02.05.2023, 11:31 | czytano: 724

TPN apeluje: "Wniosłeś, znieś"

"Wniesione śmieci zabierz ze sobą i wyrzucaj poza granicami parku narodowego" - przypominają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego. "Dlaczego nie ma koszy przy wejściach do Parku? Szybko zbierałyby się tam duże ilości śmieci. Nie chcemy przywabiać zwierząt do granicy Parku czy w pobliże dróg" - wyjaśniają.
"W Tatrzańskim Parku Narodowym nie ma koszy na śmieci. Czy pamiętacie dlaczego? Śmieci przywabiają dzikie zwierzęta, co ma fatalne skutki. Mniejsze z nich (np. gryzonie, ryjówki, łasice, owady) zwabione zapachem, niejednokrotnie dostają się do wnętrza butelek, skąd nie potrafią się wydostać i giną. Dla pozostałych gatunków zagrożenie stanowi śmieciowy pokarm, nieodpowiedni zarówno pod względem objętości, jak i jakości, często będący przyczyną śmierci. Zwierzęta połykają przy okazji sporą ilość tworzyw sztucznych!" - piszą w apelu parkowcy.
Kosze umieszczone w Parku wymagałyby dodatkowych zabezpieczeń, aby zwierzęta nie mogły ich otworzyć ani do nich wejść. Jednak nawet gdyby pojemniki opróżniano z największą starannością i dużą częstotliwością, a turyści nie zostawiali odpadków w ich sąsiedztwie – zapach śmieci byłby stale obecny w środowisku. Kosze także przyciągają uwagę zwierząt. Prowadzi to do poważnych problemów: zmienia ich zachowanie i niesie zagrożenie dla turystów. Wywabione z lasu chętnie przebywają w pobliżu szlaków.s/
Może Cię zainteresować
komentarze
FK02.05.2023, 15:22
Każdy dzban który potrafi zanieść w góry siatkę piwa i zostawić puszki w krzakach czy dziuplach powinien być z urzędu pozbawiany sprany kijem do fioletowości.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl