26.03.2023, 16:32 | czytano: 3622

Wymieniony będzie odcinek sieci gazowej przy ul. Waksmundzkiej

Lutowa awaria sieci gazowej przy ul. Waksmundzkiej w Nowym Targu/ zdj. Podhale24
NOWY TARG. Polska Spółka Gazownictwa podjęła decyzję o wymianie odcinka sieci gazowej przy ul. Waksmundzkiej. Ma to związek z dwiema awariami, do jakich doszło w ub. miesiącu. Modernizacja to także okazja, by podłączyć się do sieci.
Prace obejmą odcinek od ul. Jana III Sobieskiego do skrzyżowania z ul. Legionów Józefa Piłsudskiego.
- Wystosowałem pismo do właścicieli nieruchomości informujące o możliwości wykonania niezbędnych przyłączy do sieci gazowej. Po zakończeniu robót, odtworzona zostanie nakładka asfaltowa na tej drodze powiatowej i potem przez kilka lat nie będzie możliwości wykonania przyłączenia - przestrzega Grzegorz Watycha.

Burmistrz przypomina o obowiązującej lokalnej uchwale antysmogowej, w myśl której centrum Nowego Targu objęte zostało zakazem instalowania nowych kotłów węglowych, a od początku roku obowiązują zaostrzone wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno, pelet, czy biomasę.

- Na tym odcinku ulicy Waksmundzkiej jest jeszcze bardzo dużo budynków opalanych węglem i są to piece starego typu. W tej części Miasta nie ma już możliwości montowania pieca na paliwo stałe. Modernizacja sieci to ostatnia okazja w najbliższych latach, by przyłączy się do sieci gazowej - przypomina Burmistrz Nowego Targu.

s/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Aśka29.03.2023, 11:29
A kto za to zapłaci? Przecież ta sieć była niedawno położona.Czy wykonawca poniósł jakieś konsekwencje? Proszę wytłumaczyć mieszkańcom Nowego Targu kto zawalił?
Aśka29.03.2023, 11:28
A kto za to zapłaci? Przecież ta sieć była niedawno położona.Czy wykonawca poniósł jakieś konsekwencje? Proszę wytłumaczyć mieszkańcom Nowego Targu kto zawalił?
Monika bez stanika28.03.2023, 08:36
Messa .... Ciesz się że nie masz gazu ... Gazy wybuchaja , śmierdzą itp.
Ewka26.03.2023, 23:31
arab- to znaczy, że jak każdą instalację trzeba sprawdzać i jak jest taka potrzeba - wymieniać zamiast łatać przecieki.
arab26.03.2023, 23:05
ewka ; to znaczy ze za pierwszym razem s.........i cała robote
Ewka26.03.2023, 18:07
No i co w tym złego Pierdas, że zmienili zdanie i wolą jednak wymienić dla świętego spokoju i bezpieczeństwa cały odcinek sieci? Zamiast się czepiać - doceń, bo ja jako mieszkanka tej okolicy bardzo się cieszę, że chcą to załatwić porządnie.
Pierdas26.03.2023, 17:04
Ale jak to tak wymieniają, jak po ostatnich awariach rzecznik napisał, cytuje za P24 "Na nasze pytania dotyczące awarii otrzymaliśmy odpowiedź Grzegorza Cendrowskiego, rzecznika prasowego Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o.

Oto jej pełna treść:

"W dniu 19 lutego o godzinie 18:22 otrzymano zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu w budynku przy ul. Waksmundzkiej 52. Niezwłocznie po tej informacji zostało zadysponowane Pogotowie Gazowe, które podjęło czynności skutkujące lokalizacją wycieku gazu i wymianą przyłącza gazowego do tego budynku. Podczas interwencji przeprowadzono dodatkową kontrolę szczenności sieci gazowej w rejonie wystąpienia nieszczelności. W wyniku tego działania nie stwierdzono uchodzenia gazu.

W dniu 20 lutego o godz. 17:48 otrzymano zgłoszenie o wyczuwalnym zapachu gazu w innej części ulicy Waksmundzkiej. Na miejsce zostało niezwłocznie skierowane Pogotowie Gazowe oraz podjęte zostały czynności mające na celu lokalizację źródła jego uchodzenia. W wyniku prac ustalono, że należy wymienić przyłącze gazowe do budynku nr 35. W trakcie ich prowadzenia konieczne było wyłączenie odcinka sieci w ul. Waksmundzkiej, w wyniku czego pozbawiono dostaw gazu 25 odbiorców. Podczas prowadzonych prac wykonano również próbę szczelności sieci gazowej, która dała wynik pozytywny. Pozwoliło to ok. godz. 12:30 na wznowienie dostaw gazu do klientów..

Mimo, że oba zdarzenia miały miejsce na jednej ulicy w zbliżonym czasie, to należy rozpatrywać je odrębnie. Warto podkreślić, że oba wydarzyły się samoistnie i nie są ze sobą powiązane. Jednocześnie należy zaznaczyć, że kontrola sieci gazowej w Nowym Targu jest prowadzona w sposób ciągły, zgodnie z przyjętym harmonogramem i procedurami obowiązującymi w tym zakresie. W ramach prowadzonych kontroli sieci wykonywane są: kontrola obchodowa piesza, kontrola dywanowa piesza oraz kontrola dywanowa samochodowa. Dodatkowo w zeszłym roku w ramach testowania przez PSG jednego z najnowocześniejszych na świecie systemów badań szczelności sieci gazowej Piccarro, przeprowadzono dodatkową kontrolę sieci przy użyciu tego systemu. Wyniki tych kontroli potwierdzają, że sieć jest sprawna technicznie i zapewnia bezpieczne dostawy gazu"
messa26.03.2023, 16:41
Mieszkańcy ul. Klikuszówka czekają juz pięć lat na przyłączą gazowe.
Czyżby umowy, które zostały podpisane nie obowiązują. Trzeba wystąpić na drogę prawną ?
Kibic26.03.2023, 16:38
Ten burmistrz jest śmieszny. Przypomina o zakazie palenia węglem w centrum, a ludzie i tak palą. Kolejny przykład bezradności Watychy. No niech jeszcze klęknie przed ich drzwiami i zacznie płakać. Ale kozak się trafił. Czas na zmianę
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl