15.05.2023, 16:33 | czytano: 1932

Ćwiczenia TOPR na Kasprowym Wierchu (zdjęcia i film)

zdj. PKL
Polskie Koleje Linowe przestój serwisowy w swoich ośrodkach turystycznych wykorzystują na przeprowadzenie ćwiczeń wraz ze służbami ratowniczymi. Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa w przypadku sytuacji kryzysowych.
PKL w swoich ośrodkach przeprowadza codzienną kontrolę, podczas której sprawdzane są główne systemy zabezpieczeń, w tym systemy hamulcowe, elektroniczne i mechaniczne. Oprócz tego dodatkowo dwa razy w roku - zarówno po sezonie letnim, jak i zimowym - przeprowadza prace serwisowe i konserwacyjne, które związane są z czasowym przestojem funkcjonowania kolei. Prace obecnie prowadzone są w ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu.
Związany z nimi przestój techniczny kolei i urządzeń został wykorzystany także na przeprowadzenie ćwiczeń, które realizowane były wspólnie z TOPR.

Były to szkoleniowe próby ewakuacji pasażerów, podczas których ratownicy TOPR trenowali między innymi przy użyciu sprzętu alpinistycznego i z wykorzystaniem technik linowych. W ćwiczeniach uczestniczyli również przedstawiciele PKL.

- Cykliczne szkolenia ratowników TOPR w awaryjnej ewakuacji z kolei są nieodzownym elementem utrzymania naszej sprawności działania. Nabycie i podtrzymanie tych umiejętności jest niezbędne, by działać skutecznie i bezpiecznie. Chcę podkreślić bardzo dobrą współpracę w tym zakresie z PKL - mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR.

Prace konserwacyjne kolei oraz urządzeń na Kasprowym Wierchu potrwają do 24 maja.


opr. s/ zdj. PKL
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl