W Szaflarach odbyło się oficjalne rozpoczęcie prac wiertniczych najgłębszego odwiertu geotermalnego na świecie, odwiertu badawczo-eksploatacyjnego Bańska PGP-4.
W uroczystości udział wzięli m.in.: wiceministrowie Klimatu i Środowiska Edward Siarka, Piotr Dziadzio i Ireneusz Zyska, senator Jan Hamerski, posłowie Anna Paluch i Jan Duda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Artur Michalski, prezes zarządu WFOŚiGW Kazimierz Koprowski, profesor PAN i prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Geotermalnego Beata Kępińska oraz lokalni samorządowcy.Dzięki inwestycji zostanie zbadany obszar niecki podhalańskiej pod względem występowania wód geotermalnych. Pierwszym celem tego odwiertu jest wykonanie badań na głębokości ok. 3,5 km, kolejnym na głębokości ok. 5 km, a trzecim odwiertu na głębokości ok. 7 km w głąb ziemi. Za każdym razem zostaną zbadanie parametry wody, a więc jej temperatura, skład i wydajność złoża. To pozwoli na ocenę wydajności wody geotermalnej na danej głębokości odwiertu. Prace wiertnicze planowane są do połowy 2024 roku.– Po zebraniu danych, przeliczeniu wyników, zostanie podjęta decyzja z której głębokości pokładu będziemy czerpać wodę, tak abyśmy mieli, jak największe korzyści – wyjaśnia Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary. Dodaje, że gminę Szaflary interesuje pozyskanie ciepłej wody nie tylko do ogrzewania domów. – Chcemy uruchomić pierwszą w Polsce elektrownię geotermalną, a do tego potrzebujemy pozyskania wody o temperaturze ok. 160 stopni Celsjusza. Już teraz wiemy, że na głębokości ok. 3,5 km woda osiąga temperaturę od ok. 85 do ok. 90 stopni Celsjusza. Taka temperatura wody jest w sąsiednim odwiercie na terenie Geotermii Podhalańskiej.
Warto podkreślić, że elektrownie geotermalne są w wielu krajach świata. Największe to: elektrownia Hellisheiði w Islandii (303 MW), The Geysers Fields w USA (908 MW), Larderello we Włoszech (420 MW) i Wairakei w Nowej Zelandii (293 MW). Z kolei do krajów o największej dynamice wzrostu zainstalowanej mocy geotermalnej wykorzystywanej do produkcji energii elektrycznej należą m. in. Turcja, Kenia, Indonezja, USA i Kostaryka.
Gorąca woda geotermalna będzie wykorzystywana głównie do ogrzewania budynków oraz innych celów. - Na terenie gminy Szaflary mamy już zaprojektowany sieci ciepłownicze z pozwoleniem na budowę dla ok. 1150 budynków w 25 dystryktach na terenie 4 miejscowości naszej gminy, a więc: Szaflar, Zaskala, Boru i części Bańskiej Niżnej. Miasto Nowy Targ ma zaprojektowaną magistralę z Bańskiej Niżnej do Nowego Targu. Tam planowane jest dostarczanie wody geotermalnej do nowotarskiego MPEC – wyjaśnia wójt Rafał Szkaradziński.
- Czekamy na wyniki odwiertu, a teraz wraz z miastem Nowy Targ staramy się o pozyskanie funduszy na budowę magistrali ciepłowniczej. Fundusze planujemy pozyskać z Polskiego Ładu – podkreśla.
Tekst i zdjęcia: UG Szaflary, oprac. r/