25.05.2023, 09:55 | czytano: 3759

Sejmowa dyskusja o biogazowniach z udziałem członków EKO Raba Wyżna. "Nie jesteśmy przeciwko OZE. Chcemy, by ktoś zadbał o nasz interes społeczny"

Natalia Ustupska i Piotr Budny na posiedzeniu sejmowej komisji. Fot. Kadr z nagrania
Natalia Ustupska i Piotr Budny ze stowarzyszenia EKO Raba Wyżna walczą w Sejmie o zmiany w powstającej ustawie o biogazowniach. Oboje obecni byli na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa, gdzie przekonywali posłów, że nie są przeciwni biogazowniom, ale chcą by były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia. - Musi być coś, co zabezpieczy ludzi - mówili.
Przypomnijmy, iż członkowie stowarzyszenia i mieszkańcy gminy Raba Wyżna od kilku miesięcy walczą z biogazownią, mającą powstać na terenie byłego Państwowego Gospodarstwa Rolniczego. Prywatny inwestor nie zamierza jednak zmienić swoich planów. Mieszkańcy boją się uciążliwego sąsiedztwa – smrodu czy hałasu towarzyszącego takiej działalności.
Powstająca Ustawa o biogazowniach rolniczych, to rządowy projekt, który ma ułatwiać przygotowanie i realizację takich inwestycji. W Sejmie trwają właśnie prace nad przepisami ustawy. Podczas wystąpienia na sejmowej Komisji Rolnictwa, Natalia Ustupska mówiła, że „ustawa ta nie określa minimalnej ilości substratu pochodzącego z terenu danego gospodarstwa, nie uwzględnia żadnej minimalnej odległości od budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej oraz umożliwia ominięcia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego”.

- W naszej miejscowości jako stowarzyszenie Eko Raba Wyżna od 8 miesięcy walczymy z próbą bezmyślnego postawienia Biogazowni o mocy 499 KW w centrum 4,5 tys wsi. I mówiąc centrum faktycznie mam to na myśli ponieważ w odległości do 500m znajdują się wszystkie budynki użyteczności publicznej (jak szkoła, przedszkole, ośrodek zdrowia, kościół, bank czy sklepy). A w odległości około 100m znajduje się osiedle domów mieszkalnych – zaznaczyła.

Dodała, że biogazownie jako OZE są potrzebne, bo utylizacja odpadów organicznych musi się odbywać, ale nie można tego robić bez względu na wszystko.

Z kolei Piotr Budny skupił się na zagadnieniach związanych ze smrodem i skutkami wdychania gazów z biogazowni. - Dla społeczeństwa zlokalizowanego wokół zakładów biogazowni wdychanie powietrza o wysokim stężeniu azotanów może powodować m.in. problemy z oddychaniem, bóle głowy, chronicznie upośledzoną czynność płuc, podrażnienie oczu, utratę apetytu i skorodowanie zębów – przekonywał. Mówił też o konieczności budowy biogazowni w odpowiedniej odległości o terenów mieszkalnych. Proponował m.in. by w ustawie znalazł się zapis dopuszczający budowę biogazowni w odległości nie mniejszej niż 3 km od zabudowy mieszkaniowej oraz by tego typu przedsięwzięcia były objęte procedurą uzyskania Decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jego zdaniem, każdy taki zakład powinien być lokowany na obszarze z wystarczającą ilością dostępnego substratu, by ograniczyć konieczność dowożenia z zewnątrz, cysternami czy ciężarówkami nieczystości do zakładu.
Na koniec złożył wniosek, aby w procedowanej w obecnym kształcie ustawie o ułatwieniach w budowie biogazowni, znalazły się zapisy chroniące obywatela i jego prawa.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Podhalanin z Raby10.07.2023, 17:19
Tyle pis i przydupasy ziobry robia hałasu o wiatraki, że są stawiane za blisko domostw i mają szkodliwe oddziaływanie, ale jak przychodzi walczyć o coś co naprawdę jest uciążliwe, uprzykrza życie mieszkańcom, szkodzi i zatruwa to siedzą cicho... siarka (pan horągiewka), faber, dziwisz, paluch - gdzie jesteście, żeby walczyć i chronić dobro mieszkanców ziemi z której się wywodzicie?!?!?!
Rabianin28.05.2023, 20:42
Panie Faber, panie Siarka - Raba nie zapomina.
Remember26.05.2023, 17:35
Ej Faber, Dziwisz, Siarka - pycha kroczy przed upadkiem.
Sprawiedliwy26.05.2023, 16:55
A tak naprawdę to trzeba oddać tę ziemię prawowitym właścicielom. Chyba to byli Głowińscy, potomkowie żyją w Anglii, i to będzie sprawiedliwość
Józef26.05.2023, 15:15
Już nikt na wsie nie będzie mógł spać spokojnie nie będziemy znać dnia ani godziny gdy taka biogazownia powstanie! Brawo nasi rządzący rujnowanie naszego kraju idzie wam doskonale!
Ciekawy26.05.2023, 10:28
Po takiej ustawie można spodziewać się niezłego wysypu utylizatorni. Ciekawe co zrobią właściciele pensjonatów, hotelu i innych przybytków turystycznych kiedy ktoś będzie odstraszał klientelę.
góral26.05.2023, 05:47
zabrakło posłanki Paluch.....:(, zabrakło posła Siarki....:(, no tak tam nic nie otwierano w blasku fleschy...:(((( przykro , olali nas
Góral25.05.2023, 21:43
Tylko czekać,aż pojawi się inwestor z takim pomysłem w Białce, Bukowinie czy w Szaflarach bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie!
Rabcon25.05.2023, 21:38
A Pani poseł Anna Paluch czemu cicho siedzi? Tak lubi w mediach się pokazywać to, gdzie jest? Czemu nie pomoże ludziom?
Osiol25.05.2023, 19:30
A gdyby tym szczęściem obdarować Zakopane, Kraków warszawe tam gdzie pelno pełno eko zapaleńców niech sami wskażą lokalizację gdzieś w centrum.....
Mietek Raber25.05.2023, 19:15
A gdzie jacyś przedstawiciele samorządowi gminy? To tylko osobom prywatnym ma na tym zależeć, czy uważają już że temat jest przegrany. I będzie to co ma być. Politycy i urzednicy lokalni to ustalili i żadne protesty tu nie pomogą. Biznes i duże pieniądze ważniejsze niż los ludzi
avivat25.05.2023, 17:17
A posłów z tego terenu nie było?!! Do przecinania wstęg to się pchają jeden przed drugim, mało nie tratując wszystkich po drodze, a jak ich trzeba to schowani pod łóżkiem.
poapieram! ale...25.05.2023, 17:04
Niestety w kuluarach posłowie rozmawiają z lobbystami i inwestorami...
Em25.05.2023, 16:40
Brawo za Wasze oddanie sprawie i wielkie zaangażowanie! Macie rację, obecne przepisy są furtką do nadużyć i nieposzanowania mieszkańców. Brak jakichkolwiek rozmow z mieszkańcami, bliska odległość od domów, szkoły, możliwość skażenia wody, uciążliwy smród substratu. Tak ma wyglądać rozwój górskiej miejscowości? Rozwój i biogazownie - ok ale z dala od domów.
Mirek25.05.2023, 12:39
Brawo, mądrze mówią, oby coś to pomogło
Rabian25.05.2023, 11:27
Brawo,dziękujemy za poświęcenie i rozmach w negocjacjach
Rabianin25.05.2023, 10:44
Stop biogazowani w Rabie Wyżnej. Stop Faberowi i Siarce!!!
magda25.05.2023, 10:30
Zmiana prawa to jedyny ratunek dla Raby
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl