22.05.2023, 09:37 | czytano: 4871

Uzdrowisko obawia się paraliżu

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Urząd Miejski w Rabce-Zdroju prowadzi rozmowy ze spółką Budimex, która wygrała przetarg na przebudowę linii kolejowej z Chabówki do Zarytego, na temat organizacji ruchu w uzdrowisku podczas mających się rozpocząć niebawem prac.
W związku z planowanymi firma pracami zwróciła się do magistratu o zgodę na zamknięcie niektórych ulic. - Na spotkaniu powiedziałem, że dopóki nie otworzymy ulicy Zakopiańskiej, nie będzie zgody na zamknięcie żadnej innej drogi w naszym mieście, bo to byłby paraliż - powiedział na sesji burmistrz Leszek Świder. To może opóźnić rozpoczęcia prac, ale rozmowy trwają.
Kiedy ulica Zakopiańska zostanie otwarta - nie wiadomo. Na razie trwają prace projektowe, prowadzone są badania geologiczne, które mają ocenić zakres koniecznych prac. Przypomnijmy, iż jesienią ub. r. droga została zamknięta z powodu pojawienia się powiększającego się pęknięcia na drodze z Rabki-Zdroju do Chabówki.

Przypomnijmy, iż modernizację odcinka Chabówka – Rabka Zaryte, za blisko 370 mln zł zrealizuje na zlecenie PLK SA firma Budimex SA. Modernizacja linii nr 104 Chabówka – Nowy Sącz, jest częścią większego przedsięwzięcia zarządcy infrastruktury kolejowej o nazwie „Podłęże – Piekiełko”. Inwestycja PKP PLK SA, oprócz modernizacji i elektryfikacji 75 km trasy Chabówka – Nowy Sącz, obejmuje budowę 58 km nowej linii, łączącej Podłęże z Tymbarkiem i Mszaną Dolną.

Oprócz torów, obiektów inżynieryjnych i urządzeń sterowania ruchem kolejowym, przebudowane będą stacje i przystanki. Nowe perony będą m.in. na stacji Rabka Zaryte i na przystanku Rabka Zdrój. Nowe obiekty przystosowane zostaną do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Na stacji Rabka Zaryte, przewidziano także przejście podziemne z windą, które zwiększy dostępność do kolei.

oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Miejscowy25.05.2023, 17:57
Pasowaloby tez przegonic z placu bydowy robotnikow na drodze z kroscienka do grywaldu. Sezon turystyczny sie zaczyna a oni rozpoczynaja remont drogi. Jakby nie mozna tego bylo robic w marcu i kwietniu, a potem w pazdzierniku.
Jasiek25.05.2023, 08:48
@matka
Niektórzy nie wiedzą skąd biorą się pieniądze i pewnie dlatego głosują na dobrą zmianę... Ta inwestycja ma być finansowana między innymi z KPO, a pewien polityk na razie skutecznie zablokował pieniądze.
kierowca24.05.2023, 12:40
Zamykanie przejezdności Rabki - Zdroju idzie im najlepiej.
Czekam kiedy będzie brak możliwości przejechania z górnej Rabki do dolnej
Joł23.05.2023, 18:02
Takie tęgie głowy jak burmistrz, wiceburmistrz i sekretarz z pewnością coś wymyślą. Wiceburmistrz i sekretarz to przecie doświadczeni samorządowcy. Tylu speców w jednym urzędzie to Rabka powinna być liderem w każdej dziedzinie.
matka22.05.2023, 13:42
@ociec
Mundry by tego nie wymyślił,cały jesteś jak KPO...
Ociec22.05.2023, 10:36
Pieniądze na to mają być z unijnego KPO. A KPO brak !!!
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl