30.03.2023, 11:56 | czytano: 4518

Rondo lub światła na głównym skrzyżowaniu w Gronkowie? Chcą tego mieszkańcy

Na skrzyżowaniu w Gronkowie niejednokrotnie dochodziło do groźnych wypadków / Archiwum Podhale24
Mieszkańcy chcą zmian na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 49 i drogi powiatowej w Gronkowie, koło fotoradaru. Ich zdaniem, dobrymi rozwiązaniami są rondo lub sygnalizacja świetlna. Oczekiwania studzi wójt Jan Smarduch: - To nie takie proste - przekonuje.
Mieszkańcy, a także kierowcy od dłuższego czas skarżą się, że przy dużym ruchu prawie niemożliwe jest włączenie się do ruchu z drogi powiatowej, zarówno od strony Boru jak i od strony centrum miejscowości. Kierowcy ryzykują, żeby wjechać na drogę krajową, albo irytują się czekając po kilka minut na odpowiedni moment.
Zdaniem mieszkańców wsi, dobrym rozwiązaniem byłoby rondo albo sygnalizacja świetlna. Podpisali się pod pismem skierowanym do wójta Jana Smarducha, w którym wnioskują do niego, żeby zwrócił się w tej sprawie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Wielokrotnie tamtędy jeżdżę i zdaję sobie sprawę, że to uciążliwe i trzeba się domagać zmian w organizacji ruchu, ale szybkich rozwiązań tu nie będzie - tłumaczył na sesji Rady Gminy Nowy Targ wójt Jan Smarduch. Przypomniał on przypadek Klikuszowej, gdzie mieszkańcy domagali się budowy chodnika przy zakopiance, gmina wykonała na swój koszt projekt, który przekazała Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Minęły trzy lata i chodnika jak nie było, tak nie ma. - Oczywiście wystąpię w tej sprawie do GDDKiA, ale trzeba się liczyć z tym, że potrwa to kilka lat - mówił wójt.

Zdaniem włodarza gminy, mnie jest to dobre rozwiązanie, że gmina przygotowuje projekt, a potem "trzeba się prosić" w GDDKiA, by łaskawie go wykonała.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Ela z Francji01.04.2023, 14:06
Bardzo dobrze by Wam tam rozwiązało sytuację Rondo takie jak u nas . Pozdrawiam z Francji Ela .
lb01.04.2023, 09:08
duzo tam grażyn w suvach. więc rondo potrzebne, ale będą też z tym rondem problemy, bo patrz wyżej :----)
Radny31.03.2023, 22:13
Dobrze by było, żeby taki Maryna był , chociaż raz na zebraniu wiejskim i miał odwagę podyskutować na argumenty a nie wypisywać głupot jak nie ma pojęcia jak to wszystko działa.Miej odwagę i ściągnij maskę i przyjdź na zebranie.
Radek31.03.2023, 21:32
Tylko rondo Was tam ratuje
Monika bez stanika31.03.2023, 21:31
Monika źle gadasz , dzięki rondowi ruch jest płynny przez światła robią się korki .
Gronion31.03.2023, 12:24
Ale w Białce na tej samej drodze krajowej rondo na Banie zrobią,bo kolejka musi być. Jest kasa jest rozwiązanie.
Monika31.03.2023, 07:52
Rondo tez się będzie korkować jak pojadą na Białkę w sezonie. Trzeba zrobić sygnalizację świetlną.
Habdas30.03.2023, 20:46
Nie od dziś prosimy i piszemy o rozwiązanie na tym skrzyżowaniu, tylko dziwi mnie, że projekt ma robić urząd gminy!a gdzie są drogi Krajowe, które są odpowiedzialne za wszystkie wypadki na tym skrzyżowaniu!
boruh30.03.2023, 19:56
Tam gdzie rondo jest naprawdę potrzebna to nie da się wybudować, to mam propozycję może przenieść to z ulicy Parkowej przy skarbówce bo tylko wprowadziło niepotrzebny chaos.
Rondo jest oznakowane, że jest ruch kołowy a część kierowców i to duża jeździ po staremu tak jakby się nic nie zmieniło i skręca (po angielsku) w lewo zagrażając tym jadącym prawidłowo, sam byłem świadkiem takich niebezpiecznych sytuacji i jeszcze machają rekami z samochodu że ktoś im zwraca uwagę.
W marcu 21 pracując w pobliżu tego ronda w ciągu 2 godzin ok.30 samochodów pojechało na tym rondzie w lewo w ul.Krótką - pytam gzie jest POLICJA ??? Odpowiadam, oczywiście w tym dniu była w pobliżu ale jeździła na bombach po parku bo był pierwszy dzień wiosny i wyłapywali młodzież która wagarowała, no tak to było tak niebezpieczne i groźne więc trzeba było interweniować, w wystarczyło sobie stanąć w jednym miejscu na ul.Krótkiej powyżej ronda i w parę godzin zarobić dla budżetu Naszego Państwa parę tysi godnie i sprawiedliwie.
Wzorowy kierowca30.03.2023, 18:58
Nie da się włączyć do ruchu chcąc jechać na wprost lub w lewo to jadę w prawo i przy najbliższej okazji zawracam. To takie proste, ale trzeba do tego użyć makówki.
Maryna30.03.2023, 18:55
Radni się obudzili. Nie ma się czym wykazać za czas kadencji to trzeba narobić szumu i obietnic ,bo wybory za rok, a działań lokalnie we wsi zero.Trzeba by wygrać kolejną kadencję. Wypadki na skrzyżowaniu są od dawna i nic w tej sprawie nie zrobili ,a teraz nagle wielkie halo. Kampanię czas zacząć.
Jojo30.03.2023, 16:17
Ale na Szaflarskiej jak zrobili za wielkie wysepki bo jakiś baran to nadzorował ale nie pomyślał jak to potem odśnieżać . To jakoś się dało poprawić a koszta były ponowne. Kto za to płaci jak nie my. Teraz znowu przebudowa drogi. Jak wy lubicie marnować nasza kasę. Niech włodarze jadą codziennie ta drogą z Gronkowa to się dowiedzą ile czasu trzeba zmarnować na czekaniu aż ktoś cię puści. Nie wspominając że oczy dookoła głowy trzeba mieć.
Qqq30.03.2023, 15:40
Ronda się nie da ale da się wybudować drogę do prywatnej inwestycji, a następnie czerpać z tego prywatne profity
Partyzant30.03.2023, 13:30
Prawda jest taka,że w tym miejscu rondo powinno być już dawno i najlepiej takie z dwoma albo trzema pasami, bo z góry ludzie jadą rozpędzeni. Usprawniłoby to bezpieczeństwo i ruch.
mhm30.03.2023, 13:02
Zdecydowanie rondo. Światła sparaliżują ruch.
Kierowca30.03.2023, 12:24
A jaki to problem postawić na środku betonowy słupek i zmienić znaki? Przecież nie musi być tak, że każde rondo ma mieć wielką wyspę na środku z pomnikiem?
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl