporządkowania tego terenu i uregulowania kwestii nieruchomości. Nie mamy jeszcze odpowiedzi do pana Knapa (właściciela sąsiednich działek - przyp. red.). Propozycja wynikała stąd, że chcemy pozyskać teren o takiej powierzchni, że gdyby była jakaś inwestycja planowana, to wycinki drzew mogłoby być dużo mniej, albo w ogóle - dodał naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Lokalowych.

- Lepsza propozycja to ta w Rynku - przekonywał radny Leszek Pustówka. - Na Kopernika byłby to nowy budynek, ale wiązałoby się to z wycięciem drzew, a w Rynku mamy stary budynek, który przez 70 lat był siedziba banku, ale jest w bardzo dobrym stanie technicznym, niedawno remontowany. Pewnie będzie rozpisany konkurs na remont, modernizację i adaptację budynku pod bibliotekę - dodał przewodniczący Komisji Kultury i Oświaty.

Radny Mikołajski chciał się upewnić, czy są "jakieś widoki na rozwiązanie kwestii służebności dojazdu do nieruchomości, bo to sporna sprawa". - Bank ma umowę na dzierżawę terenu celem dojazdu, ale jest i druga kwestia - Bank Spółdzielczy wystąpił o ustanowienie drogi koniecznej i taką służebność uzyskał - wyjaśniał naczelnik Maczek.

- Biblioteka w Rynku będzie obiektem na miarę XXI wieku - nie krył entuzjazmy radny Pustówka.

- To bardzo miła iła wiadomość dla mnie, pracowników i czytelników. To będzie historyczna sprawa, że biblioteka wróci do centrum, gdzie stanie się nowoczesną placówką i jednocześnie wizytówką miasta. Moje serce bardzo się raduje, ale jak już zapadnie kropka nad i to już będzie euforia - komentowała Danuta Wojdyła, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej.
- Mam nadzieję, że Skarb Państwa nie skorzysta z prawa pierwokupu, bo ma taką możliwość - studził emocje Paweł Maczek

- Czyli, że starosta mógłby ten budynek kupić? Ale to nie jest przecież w jego interesie, bo będzie tam biblioteka i miejska, i powiatowa - argumentował radny Pustówka.

Nowotarski Urząd Miasta chce pozyskać środki na adaptację pomieszczeń kamienicy ze środków unijnych oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
nerw14.03.2023, 09:40
do tego od pisuaru.kto się przezywa sam sie tak nazywa.odkąd usunęli pisuary z rynku,nie masz nic mądrego do roboty.
Kto bogatemu zabroni?13.03.2023, 20:17
Biblioteka pasuje w MOK! A nie knajpa pod wynajem! Dość marnotrawstwa naszych pieniędzy. Kupić od banku? Wyremontować? Stwierdzić że to jest "bee" po kilku latach i sprzedać wiadomo komu (do przetargu stanęła jedna osoba) Na szczęście koniec pisuaru jest bliski! Ktoś was rozliczy prędzej czy później
Obserwator13.03.2023, 20:09
Biblioteka do MOK-u
A tych którzy się przyczynili do wyprowadzenia biblioteki stosownie ukarać, chociażby czerwoną kartką w kolejnych wyborach
Zacznijmy W końcu wyciągać kosekfencje !!!
Elegancko13.03.2023, 17:26
Super, W KOŃCU biblioteka będzie miała swój budynek! Liczę na to, że zakup budynku przez miasto dojdzie do skutku i mieszkańcy będą mogli się cieszyć nową placówką kulturalną! :D
A do wszystkich marud: jeżeli wg was z MCK czy muzeum drukarstwa nic się nie dzieje to jest to jasny sygnał, że czas wyjść z domu i zainteresować się życiem kulturalnym miasta
czytelnik13.03.2023, 13:31
Najmądrzejszy Pan dyrektor emerytowany z euroregionu na pewno coś z córką wymyślą. Coś najlepszego
baciok@13.03.2023, 12:25
Głupota popychana głupotą.
1 Głupota. Budynek MOK to była i jest najlepsza siedziba biblioteki. Dostęp dobry, parkingi są , z osiedli na piechotę. Ale komuś się zamarzyła zaj......sta kawiarnia.
Biblioteka w środku Rynku, wiecie ile trzeba kasy na adaptację takiego budynku ale i tak będzie to tylko prowizorka.
2 Głupta . Muzeum Drukarstwa. Ile to kosztuje
3 Głupota Zamiast brnąć w jakieś projekciki z kosmosu w zależności kto se co umyśli miastu potrzebna jest Hala wielofunkcyjna lodowo widowiskowa.
Bolo13.03.2023, 11:15
U Watychy wszystko jest na odwrót. Biblioteka powinna być w MCK. Po drugie. Niedługo zwolni się miejsce w Sokole. Po trzecie. Jak Powiatowe Centrum Kultury przeniesie się do Sokoła zwolni się budynek dawnego MDK, który o niebo lepiej nadaje się na bibliotekę niż kamienica w rynku. Nie da się racjonalnie zarządzać tak rozproszonymi zasobami w tak małym mieście. Dla przypomnienia MCK, wieża wodna, dworzec PKP, muzeum drukarstwa, ratusz i muzeum podhalańskie i jeszcze biblioteka z filiami. Dlatego to wszystko funkcjonuje źle i jest bardzo kosztowne w utrzymaniu. No ale zawsze można mieszkańcom podnieść podatki. Dwór wyżywi się sam
no p13.03.2023, 11:09
budynek o ktorym nowa powinien byc miejski,ale biblioteka potrzebuje przede wszystkim windy bo potrzebują jej przede wszystkim osoby ktore nie mogą uprawiać czynnie sportu,może czasowo sa,,uziemione,,/ we wszystkich budynkach urzędu trzeba biegać po schodach i.mieć dużo czasu i zdrowia żeby cokolwiek załatwic.
Ostatni Borianin13.03.2023, 10:23
Jak to to nie bedziecie wycinac drzew na Kopernika!?Przeciez obecnej wladzy w miescie dewastacja terenow zielonych i wycinka drzew wychodzi najlepiej!!!
ikar103213.03.2023, 10:22
Już to widzę :) Podatki w górę 300%, wprowadzenie średniowiecznych danin np. za psa 200zł, poszerzenie strefy parkowania równo z granicami miasta, zaczynając od Bereków. Ogłoszenie się Wolnym Miastem i rozpoczęcie budowy zamku z murami obronnymi tak aby już nikt nie uciekł.
skald13.03.2023, 10:01
W tym mieście seniorów W@tycha i ekipa jego żyje w latach 90-tych ubiegłego stulecia.
spostrzegawczy13.03.2023, 09:28
~do mieszkaniec
Od Kopernika trzy kroki w bok! Może ty mieszkasz w terenie bez smogu w co szczerze wątpię, ale człowieku nie popieraj durnej dewastacji terenów zielonych, które są płucami tego umęczonego miasta!
Mieszkanka13.03.2023, 09:27
Długi okres czasu biblioteka była w MOK-u i wszystko było ok.wy budowano prawie nowy MCK w którym nic wiele nie dzieje się.kupowac budynek bez windy za 4mnl złotych na bibliotekę to porażka umysłów władzy.W MCK na pewno biblioteka mogłaby zaistnieć i byc tylko trzeba racjonalnie pomyśleć? Kupować,budować byle co,i byle po co? MZK słabe ogniwo transportu publicznego w mieście i okolicznych wsi,zapyziałe latem i zimą wiaty przystankowe,brud i smród na nich, poďwyżki o dofinansowanie niczym nie uzasadnione które muszą płacić ościenne miejscowosci tzw.dofinansowanie do MZK.Książki czytają nieliczni niech przy plebaniach zorganizują wypozyczalnie książekbo skoro tylko emeryt i czytają.Żałosne i rozrzutne poczynania władz miasta.Rynek to przejściówka i przelotów ka dla podróżnych.
avitat13.03.2023, 09:18
Watycha przed wyborami dwoi się i troi, żeby razem z watahą rządzić dłużej. Ale wierzę w rozsądek i mądrość NOWOTARŻAN, że nie zagłosują za dalszą stagnacją, a właściwie cofaniem się w rozwoju miasta Nowy Targ!
matnia13.03.2023, 08:17
Panie Pustówka, lepiej już milczeć niż obnażać do żywego swoją próżność i kompletny brak zrozumienia problemów otaczającej nas rzeczywistości. Przecież to dzięki Panu i Pana braku kompetencji wyrzucono bibliotekę ze starego MOKu (bo to również miała być modernizacja na miarę XXI w., hahhahaha - a został najdroższy bunkier na miarę Misia!) zamieniając po niej przestrzeń na nikomu niepotrzebny, megalomański i bezpłciowy hol, puste korytarze, po których krąży tęsknota za umysłem i "kultową" kawiarnię - miejsce intelektualnej wymiany myśli naszych luminarzy bylejakości.

Przy realizacji tego ostatniego pomysłu trzeba będzie się na chwilę zatrzymać, bo to wyjątkowy przykład bezmyślności władz miasta i programowego generowania niepotrzebnych kosztów - może jakiś radny zapyta oficjalnie jaki jest dochód z tytułu najmu tego miejsca i jak on się ma do milionów publicznych pieniędzy wydanych na ten emocjonalny kaprys pana Watychy, Pustówki i pani Iskrzyńskiej-Steg (to prawdziwy think tank nowotarskich nieszczęść).

Powiedzieć, że to jakaś kumulacja nieporadności, braku logicznego myślenia i skutecznych zmian na lepsze, to nic nie powiedzieć.
Rozsądny12.03.2023, 23:58
No i super. Można załatwić dwie sprawy za jednym zamachem? Można! I biblioteka w Rynku i czytelnia bez wycinki na Alejach. Trzymam kciuk, żeby sąsiad z działki w końcu zmądrzał
Leonidas12.03.2023, 22:53
urmistrz dał się wciągnąć w megalomaństwo Wstążki, która mu wmówiła, że jest wielkim człowiekiem, a przynajmniej może być wielki, bo choć sam w sobie nie ma zadatków na wielkiego człowieka i można by powiedzieć, że jest człowiekiem beznadziejnie małostkowym, co wielokrotnie udowodnił w kontaktach z miejskimi radnymi i mieszkańcami, to jednak zostawiając po sobie ?wielkie rzeczy? stanie się wielki, stanie się wielki jeśli przebuduje budynek MOK, wywali stamtąd bibliotekę a w jej miejsce zrobi restaurację wysoką aż do nieba, to znaczy tak wysoką jak się tylko da, jak wybuduje Pałac Lodowy do którego będą się zjeżdżać ludzie z całego świat, nawet z Mozambiku i najlepiej jakby jeszcze wymyślił inne perjełki architektury współczesnej, i on w to oczywiście uwierzył, a jako, że on sam nie ma żadnego planu, nie wie jak to miasto ma wyglądać za 10 i więcej lat, nie zastanawia się nad tym co będzie z naszymi dziećmi i czy będą tutaj chciały mieszkać i tutaj budować swoją przyszłość, to jak najbardziej zachwycił się wizją o swej wielkości, już nawet wykonał na swój koszt statuetkę, którą umieści w panteonie wielkich nowotarżan, a co więcej, nawet za nią zapłacił, a jako że sam ma naturę skąpą (jeśli chodzi o wydawanie własnego grosza bo publicznym szasta w iście królewskim stylu), to statuetka jest wykonana z plastiku, za to nie poskąpił na złotą farbę i dzięki niej statuetka wygląda jak najprawdziwszy Oskar, korzyść dla radnych niebywała bo skoro już sam sobie statuetkę sprawił to nie będą na nią musieli robić zrzutki
Mieszkaniec12.03.2023, 22:03
Katastrofa. Nie wiem kto podjudzał do protestów ludzi przeciwko lokalizacji na Kopernika.Zdecydowanie lepsza dostępność. Mnóstwo ludzi mieszka w okolicy i szkoły. A rynek? To martwy teren. W gronie czytelników jest wielu starszych ludzi, a jak dojechać do rynku. Co z windą? Szkoda.
pauper bibliothecarius12.03.2023, 21:21
zobaczymy czy radny Leszek Pustówka, dyrektor biblioteki i inni umoczeni w ten układ będą tak zachwyceni jak nie będzie pieniędzy na kulturę, na godne wypłaty dla pracowników itp., rozumiem, że pracownicy biblioteki i MCK otrzymując pensje na konto wpadają w równie błogi stan zachwytu jak ci Państwo, i z tego powodu bardzo chętnie przychodzą do pracy tak?
może by w końcu któryś radny o to zapytał, może by radny Pustówka zapytał jak wyglądają wynagrodzenia pracowników kultury, żeby nie musieli oni przeżywać frustracji, że zarabiają duuuużo mniej niż pracownicy popularnych sklepów z owadem w nazwie?
trzeba to na okrągło przypominać, że problemy z biblioteką to efekt niegospodarności burmistrza, który sobie wymyślił, że trzeba wszystko w tym mieście pozmieniać, tak, żeby było drożej, a przy tym wcale nie lepiej, wszędzie robi się budynki wielofunkcyjne gdzie łączy się wszelką działalność kulturalną, nie po to, żeby było gorzej, ale właśnie żeby było lepiej i na końcu, żeby zostawało więcej pieniędzy na tę właśnie kulturę, a u Watychy jest na odwrót, bo odkrył jakieś nowe i nikomu nieznane teorie ekonomiczne, że im więcej będzie budynków, im więcej rozproszonej działalności, to tym będzie lepiej, miasto będzie prawdziwym mocarstwem, a on będzie wielkim mocarzem, Grzegorzem Wielkim
długi trzeba będzie spłacić więc to pewne jak w banku (a chcą kupić budynek po banku, hihihi), że spłata długów będzie się odbywać kosztem innych potrzeb, w tym bieżących potrzeb kultury, będzie się oszczędzać na pensjach pracowników
a zatem pracownicy biblioteki i szanowna Pani Dyrektor, zachwycajcie się starym budynkiem w rynku, który nigdy nie był projektowany pod bibliotekę i na pewno będzie z nim jeszcze kupa problemów, bo to jedyny zachwyt jaki wam zostanie, z pensji na pewno nie będziecie zachwyceni, bo burmistrzowi i radnym na was kompletnie nie zależy, cała Wasza nadzieja w tym, że uda się wam gdzieś "dorobić", możecie w weekendy nająć się na przykład w popularnych sklepach z owadem w nazwie
byłaby jeszcze dla Was jakakolwiek nadzieja, gdyby radni rzetelnie pracowali i mieli jakikolwiek plan na to wszystko, a nie robili to co im burmistrz każe, .../ budynek MOK został beznadziejnie przebudowany, zmarnowano tam przestrzeń, zapewne po to, żeby broń Boże nie było miejsca dla biblioteki, ale trzeba jeszcze zbadać czy da się te błędy w jakikolwiek sposób naprawić i żeby biblioteka wróciła tam gdzie była i powinna być
gdyby radni byli ludźmi odpowiedzialnymi to by o te kwestie pytali i nie dali się szantażować burmistrzowi, bo sam nawarzył tego piwa, a teraz w swojej perfidii, nie po raz pierwszy zresztą, próbuje problem zrzucić na wszystkich innych

Naruszenie regulaminu. Moderator.
Osiol12.03.2023, 21:19
Jako fundatorów to przedwojennych właścicieli wypadało by wymienić a czynsz..... Zgodnie z ustawą 447 wysyłać....
A co w tych pieniądzach nieda się,, niespornego '' z jasną historią i papierami budynku kupic??? A jakiś inny oferent był???
Osiol12.03.2023, 21:19
Jako fundatorów to przedwojennych właścicieli wypadało by wymienić a czynsz..... Zgodnie z ustawą 447 wysyłać....
A co w tych pieniądzach nieda się,, niespornego '' z jasną historią i papierami budynku kupic??? A jakiś inny oferent był???
Janusz Widelec12.03.2023, 20:57
A poda ktoś w końcu liczne aktywnych czytelników? Czy będzie ich tyle samo co zwiedzających muzeum drukarstwa?
Mól12.03.2023, 20:34
Łapy precz od zieleńca na Kopernika.
andrusas12.03.2023, 20:24
Czy Zarząd miasta chcąc kupić taką kamienicę zdaje sobie sprawę że zakup i utrzymanie takiego budynku kosztuje ogromne pieniądze - no tak się wydaje pieniądze publiczne, miasto ma deficyt i weźmie kolejny kredyt na zakup a mieszkańcy spłacą . Pozdrawiam
Biba12.03.2023, 19:42
Panie radny Pustówka, czy pana entuzjazm jest podobny entuzjazmowi przy Pegazie? Boję się.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl