30.05.2023, 10:01 | czytano: 10724

Sprawa śmierci 33-latki w ciąży: To była sepsa

Arch. Podhale24.pl
- Przyczyną zgonu pacjentki był wstrząs septyczny, skrajny przypadek zakażenia sepsą. Szok doprowadził do niewydolności krążeniowo-oddechowej, a w konsekwencji do zatrzymania się serca zmarłej - powiedział w rozmowie z Podhale24.pl prokurator Leszek Karp z Prokuratury Okręgowej w Nowym Sączu.
Prokuratura, która wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmieci i narażenia na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia, będzie wyjaśniać, czy proces leczenia 33-latki w ciąży był prawidłowy. Prok. Karp podkreśla, że w sprawie nikomu nie zostały postawione zarzuty, a prowadzone śledztwo wyjaśnia, czy doszło do zaniedbań czy nie. To określą powołani przez prokuraturę biegli specjaliści.
- Była to pacjenta z ciążą trudną, powikłaną. Była monitorowana. Według tego co wiem od ordynatora oddziału, z jakichś przyczyn stan pacjentki gwałtownie się pogorszył. Najpierw doszło do obumarcia płodu, a następnie były podjęte czynności w celu ratowania życia pacjentki. Skończyły się niestety niepowodzeniem – powiedział Marek Wierzba, dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu, cytowany przez "Gazetę Krakowską".

Doniesienie ws. zaniedbań w szpitalu złożyła na policji rodzina zmarłej. Kobieta zmarła na oddziale patologii ciąży nowotarskiego szpitala w nocy z 23 na 24 maja.

- Zmarła zgłosiła się do szpitala w dniu 21 maja 2023 roku w godzinach nocnych z powodu przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych, bez innych dolegliwości. W toku hospitalizacji nastąpiło obumarcie płodu. W dniu 24 maja 2023 roku personel medyczny stwierdził istotne pogorszenie stanu zdrowia, a następnie doszło do zgonu pacjentki. Jak nas poinformowano, przyczyną śmierci był wstrząs septyczny z niewydolnością wielonarządową - przekazała w oświadczeniu rodzina zmarłej. - Jako rodzina Zmarłej, dla dobra prowadzonego śledztwa, na obecnym etapie postępowania nie będziemy komentować prawidłowości leczenia i postępowania personelu Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego w Nowym Targu. Ufamy, że ocena ewentualnych nieprawidłowości zostanie dokonana przez odpowiednie organy ścigania, które zawiadomiliśmy niezwłocznie o zdarzeniu.

Pogrzeb 33-latki odbędzie się dziś w Proszówkach koło Bochni.

r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
moim_zdaniem01.06.2023, 23:35
Poziom wiedzy medycznej forumowiczów wysoki jest....
jak wysokość między dywanem a podłogą.

Śmierć nagła i do tego podwójna, to tragedia i nie ma się co dziwić, że rodzina rozdmuchała sprawę medialnie i szuka winnych, bo szok i ból po stracie jest nie do zniesienia.

Pytanie tylko, czy ktoś naprawdę zwinił.
Trzeba poczekać na ustalenia specjalistów, a nie hejtować ludzi którzy tam pracują i codziennie niosą pomoc innym.
Jeśli ktoś z was myśli, że przekraczając próg szpitala ma 100% szans na wyleczenie i gwarancję nieśmiertelności, to jest zwyczajnie naiwny.

Sepsa może postępować błyskawicznie i doprowadzić do niewydolności wielonarządowej, a konsekwencji do zgonu dosłownie w kilka godzin. Zwłaszcza jeśli organizm jest osłabiony w jakiś sposób.
Niektórych po prostu nie da się uratować.
Smutny fakt.
sprawiedliwy01.06.2023, 06:17
Co miało byç innego jak nie sepsa!takich mamy lekarzy i dyrektora!
ol31.05.2023, 22:30
Co za szpital,zamiast leczyć pacjenci są zarażani sepsą?
Osiol31.05.2023, 22:17
@ja tylko przejazdem
Cieszy że w zdrowiu....
Ale ogarnij temat krajowy, uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu dział nekrologi 111 osób tam zatrudnionych są dni że po dwa .... nagle
Chyba by nikt nie dostrzegł gdyby byli rozproszeni a tak to tylko Ty wyjaśnisz kolejne i kolejne i kolejne zbiegi,,nagłe''okolicznosci
maseczka31.05.2023, 22:05
"walczę z głupotą całkowicie bezpłatnie"
A ze swoją próbowałeś?
Ja tylko przejazdem31.05.2023, 17:07
@zdrowy
A niby w czym mieli rację? W tym, że umrę po szczepieniu (żyję mimo 4 szczepień i wszyscy zaszczepieni wokół mają się dobrze), bo mi żyły grafen potnie? A może w tym, że mi w szczepionce wszczepili nanochipy - w mikroskopowych próbkach mojej krwi nie stwierdzono żadnych "obcych wtrętów".. a może jeszcze w jakichś innych bredniach?
P.s. jak pisalem - walczę z głupotą całkowicie bezpłatnie, żadna władza nie ma mi nic do zaoferowania
yamakay31.05.2023, 16:18
do Janosik gdyby nie ten Pan w czerwonych portkach to w polskich szpitalach by nic nie bylo wiec milcz...!!!! a sepsa czasem nie od płodu ktory obumarl? otworzcie ludzie oczy ustawa sie nie przyczynila tylko to jej wina a to różnica..... Budź sie POLSKO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PP31.05.2023, 13:06
Sepsa nie pojawia sie z minuty na minute to czasami kilka dni ! Wiec z wlasnego doswiadczenia/podobna smierc w rodzinie sepsa/ wiem ze ktos zaniedbal i doprowadzil do tragedii.Nalezy wskazac i sądzic tych zaniedban !
Zdrowy31.05.2023, 10:43
ja tylko przejazdem- przestań już szerzyć te swoje fanaberie. W trakcie pseudo pandemii tez się udzielałeś swoimi mądrymi wypowiedziami i co z tego wyszło? Przeciwnicy mieli rację, a taki trol ja ty będzie ciągle na usługach władzy. Kasa się zgadza?
Lila31.05.2023, 08:00
Najgorsze, że szpital zaczyna szerzyć informację o trudnej ciąży. Taka linia obrony no bo przecież w mediach trzeba ocieplić swój wizerunek. Dobrze, że to wszystko można skonfrontować z lekarzem prowadzącym ciążę, ale niestety w mediach już się utrze, że ciąża była trudna. Znałem Dorotę i nic nie mówiła żeby miała jakieś problemy. Nie mieszkała już w Nowym Targu, ale za każdym razem jak się spotykałyśmy to nic nie wspomniała, a przecież cokolwiek by powiedziała.

/.../
Ewa30.05.2023, 23:33
3 dni trzymali martwy płód w ciele kobiety. Na co czekali? Boją się PiSu i takie są skutki. Kolejna kobieta nie żyje.
ja tylko przejazdem30.05.2023, 22:58
Sepsa jest przyczyną 270 000 śmierci rocznie w USA - i jest najczęstszą przyczyną zgonów w tamtejszych szpitalach.
Przykre to, ale wbrew temu, co niektórym się wydaje, nie każdego pacjenta da się wyleczyć i nie każda śmierć w szpitalu jest spowodowana błędami czy zaniedbaniami personelu.
To czy w przypadku tej pani popełniono błędy czy zaniedbania będą oceniać powołani do tego eksperci a nie forumowicze, nawet ci przekonani o swojej nieomylności.
Gulasz Juliusz Zeżarł30.05.2023, 22:43
@ halinka
twoja znajomość medycyny jest porażająca - sprowadza się do bezmyślnego skopiowania części tekstu z medonetu. To warto był chociaż podać źródło wiedzy medycznej, a nie udawać, że coś na ten temat wiesz.
A jedyne co dałaś od siebie to wyciek żółci (vel hejtu) wykrzyczany wielkimi literami.
Obserwator30.05.2023, 20:21
Oj Janosik jak Ty bredzisz...już słychać kogo jesteś wyznawcą!..... ...!!!
Kobieta30.05.2023, 20:15
Kolejna ofiara ciężarnej kobiety przez pisowską ustawę...
małolat30.05.2023, 20:08
Szpital powinni zamknąć jak tam pracują tylko lekarz co mają gabinety prywatne, do szpitali idzie na odpoczynek a nie do pracy .
Nie pierwszy taki przypadek30.05.2023, 20:06
Że do tego szpitala przychodzi się wyleczyć? A wychodzi się, czy raczej już nie, z sepsą
pomyśl zanim coś chlapniesz30.05.2023, 16:50
Czy sepsa usprawiedliwia szpital i jego personel z dyrektorem na czele? A no nic tego nowoczesnego i najdroższego w Małopolsce szpitala nie usprawiedliwia . Do szpitala idzie się by się z sepsy wyleczyć , a nie żeby w szpitalu na sepsę umrzeć!!! Coś tu jest nie na swoim miejscu z dyrektorem na czele? Może czas by zacząć coś w tym szpitalu zmieniać na lepssze zaczynając od dyrektora, a kończąc na personelu!!! To towarzystwo jest już tam zasiedziałe i zapuściło nawet politycznie korzenie i bedzie go coraz ciężej usunąć , a jeszcze chwila nawet z korzeniami będzie ciężko z posady oderwać . Tak w pracy jak i w polityce nie jest dobrze by tak długo ktoś tkwił na stanowisku i nie można by było go zmienić . Ani wpadki , ani wypadki gościa nie ruszą ?Wszyscy to wiedzą , ale nic z tym nie robią !
Jędrek30.05.2023, 16:41
Janosik w portkach z parzenica mów pacierze żeby takie nieszczęście nie spotkalo Twoich najbższych l dalej głosuj na PIS.
Jędrek30.05.2023, 16:41
Janosik w portkach z parzenica mów pacierze żeby takie nieszczęście nie spotkalo Twoich najbższych l dalej głosuj na PIS.
Jędrek30.05.2023, 16:41
Janosik w portkach z parzenica mów pacierze żeby takie nieszczęście nie spotkalo Twoich najbższych l dalej głosuj na PIS.
halinka30.05.2023, 16:08
Zaniedbanie lekarzy i personelu !!! ZLEKCEWAZYLI OBJAWY PACJENTKI BO TO JEST NIEMOZLIWE ABY NIE MOGLI KOBIETY URATOWAC !!!Wstrząs septyczny może, ale nie musi zakończyć się zgonem pacjenta. W dużej mierze zależy to od momentu, kiedy lekarze go zdiagnozują i rozpoczną leczenie. Działania mają wtedy charakter przyczynowy oraz objawowy. W zakres tych pierwszych wchodzi przede wszystkim usunięcie ogniska zakażeniowego, a więc tego, co doprowadziło do sepsy. Jeśli chodzi o leczenie objawowe, to kluczowe jest tu utrzymanie odpowiedniego ciśnienia oraz zwiększenie kurczliwości serca. Najczęściej stosuje się płyny podawane dożylnie, w niektórych przypadkach konieczne jest również przetoczenie krwi.
cba30.05.2023, 15:15
Niedbalstwo personelu i tyle. Ustawa też tu się przyczyniła.
alan30.05.2023, 15:06
jeszcze jedna ofiara orzeczenia TK i guru od wszystkiego ,że lepej poczekać aż się narodzi by można go ochrzcić - lekarze boją się wcześniej interweniować
Gulasz Juliusz Zeżarł30.05.2023, 14:47
@Janosik
Szybko kupili respiratory panowie z pisowskiego rządu- Szumowski z Cieszyńskim, za kilkadziesiąt minionów złotych od handlarza bronią. Warto zauważyć, że po szybkim zakupie nastąpiła bardzo wolna dostawa. A jak wreszcie respiratory dotarły to si? okazało, że nie nadają się do użytku. Dziś gdzieś sobie spokojnie rdzewieją a kasa przepadła a żadna prokuratura się tym nie zajmuje. To jest taki pisowski Miś.
Pan w czerwonych spodniach wszystko rozlicza dokładnie, a jakby cokolwiek na niego mieli, to bylby aresztowany o 6 rano w asyście kamer TVPisowskich.
Edek z fabryki kredek!!!30.05.2023, 14:36
Do Janosik niech Twoje Pan z kotem da oueniazniy na sprzęt i poproś go o wizytę u psychiatry bez kolejki
Karolinka30.05.2023, 14:22
Do Pana Janosik myśli Pan że to jest tydzień aby kupić taki sprzęt żyjemy w chorym kraju
Karolinka30.05.2023, 14:22
Do Pana Janosik myśli Pan że to jest tydzień aby kupić taki sprzęt żyjemy w chorym kraju
kuba rozkminiacz30.05.2023, 14:05
"21 maja 2023 roku w godzinach nocnych z powodu przedwczesnego odpłynięcia wód płodowych"
"W dniu 24 maja 2023 roku personel medyczny stwierdził istotne pogorszenie stanu zdrowia, a następnie doszło do zgonu pacjentki."

to co oni po odejściu wód, jeszcze 3 dni trzymali dziecko w ciele pacjentki?????
konowały30.05.2023, 12:02
Nie ma sprawiedliwości...
Jasiek30.05.2023, 11:56
Ważna jest data (godzina) obumarcia płodu. Sepsa nie pojawia nagle.
Janosik30.05.2023, 11:48
Pan w czerwonych portkach w ostatnim finale WOŚP zebrał na walkę z sepsą 240 mln. Gdzie są te pieniądze pytam się? Gdzie zakupiony sprzęt? Jakby szybko kupił ten sprzęt do identyfikacji bakterii, może by ta pani dziś żyła. A tak pieniądze są na lokatach w banku, a wydatki mogą poczekać.
Wyrocznia30.05.2023, 11:23
Jeśli były jakieś nieprawidłowości, to i tak /.../ ciężko będzie wygrać.
Partyzant30.05.2023, 11:18
Nie wiem, naprawdę to dziwne. Słyszy się tyle teraz o nadmiarowych zgonach i wielu specjalistów mówi, że może to mieć związek z covidem i szczepionkami.
Ogrom nieszczęścia spadł na całą rodzinę. Nie wyobrażalna tragedia.
smutna30.05.2023, 10:34
Rodzinie i mężowi serdecznie współczuję! nie wyobrażam sobie takiego bólu !!! Stracić dwie osoby;dziecko i żonę ! czynnik ludzki chyba jednak zawinił, gdyż nasuwa się pytanie: czy zrobili jej cesarskie cięcie ? czy kazali urodzić martwy płód/ martwe dziecko?? (a takie przypadki znamy gdzie lekarze każą rodzić martwe płody/ martwe dzieci!!!!! nie robiąc cesarskiego cięcia!! -- obawiając się konsekwencji prawnych!!!!) dobrze aby winni ponieśli konsekwencje !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl