14.03.2023, 13:04 | czytano: 9862

Górale w obronie Jana Pawła II zebrali się pod Wielką Krokwią. "Niech naszych bohaterów i naszych wartości nie niszczą" (zdjęcia)

Fot. Marcin Szkodziński
Przedstawiciele Sejmu, województwa, powiatu oraz Zakopanego i okolicznych gmin wraz z góralami i mieszkańcami zebrali się w miejscu, gdzie 6 czerwca 1997 r Papież Polak przyjął Hołd Górali Polskich. Zebrali się, aby wyrazić sprzeciw wobec niszczenia dobrego imienia Jana Pawła II.
- Nie lękajcie się! - przypomniał słowa Jana Pawła II w swoim wystąpieniu Witold Kozłowski, marszałek małopolski. - To Papieskie „nie lękajcie się” obaliło komunizm, zburzyło niejeden mur, otworzyło nasze granice, wprowadziło nas do europejskiej rodziny i dało poczucie godności oraz nadziei na lepsze życie - kontynuował marszałek.
Przedstawiciele powiatu przypomnieli uchwałę z dnia 6 czerwca 2021 roku o ustanowieniu św. Jana Pawła II Papieża, patronem powiatu tatrzańskiego.

- Ludzie reagują na to co się dzieje i bardzo źle odbierają te oszczerstwa i pomówienia, które w przestrzeni publicznej znalazły się na temat św. Jana Pawła II. Stąd wszyscy chcieli dać wyraz swojej dezaprobaty. Te wystąpienia były spontaniczne i naturalne. Nikt się do nich nie przygotowywał – mówił Piotr Bąk, starosta tatrzański. - Życie na Podhalu wymagało dużego samozaparcia. Dawały je wiara, Kościół Katolicki i zasady, które z tego wynikają miały zasadnicze znaczenie i utrzymać tożsamość. Święty Jan Paweł II to rozumiał, dlatego wszelkie ataki na niego, my odbieramy jako atak na te wartości i atak na nas. My dalej przy tych wartościach dalej trwać. Oczywiście inni mogą wyznawać inne wartości, ale niech naszych bohaterów i naszych wartości nie niszczą. Na to nie zasługujemy. Tego typu działania niszczą wartości społeczne i więzi społeczne. Jeśli zniszczymy naszą jedność, to całe Państwo będzie słabsze, a widzimy skutki w środkowej Europie, jakie są jeżeli państwo jest osłabione, to na wschód od Buga każdy od roku to widzi – dodał starosta.Potem głos zabrali inni. Po wystąpieniach okolicznościowych wszyscy przeszli przed pawilon Wielkiej Krokwi, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca wizytę Jana Pawła II w Zakopanem. Tam złożono wiązanki kwiatów.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
orawiec16.03.2023, 20:48
Pismo św. to obowiazkowa lektura dla kazdego kto wierzy w Boga. Zostala spisana dla wiernych, ktorzy z jakiejś przyczyny unikają jej jak duabeł święconej wody. Jako dziewięcio letnia dziewczynka już się zastanawiałam kto pozował do obrazów i figur, które znajdowaly się w kościołach. Już wtedy coś mi nie pasowało. Gdy obejrzałam film o Mojrzeszu zrozumiałam o co chodziło bo tam było podany dekalog. Jako osoba dorosła przeczytałam pismo święte, które spowodowało we mnie wiele wątpliwości. I tak stałam się agnostykiem. Zrozumiałam, że najbardziej zagorzali katolicy tak na prawdę znajdują się najdalej Boga w którego rzekomo wierzą. Wierzysz? Włącz myślenie. Kościół katolicki nie ma nic wspólnego ani z dekalogiem ani z naukami Jezusa. Zacznij od biblii i czytaj ze zrozumieniem i własnym przemyśleniem.
Tam gdzie jest bałwohwalstwo z pewnością Boga nie ma. Gdzie się modlić? Tu Jezus dał wyraźną wskazówkę.
Łukasza 20:46-47 UBG
"Strzeżcie się uczonych w Piśmie, którzy lubią chodzić w długich szatach, kochają pozdrowienia na rynkach, pierwsze krzesła w synagogach i pierwsze miejsca na ucztach. Pożerają oni domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci bowiem otrzymają surowszy wyrok. "
jac16.03.2023, 17:40
Nigdy nie było żadnej pedofilii w Polsce.
Nigdy żaden ksiądz katolicki w Polsce nie splamił się pedoflią.
Nidgy żaden biskup katolicki w Polsce nie ukrywał pedofilii w swojej diecezji.
Nigdy żaden ksiądz ani biskup nie został ukarany za ukrywanie pedofilii.
No to czego chcecie , ludzie. Sama świętość wokół !
sprawiedliwy im16.03.2023, 16:24
Z Bożej łaski gorale czczą to chociaż będzie diabeł byle dutki były!Niemcowi też pokłon złozyli w czasie wojny w Krakowie,aż tak daleko pojechali!to fałszywy naród!oczywiście nie wszyscy!są też prawdziwi uczciwi wyznający i kochający prawdę, !nie kłamstwa szajki Polskich biskupów ubeków ukrytych przez Dziwisza Wałęsy Bolka i Lolka w tajemnicy wiary!
sprawiedliwy16.03.2023, 16:23
Z Bożej łaski gorale czczą to chociaż będzie diabeł byle dutki były!Niemcowi też pokłon złozyli w czasie wojny w Krakowie,aż tak daleko pojechali!to fałszywy naród!oczywiście nie wszyscy!są też prawdziwi uczciwi wyznający i kochający prawdę, !nie kłamstwa szajki Polskich biskupów ubeków ukrytych przez Dziwisza Wałęsy Bolka i Lolka w tajemnicy wiary!
sprawiedliwy16.03.2023, 16:23
Z Bożej łaski gorale czczą to chociaż będzie diabeł byle dutki były!Niemcowi też pokłon złozyli w czasie wojny w Krakowie,aż tak daleko pojechali!to fałszywy naród!oczywiście nie wszyscy!są też prawdziwi uczciwi wyznający i kochający prawdę, !nie kłamstwa szajki Polskich biskupów ubeków ukrytych przez Dziwisza Wałęsy Bolka i Lolka w tajemnicy wiary!
sprawiedliwy16.03.2023, 15:43
To fałszywy naród te pseudogorale!Niemcom w czasie wojny też pojechali aż do Krakowa czesç złożyć wraz podarunkami!na takich ludzi się nie zwraca uwagi ,gdyż jak wiatr wieje i gdzie lepiej im tam idą!
Wyrocznia16.03.2023, 12:06
PiSowi trzeba jednak przyznać, że mają wyjątkowo skuteczną strategię jak golić owieczki z kasy, a one jeszcze będą na nich głosowały. Wystarczy im tylko stwarzać pozory, że bronią owieczkom bohaterów, chronią ich wartości i udają wielkich patriotów. Tak naprawdę mają gdzieś to wszystko i patrzą tylko jak nas oskubać z wszelkich oszczędności i zrobić z nas niewolników. Oni wiedzą, że Polacy są łasi na ciepłe słówka, a ślepi na czyny.
spogladacz16.03.2023, 10:24
Szyte grubymi nićmi. Partyjny spęd, nie w obronie dobrego imienia JPII. Celem wybory, władza i koryto+. Faryzeusze! Zostawcie JPII w spokoju. Sam się obroni.
Misiek.16.03.2023, 05:32
Chen cwaniak i,jeden przykład komunistyczna partia Stanów Zjednoczonych wyszukiwała największych skur....... i zboków których "umieszczała" w amerykańskich seminariach.I co?Jest efekt ,to tylko jeden przykład.Jest jeszcze do was wszystkowiedzących pytanie.Kto za to płacił i płaci dalej,odpowiedź jest prosta mądrale.
polskie zoo15.03.2023, 23:57
O czym my tu dyskutujemy...?
Don stanislao jest honorowym obywatelem zakopanego, powiat tatrzański jest zawierzony jp2, to enklawa katolickiej dulszczyzny, to się nie bierze znikąd, podejmowanie jakiejkolwiek polemiki to walenie głową o ścianę, nigdy ich nie przekonacie i oni nigdy się nie zmienią, pozostaje poczekać aż zostaną zmarginalizowani do jakiegoś góralskiego rezerwatu, dobrobyt skutecznie odciął ich od korzeni, patrzcie ilu młodych sprzedaje ojcowizny i wyjeżdża, dzieci rodzi się tyle co kot napłakał, jeszcze jakieś 10 lat i będą przedstawicielami wymierającego gatunku, demografii nie przeskoczą, my ich nie osądzimy ale oni wiedzą że są skazani na wymarcie.
jaga215.03.2023, 22:35
Wierni czują trochę smutku trochę żalu i zażenowania Nie wciągajcie ludzi tylko sprawy załatwiać między koscielnymi władzami i koniec
obserwator15.03.2023, 16:38
Ty sponsor 500 +! Spiszak to chyba był tam jeden Łapszański ale to Spiszak ze Stolicy Polskiego Spisza co nie kumasz? Zdejmij te różowe okulary to zobaczysz ile tam było górali no chyba że ja mam już słaby wzrok. Oczywiście że nie jest to droga do Boga!
Osiol15.03.2023, 16:09
Kiedy to społeczeństwo zda sobie sprawę że wszyscy kłamią. Wszyscy
zoom15.03.2023, 15:35
Ks. Jozef Tischner: Jest taka polskość ktora mowi wiele i głosno. Ale im głośniej krzyczy, tym bardziej jawna staje się jej głupota.
zoom15.03.2023, 15:09
Ks. Jozef Tischner: Jest taka polskość ktora mowi wiele i głosno. Ale im głośniej krzyczy, tym bardziej jawna staje się jej głupota.
PAL15.03.2023, 14:53
Manipulacja godna tvn-u pseudo -historyka górala nie Ante Pavelicia a kard. Alojzije Stepinaca
Zarzuty które stawiarz JP II dotyczą Piusa XII
Waclaw15.03.2023, 14:48
@justice for all,
Not guilty until proven in court of law. Period.
justice for all15.03.2023, 14:15
co za ciemnogród, nie rozumieją, że nikt JPII nie oskarża o pedofilię i sprzyjanie pedofilii, nikt też mu nie odbiera jego zasług dla Polski i dla świata, natomiast jako zwykły człowiek i śmiertelnik w temacie pedofilii w kościele po prostu poległ i tak jak wielu innych hierarchów kościelnych ponosi odpowiedzialność za zamiatanie przestępstw pod dywan, bo gdyby zaczął te przestępstwa tępić to uchroniłby niejedno dziecko od tragedii, w kościele zawsze było pełno degeneratów, często na najwyższych szczeblach, może JPII nie był w stanie tego układu rozbić, ale mnie to guzik obchodzi i jako ojciec zawsze będę chronił i walczył o moje dzieci, i każde inne, które nie jest chronione, jeśli ochrona ich przed pedofilami oznacza zaburzenie komuś poczucia świętego spokoju to trudno, ciekawe czy ci obrońcy byliby równie chętni do protestów jeśli ich dziecko byłoby ofiarą księdza pedofila i mieliby świadomość, że do tego by nie doszło gdyby JPII podejmował właściwe i zdecydowane działania
justice for all15.03.2023, 14:14
co za ciemnogród, nie rozumieją, że nikt JPII nie oskarża o pedofilię i sprzyjanie pedofilii, nikt też mu nie odbiera jego zasług dla Polski i dla świata, natomiast jako zwykły człowiek i śmiertelnik w temacie pedofilii w kościele po prostu poległ i tak jak wielu innych hierarchów kościelnych ponosi odpowiedzialność za zamiatanie przestępstw pod dywan, bo gdyby zaczął te przestępstwa tępić to uchroniłby niejedno dziecko od tragedii, w kościele zawsze było pełno degeneratów, często na najwyższych szczeblach, może JPII nie był w stanie tego układu rozbić, ale mnie to guzik obchodzi i jako ojciec zawsze będę chronił i walczył o moje dzieci, i każde inne, które nie jest chronione, jeśli ochrona ich przed pedofilami oznacza zaburzenie komuś poczucia świętego spokoju to trudno, ciekawe czy ci obrońcy byliby równie chętni do protestów jeśli ich dziecko byłoby ofiarą księdza pedofila i mieliby świadomość, że do tego by nie doszło gdyby JPII podejmował właściwe i zdecydowane działania
Góral15.03.2023, 12:56
O naiwności Komuna upadła bo po prostu splajtowała,gdyby mieli kasę dalej byśmy się ruskiego uczyli .
Góral15.03.2023, 12:51
To co teraz ujawniono nie to tylko wisienka na torcie.W 1998 roku JP beatyfikował Ante Pavelica ultraprawicowego Ustasza którego podwładni Franciszkanie prowadzili najgorszy w europie obóz koncentracyjny w Jasenowacu gdzie brat Brzica urządzał zawody kto pderżnie w ciągu nocy najwięcej gardeł.Zarzynali Serbów bo prawosławni,zarzynali dzieci po obozie chodzili w habitach,ale dla Watykanu najważniejsze było poszerzenie wpływów kościoła.Były sprawy w sądach,międzynarowe protesty ,tysiące świadków i dowodów które JP zignorował bo dla niego najważniejsze było że Ci mordercy byli antykoministami.Mariaż poltyki i religi w połączeniu z fanatyzmem daje takie efekty.Fanatyzm,obojętnie czy kościelny czy komunistyczny to nic dobrego.Przemyślcie to ludziska bo już jesteśmy podzieleni i dużo nie trzeba żebysmy się sami zaczęli naparzać między sobą,a na tym skorzystają wszyscy ale nie my.
Coś nie tak15.03.2023, 11:33
Dziś czytałem, że Rydzyk mówi o tym aby nie zamykać portfeli na datki dla TV i Radia bo przez to wiele dobrego nie może zrobić...Gościu dostał ponad 100 milionów złotych dotacji od państwa na geotermię w Toruniu, która miała być najtańszym źródłem ciepła dla miasta a jest najdroższym...A ile jeszcze innych dotacji podostawał i maybachy od bezdomnego, który zaraz umarł.
Obserwator i słuchacz15.03.2023, 09:29
Po zamknięciu cmentarzy przed Wszystkimi świętymi, wypuścili "błyskawice na ulice", żeby dewastowały kościoły dla odwrócenia uwagi !!!

Teraz wprowadzanie haniebnych ustaw, okradających ludzi z godności i majątków (legalne podsłuchy wszystkich Polaków i możliwość zabierania ludziom ich majątków pod pretekstem, nie spełniania wymogów unijnych !!!!!) przykryli obroną dobrego imienia papieża JPII !!
julian15.03.2023, 08:50
ania paluch i gutek mostowy jednym slowem elita a oprocz nich zabardzo nikogo to nie obchodzi
PAL15.03.2023, 08:47
Warto posłuchać zamiast fanatycznie atakować lub bronić JP.II
KS. ISAKOWICZ-ZALESKI O ZARZUTACH WOBEC KARD. WOJTYŁY - Q&A I LIVE NK yutube
julian15.03.2023, 08:43
ania paluch i gutek mostowy jednym slowem elita a oprocz nich zabardzo nikogo to nie obchodzi
poczytać czy nie poczytać15.03.2023, 08:27
Logiczne, zasadne pytania obrazą? Jaki Wojtyła miał cel ustanowienia dekretu watykańskiego zabraniającego ofiarom duchownych katolickich mówienia o pedofiliii jakiej dopuścili się wobec nich duchowni i ujawniania tych przestępstw pod groźbą kary czyli ekskomuniki? Dlaczego Wojtyła do końca swoich dni utrzymywał go w mocy? Dlaczego zamiast brać stronę pokrzywdzonych przez kler stanął po stronie kleru? Ilu przestępstw pedofilii by nie zaistniało, gdyby Wojtyła działał zdecydowanie przeciw krzywdzicielom, a nie dobru kleru??? Święty człowiek? Dla kogo? Dekret Jana Pawła II znany pod nazwą Sacramentorum sanctitatis tutela (Ochrona świętości sakramentów) od początku wzbudził kontrowersje wśród prawników świeckich, bo zatwierdzał przepis, że ?sprawy tego rodzaju objęte są sekretem papieskim? (art. 30). Chronienie przestępstw seksualnych księży wobec małoletnich papieską tajemnicą stało się najcięższym zarzutem wobec Watykanu i to on bardzo przyczynił się do bezkarności kleru.
janioł15.03.2023, 08:20
ks.Leonard z L...a?!
Wiktor15.03.2023, 08:00
Gorallenvolk zawsze za okupantem ,oni nie znają słowa śleboda ,zawsze klęczeli bili pokłony a gęby pełne frazesów o wolności,brak im opasek z napisem KAPO bo pilnuje tego obozu z nachajami
ot tak sobie15.03.2023, 07:46
Wy nie cofniecie życia fal!

Nic skargi nie pomogą -

Bezsilne gniewy, próżny żal!

Świat pójdzie swoją drogą.

973 afery PiS są przykrywane znów
Górol15.03.2023, 07:39
Bus ha
Wstyd sie do was przyznać ziomale
Wstyd się już przyznać do góralszczyzny.
nn15.03.2023, 07:35
tylko wyjaśnić sprawę a nie grać sp. JPII , bo robicie to sami a składacie winę na innych
Blokers15.03.2023, 05:50
Wielcy obroncy kleru i pedofilii,a fuj...
Chrust15.03.2023, 05:36
I przez takie spędy nie zagłosuję na Pis, gębę sobie wiarą wycierają, a diabła mają za skórą. Doją ludzi niemiłosiernie jak Obajtek na paliwach, na żywności, która poszła o 100 procent w górę, na pomalowanych na czarno kamieniach udających węgiel itd.. Poczytajcie jeszcze raz z uwagą słowo Boże na Popielec - jak się modlisz to zamknij się w swojej izbie i módl się do Boga, który widzi w ukryciu.
PIS przed wyborami !!!!15.03.2023, 02:51
JP2 jest dla mnie wielkim autorytetem, ale to jest szopka przedwyborcza PIS !!!!
No cóż !!! WYBORY !!!

PIS chce zaimponować!!!
O zatruciu księdza Blachnickiego widomo od kilkunastu lat i ....... i akurat wyskoczyli przed wyborami !!!

1. Gdzie był PIS jak kościoły zamykano przed ludźmi ?!?!?!?
2. Gdzie był PIS jak dewastowano kościoły ?!??!?!

Po zamknięciu cmentarzy przed Wszystkimi świętymi, wypuścili "błyskawice na ulice", żeby dewastowały kościoły dla odwrócenia uwagi !!!

Teraz wprowadzanie haniebnych ustaw, okradających ludzi z godności i majątków (legalne podsłuchy wszystkich Polaków i możliwość zabierania ludziom ich majątków pod pretekstem, nie spełniania wymogów unijnych !!!!!) przykryli obroną dobrego imienia papieża JPII !!

Morawiecki powiedział, że ludziom trzeba obiecywać to co chcą słyszeć, a potem się z tego wycofywać !!!!! WŁAŚNIE TERAZ TAK ROBIĄ !!!
Kulfon15.03.2023, 00:16
Witamy w ciemnogrodzie. A procesji na Krzeptówki, albo na lotnisko do N.Targu nie zorganizowali? Słabo
Osiol14.03.2023, 21:00
A może Amerykanie z tym ich TVN drugi majdan nam szykują i polak polaka jak na U 2014(wojna domowa)
Na plecenie ambasadora cisza tam zapadła(w TV) a tu się majdanowcy organizują tylko im wrogów trzeba i będą lepsi i gorsi Polacy tych lepszych na zdjęciach widac....
Wrogowie w ciepłym siedzą i ich oglądają.
cyniczna gra14.03.2023, 20:35
Curuś był bo biznesy mocno powiązane z sukienkowymi więc biznesu trzeba pilnować. Zubek zamiast dzieci do szkoły posyłać to je włóczy po zlotach czarownic, ciekawe co z tego wyniosą, chyba tylko góralską służalczość i pocieszność. Reszta po góralsku to dla ozdoby jak to zwykle bywa, byle się przypodobać. Wierzba to już chyba czuje że mu się grunt pod nogami pali bo jak mu kolegę w powiecie skasują to co będzie robił, kto mu da nagrody. Pani z Poronina dla ozdoby bo wypada. Marszałek działa na zlecenie polityczne i robi krecią robotę z nadania kaczopislamu. Filar dla zdjęcia się pokazał żeby nie psioczyli w kościele. Gąsienica to pominę. Piczura??? Dzwonili kazali to był. Starosta Bąk już dawno pogubił się w politycznych intrygach i knowaniach i zafiksował się na komunę. Posłanka Paluchowa już niestety unosi nad powierzchnią ziemi wypełniona nienawiścią do komuny, ub, sb, której już dawno nie ma a jej formacja usilnie stara się aby ją wskrzesić. Gdzie diabeł nie może tam Paluchową wyśle. Mostowy??? Chyba jemu jednemu było głupio ale prezes kazał to trza w to brnąć. Gluc dla dekoracji. Sokoły wzięły pieniądze od marszałka to głupio nie przyjść jak proszą, może przemyślą czy warto było. Nikt tam nie stał w obronie pokrzywdzonych ofiar ani dobrego imienia tylko w obronie własnych partykularnych interesów. Wszyscy widzą że tego szamba nie da się już opanować a grunt spod nóg ucieka.
Pocieszająca jest niska frekwencja lokalnych ościennych samorządowców. O dziwo nie było Doruli. Cieszę się i tak liczyłem że nie będzie Pana Krupy z Kościeliska. Generalnie gdyby nie oficjalne polecenia od przełożonych o obowiązkowej obecności na tej konferencji byłoby kilka osób. A dlaczego nie było Pana Dziuka od placu wielofunkcyjnego? Skoro pieniążki od Pana marszałka też bierze sporymi garściami? Oj władza ludowa jest pamiętliwa.
górol14.03.2023, 20:29
Ata ostrewka z Pienin co tam szuka jaka z niej góralka, to raczej po góralsku powsinoga, wszędzie jej pełno.
Zed14.03.2023, 20:20
FARYZEUSZE !!!
Nie przemogą14.03.2023, 19:59
Niech się zwyczajnie odpieprzą od papieża ci, którzy już od 2000 lat niszczą Kościół Katolicki.
Jan Paweł II próbował się z nimi porozumieć i ich zrozumieć. Chciał ich uczynić braćmi. Nadaremnie. Mają jeden cel i do niego dążą.
Każdy sposób jest dobry żeby go osiągnąć. Teraz "najmodniejsza" jest pedofilia. Według tych oczerniaczy nigdzie jej nie ma tylko w Kościele.

Ta taktyka zadziałała w Irlandii kraju jeszcze niedawno bardzo katolickim. Teraz przyszła pora na Polskę.
Papież miał pomóc obalić komunizm a teraz jego Świętość trzeba zniszczyć.

Kiedy Unia Europejska zostanie "uwolniona" od katolicyzmu wrócimy do relacji międzyludzkich z okresu pogańskiego Rzymu.

Możemy się przed tym obronić i obronić własną wiarę w sposób bardzo prosty. Świadectwem dla ŚW. Papieża Polaka poprzez - swe codzienne postępowanie - i to wystarczy.
Poprzez codzienne życie i pracę zgodne z Dekalogiem. Od pracy na roli po pracę w urzędach.
Klękajmy w kościele. Módlmy się w zaciszu. Nie róbmy "łaski" Panu Bogu.
Nasza wiara nie może być warunkowana rozliczeniami spraw sprzed pół wieku.
Nie róbmy wieców.

Nie przewódźmy im, bo nie możemy być pewni czy jesteśmy tego godni.

Tym wszystkim, którzy chcą "naprawiać" Kościół poprzez jego likwidację, tym którzy jego hierachów nazywają "zacofanymi" - im "podziękujmy".
grypa14.03.2023, 19:57
A przed kim bronią. Może przed ofiarami pedofili, przed prawdą to było 60 lat wstecz inne czasy, komuna. Jeden wielki cyrk i odwracanie uwagi przed swoimi grzechami i złodziejstwem
Ptosek14.03.2023, 19:44
Niech się gówno jakim jest PO i TVN odpieprzą od Jana Pawła II
PIS=PZPR14.03.2023, 19:17
paluchowa wez sie ogarnij i wez sie do roboty...
Artur14.03.2023, 18:50
Takie wysokie zgromadzenie A GDZIE LUDZIE
Maja14.03.2023, 18:45
Słabo z tymi tak podobno wiernymi góralami...a tekst wara od papieża bo Święty....super podejście.
J2314.03.2023, 18:40
`Największy przekręt Pisu to te niby marsze a za uszami samo złodziejstwo i kumoterstwo.Górale myślący naród tym razem to klęska Pisu.
wierny14.03.2023, 18:39
Jedna kwestia czy wierzymy w Naszego Pana Jezusa Chrystusa, który Powiedział: "cokolwiek żeście zrobili temu najmniejszemu to mnie zrobiliście" i "lepiej sobie kamień u szyi uwiązać i rzucić w głębiny niż być zgorszeniem dla innych", czy wierzymy jędraszewskiemu, który chronił paetza, albo dziwiszowi? Jakoś wszyscy zapomnieli o dzieciach - ofiarach.
piotrek14.03.2023, 17:57
a janek już rozliczył to drewno sprzedane firmie z okolic żywca ? ot tak pytam ...
Herkules14.03.2023, 17:22
Po co ta Szopka przecież każdy wie co się działo i dzieje w kościele pedofil pedofila poganio i to od zarania dziejów
Ryba14.03.2023, 17:14
Składają winę na komune że to było konieczne to tłumaczenie jest nie dla mnie
Przytoczę parę przykładów gdzie byli są i będą pedofile w kieckach chociaż tam komuny nie było -Irlandia Kanada, USA, Dominikana,Watykan itd przecież tam nie było komuny a gwałty morderstwa, handel dzieci kwitnął .
Wystarczy popatrzeć co dzieje się w Polsce biskupi którzy maskowali
Swoich kolesi działają dalej w przestrzeni publicznej np Gołębiewski sołtys głudz itd
Kierowca14.03.2023, 17:12
A gdyby to wasze dzieci były molestowane, to też bronilibyście swojego idola? Rozumiem, że w kulturze w której można przyłożyć żonie wiele rzeczy jest akceptowanych, ale są chyba jakieś granice.
halny14.03.2023, 17:04
Partyjny beton zaczyna wybory. Ludzie nie uczestnicza w tej farsie. Ciekawe, czy aparatczycy jedynego Prezesa wzieli urlop na ten dzien, czy my wszyscy za to placimy?
Grażyna Mikołajska14.03.2023, 17:01
PiS ma teraz pożywkę i wodę na młyn w swojej kampanii wyborczej. Jak zwykle cynicznie wykorzystają wizerunek Jana Pawła II w walce politycznej o byc albo nie być. Cnota obroni się sama i watpię, zeby JPII był zadowolony z tej politycznej hucpy. Wszyscy wiemy o jego wielkich zasługach w czasach transformacji ustrojowej, tak ma tu wielkie zasługi, ale faktem jest, że w sprawie pedofilii w Kościele były zaniedbania i mówi o tym głośno sam Papież Franciszek,.
"W wywiadzie dla argentyńskiego dziennika "La Nación" dziennikarka Elisabetta Pique zapytała papieża Franciszka o zarzuty, które są kierowane pod adresem jego poprzednika Jana Pawła II o tuszowanie pedofilii. Franciszek tłumaczy, że kilkadziesiąt lat temu taki sposób postępowania był swego rodzaju standardem w Kościele. ? W tamtych czasach wszystko było tuszowane. Do czasu skandalu bostońskiego wszystko było tuszowane ? tłumaczył Franciszek" Kościół musi się sam oczyścić i politykom wara od tego !! Boleję nad tym co się stało i dzieje się teraz. JP II jest dla mnie swojego rodzaju ikoną. Tak ,był wielki i wiele mu zawdzieczamy , ale faktem jest, ze pedofilia w Kościele była ukrywana.Jak powiedział o.Paweł Gużyński- dominikanin,którego cenię za szczere i trafne wypowiedzi, JPII nie zdołał przebić sufitu, był człowiekiem jak my wszyscy i walczył ze swoimi słabościami.To takie trwanie między młotem a kowadłem. Na pewno cierpiał z tego powodu jako zwierzchnik całego Kościoła i jako zwykły człowiek.. Autorytety albo z własnej winy upadają ,albo sami je doprowadzamy do upadku . Myślę, ze jeżeli Kościół Katolicki nadal będzie trwał w tym chocholim tańcu to sam zupełnie pogrąży JPII i siebie. Tylko uderzenie się w piersi, zadośćuczynienie ofiarom i ukaranie winnych, jest tu jakimś lekarstwem dla Kościoła i narodu. Tak, PiS dostał pożywkę na wybory. Teraz jak orężem będą walczyć Janem Pawłem II, tak jak Kaczyński walczył rzekomym zamachem smoleńskim na miesięcznicach i wygrał. Ta cała hucpa w Sejmie z portretami JPII już to zapowiada. Wielu uznanych za świętych błądziło w swoim życiu, zwyczajnie sobie nie radziło- to tylko ludzie . Reportaż był przygotowywany przez 2.5 roku. To nie tylko ubeckie teczki, to zeznania ofiar ( mamy im nie wierzyć?) to zeznania przyjaciół JPII , księży , to wyciągnięte akta sądowe- to fakty. Sami przedstawiciele Episkopatu oprócz takiego zacofanego Jędraszewskiego, czy Gądeckiego, uważają , że sprawę należy nadal badać i przede wszystkim otworzyć archiwa kościelne, które o dziwo nadal są skrywane. Ranę należy oczyścić, nie pozwalać na rozwój gangreny To oczyszczenie nie pozbawi świętości JPII- czym gra PiS. Ranę należy oczyścić. Myślę, ze inne byłoby spojrzenie na tę sprawę wielu z Was, gdyby to jakiś kleryk zgwałcił Wam dziecko, zranił jego psychikę na całe życie, odarł z godności, spowodował myśli samobójcze itp. O proszę, widze tu małych góraliczków - to sobie wyobraźcie, że takie dzieci też były gwałcone . Inne byłoby dziś Wasze zdanie , gdyby to Was dotyczyło. Chcielibyście prawdy i ukarania winnych .,Nie stalibyście tam,nie grali na skrzypkach. To Kościół, który nawarzył piwa przez dziesiątki lat, ma teraz to naprawić, nie politycy. PiS po raz kolejny dzieli naród, a tego serce JP II by nie wytrzymało, bo Polską żył. Dajcie Kościołowi czas, musi nastąpić tu uderzenie w pierś. Mea Culpa, zadośćuczynienie i odnowa. PiS niech się w to nie miesza- nie ma prawa,!!
obserwator14.03.2023, 16:54
jak patrzę na to to wszystko /te fotki/to mam jakiś wstręt....
Zakopiańczyk14.03.2023, 16:06
No proszę, Adam Bachleda Curuś jak zwykle w pierwszym rzędzie pręży się po honory. Dumnie przypina order papieski, tylko my w Zakopanem nie bardzo wiemy za co go otrzymał. Czy za próby zawłaszczenia "oscypka", czy za kontrowersyjne metody gromadzenia majątku...
ramen14.03.2023, 16:05
A może nieroby właśnie wzięlibyście się za to, żeby te archiwa otworzyć i sprawdzć jak było naprawdę. Czy wy też się tego boicie?

STOP PEDOFILII W KOŚCIELE!
PIP14.03.2023, 16:00
Rozumiem że urzędnicy biorący udział w capstrzyku wzięli dzisiaj dzień wolny w urzędach?
pomyleniec jakiś po kacu14.03.2023, 15:54
A dlaczego pod Wielką Krokwią , a nie w centrum miasta na Równi Krupowej? Ktoś chyba był po kacu i nie myślał trzeźwo ??
pomyleniec jakiś po kacu14.03.2023, 15:54
A dlaczego pod Wielką Krokwią , a nie w centrum miasta na Równi Krupowej? Ktoś chyba był po kacu i nie myślał trzeźwo ??
goral jan14.03.2023, 15:33
za wielu nie ma tych obroncow, chyba gorale przejzeli na oczy!
piotrek14.03.2023, 15:01
z przykrością się patrzy że nie ma tam zwykłych obywateli , tylko sam aktyw pisowski robi sobie reklamę pod publikę ...
wodnik14.03.2023, 14:57
Nie lękajcie się - te słowa nabrały dzisiaj nowego znaczenia.
Panowie w sutannach, gwałciciele i pedofile - nie lękajcie się - biskup nie da wam krzywdy zrobić !

Jak to powiedział pan Dziwisz : "Jako biskup diecezji poczuwam się do odpowiedzialności za postawę księży, którzy dochowali wierności swemu kapłańskiemu powołaniu, ale także tych, którzy mu się sprzeniewierzyli, wskutek słabości czy dla jakichś korzyści doczesnych."
Po czym zablokował działanie komisji Pamięć i Troska, zamknął dostep do archiwum. A jego następca w myśl tej samej odpowiedzialności za zboczonych księży zwolnił dyrektora archiwum a klucz przekazał kanclerzowi kurii z zakazem wpuszczania kogokolwiek.
Każdy ksiądz może sobie powiedzieć "nie lękaj się", biskup zawsze cię obroni.
A politycy, radni i tłum zaślepionych urządzi marsz w obronie tradycyjnych księżowskich wartości.
wojownik Józefa14.03.2023, 14:34
Pedofilia to wina Tuska
blokerss214.03.2023, 14:22
same stare dziady pisokatopatole ha ha ha ha ha ha
radykalny Benek14.03.2023, 14:22
W województwie musi dziać się wspaniale, skoro Kozłowski ma czas na takie bzdury (sam przejazd z Krk i z powrotem to pewnie ze 4h).

Na marginesie - cieszy słaba frekwencja. Jestem wniebowzięty, że mogę być świadkiem upadku kościoła w Polsce. <3
Nowy Targ14.03.2023, 14:20
Nie mieli niemieckich flag?
zła14.03.2023, 13:55
jedno jest pewne i niepodważalne!!! gdyby nie było pedofilów w szeregach instytucji kościelnych to by dzisiaj nie było takich akcji, rozłamów,odchodzenia od kościoła, procesów, marszów w obronie czyjego imienia bronić, a czyjego nie bronić.itd... więc niech kościół i tym podobni uderza się w pierś po tysiąckroć, bo: "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili."
DOBRY14.03.2023, 13:55
mało tych górali
sponsor 500+14.03.2023, 13:36
Górale niszczą pamięć i dzieła Jana Pawła II - dla nich dutki są najważniejsze
Górali nie ma na foto to są - spiszacy orawianie i inni nie Polacy
Polacy swoim życiem modlitwą wspierali i wspierają dzieła Jana Pawła
PiS niszczy Polaków bo PiS to nie Polacy !
Kat14.03.2023, 13:30
Trzeba bylo jeszcze zebrac ksiezy pedofilow w tej paradzie.
Osiol14.03.2023, 13:29
Proście by Franciszek odtajnił archiwa i to zakonczyl

Im głośniej ktoś krzyczy to racja jest po jego stronie (kobiety)
ludzikUSA14.03.2023, 13:28
Boze widzisz i nie grzmisz .Czy Swiety Jan Pawel II zyczyl by sobie takich obroncow jak biskup jedraszewski .kard. dziwisz i w koncu pis na czele ze sloncem narodu
ludzikUSA14.03.2023, 13:27
Boze widzisz i nie grzmisz .Czy Swiety Jan Pawel II zyczyl by sobie takich obroncow jak biskup jedraszewski .kard. dziwisz i w koncu pis na czele ze sloncem narodu
WW14.03.2023, 13:27
Dysonans poznawczy jest bardzo niekomfortowy i trudny do przetrawienia. To ze Papa W pomogl w obaleniu komunizmu to moze i fakt, ale to ze za jego rzadow rozhulanym pedofilom w sutannach uchodzilo duzo rzeczy na sucho, to tez prawda. Jezeli przyjacby ze o tym nie wiedzial, to bym bardzo kiepskim szefem. Najprawdopodobniej jednak wiedzial, ale zwazyl za i przeciw w sytuacji kiedy kosiol w polsce byl w zagrozeniu i postanowil zalatwic to po cichu. Na metke swietego nie zasluzyl, swiety wiedzialby co sie z zagrodzie wyprawia.
Sołtys14.03.2023, 13:26
"Nie lękajcie się" - i rozkradajcie Polskę dalej, jesteście bezpieczni, do czasu !
spogladacz14.03.2023, 13:20
A gdzie ksiadz jakis czy biskup?! Oni wiedza dobrze, jak Franciszek co się działo
zoom14.03.2023, 13:16
Więcej zdjęc jak ludzi! Sami "działacze" partyjni.i kapela z dziećmi oderwanymi od nauki! Rozpętanie waszej wojny polsko-polskiej słabo idzie. Ludzie jednak zaczynają obiektywnie myslec.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl