23.03.2023, 13:10 | czytano: 3219

Ratują żaby przed rozjechaniem na drodze do Morskiego Oka (zdjęcia)

Wolontariuszka. Fot. Marcin Szkodziński
Ponad 100 żab dziennie przenoszą w wiaderkach wolontariusze, żeby uratować je przed rozjechaniem na ruchliwej drodze na Jaszczurówce w Zakopanem.
- Co roku w okresie wiosennym jak rozmarzają stawy przy Ośrodku Czynnej Ochrony Płazów i Gadów na Jaszczurówce u wylotu Doliny Olczyskiej organizujemy akcję “żaba”. Ratujemy żaby trawne, które rozpoczynają swoje gody. Po zimowym przespaniu jedne do drugich ciągną w miłosnym ampleksusie, w tym uścisku próbują przejść przez drogę. Ta droga jest ruchliwa, bo prowadzi do Morskiego Oka z centrum Zakopanego. Ratujemy te żaby spod kół samochodów. Przenosimy je w wiaderkach - mówi o akcji Dariusz Giś, koordynator wolontariatu w Tatrzańskim Parku Narodowym.
Akcję co roku trzeba przeprowadzać, ponieważ żaby na okres zimy przenoszą się na północną stronę drogi Oswalda Balzera. Po zimowej przerwie skrzek płazy składają w płytkich stawach na terenie TPN. Niestety, pomiędzy tymi dwoma miejscami znajduje się ruchliwa droga.

Wolontariusze uzbrojeni w wiaderka, rękawiczki i foliowe worki dbają o to, aby jak najmniej żab zginęło pod kołami samochodów. W tym roku akcja rozpoczęła się wyjątkowo wcześnie.

- W poprzednich latach akcja była początkiem kwietnia. W tym roku mimo ostrej zimy i dużych opadów śniegu zaczęliśmy dużo wcześniej . Musieliśmy znaleźć wolontariuszy z dnia na dzień. Szukam wśród miejscowych - zaznacza Dariusz Giś.

Na szczęście chętnych do pomocy nie brakuje. - To już kolejne z zadań, jakie wykonuje w Tatrzańskim Parku Narodowym. Technicznie nie jest to trudne, ale żaby wychodzą z różnych miejsc, więc musimy być ostrożni, ale też ruch na ulicy jest duży i musimy na to zwracać uwagę - mówi wolontariusz Mateusz. - Jak temperatura jest powyżej 10 st. Celsjusza, to robią się bardziej aktywne - dodaje.
W wolontariacie udział biorą zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którym żaby nie są straszne. - Dla niektórych może to być obrzydliwe, bo te żabki nie są takie miłe jak kotek, czy piesek, ale też należy im pomóc i staramy się to robić. Przy łapaniu trzeba wykazać się szybkością, bo są one szybkie, co może skutkować tym, że wyskoczą na drogę i wpadł pod koła samochodu - mówi Daria Czerw, wolontariuszka, która na co dzień pracuje w sklepie z pamiątkami na Kasprowym Wierchu. - Dzisiaj zebrałam już ok. 20 szt., ale jak czas pozwoli, to będę jeszcze w kolejnych dniach - dodaje.

Wolontariusze w trakcie zbierania żab zbierają także pozostawione śmieci. Górują butelki i opakowania po jedzeniu, ale miejscowi także dołożyli coś od siebie. Z potoku wyniesiono m.in. opony samochodową i rowerową.

ms/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Aaaa24.03.2023, 17:20
Wypożyczyć bociana Felka z Rabki on dość sprawnie pomoże przenieść te żaby, odciąży wolontariuszy
Laska24.03.2023, 14:34
Teraz niech te ekolożki zrobią coś pożytecznego i pójdą zrobić pikietę pod szambolot. W borze na czerwonym też są żaby.
Braunau am Inn24.03.2023, 12:05
I bardzo dobrze tak ma być Dziękuję.
ekolog24.03.2023, 11:46
to juz nie ma na co wydawac pieniedzy tylko na zaby???? natura sama sie reguluje nie uszczesliwiaj my jej na siłe , wszysto musi współ garc w naturze.
lb24.03.2023, 09:49
i świat jest uratowany :)
eh24.03.2023, 07:56
Filemon dobrze mówi, ale powinni we dwóch z kiemonem jak sie tak udzielają sprzątać rowy i przenosić żaby
Leo23.03.2023, 18:19
Bardzo ładna ta wolontariuszka :)
p23.03.2023, 17:45
nie bój żaby ...
B23.03.2023, 17:40
Wielkie brawa dla wszystkich Wolontariuszy ratujących te stworzenia. Dziękujemy! Wy, to wzór do naśladowania dla innych,lekceważących coraz bardziej ginącą faunę
Filemon23.03.2023, 15:52
@kiemon, chyba lepiej byś zrobił gdybyś wyszedł z domu i sprzątał rowy zamiast pisać głupie komentarze.
worek na śmieci23.03.2023, 14:26
Szkoda że dysleksja TPN nie ratowała żab w Dolinie Do Białego. Teraz medialnie nadrabia bo żaden znajomy polityk nie chce się budować na Jaszczurówce i żaby nie kolidują z patodeweloperką.
kiemon23.03.2023, 13:37
chyba lepiej by zrobili jak by posprzątali okoliczne rowy z wszystkich zalegających śmieci
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl