09.06.2023, 10:35 | czytano: 3626

Strefy kibica staną w Czarnym Dunajcu, Rabie Wyżnej, Szczawnicy i Lipnicy Wielkiej

Umowę podpisuje wójt gminy Raba Wyżna Andrzej Dziwisz. Fot. UMWM
Marszałek Witold Kozłowski podpisał z przedstawicielami 12 gmin umowy na dofinansowanie, które pozwolą stworzyć strefy kibica podczas III Igrzysk Europejskich.
Małopolska i Kraków są gospodarzami największej multidyscyplinarnej imprezy w Europie w 2023 roku, obejmującej 29 dyscyplin, z udziałem ponad 7000 sportowców, reprezentujących 48 krajów europejskich. Od 21 czerwca do 2 lipca do Polski przyjadą najlepsi sportowcy, aby walczyć nie tylko o medale Igrzysk Europejskich, ale również o kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu oraz o tytuły mistrzów Europy.
Małopolska wespół z Krakowem liczy na przybycie wielu kibiców. To dlatego 12 gmin stało się ambasadorami regionu, organizując na swoim terenie bezpieczne i atrakcyjne strefy kibica. Będą to miejsca, w których nie tylko mieszkańcy, ale także turyści, będą mogli dzielić sportowe pasje, wspólnie oglądając transmisje z igrzyskowych zmagań.

Strefy kibica powstaną na czas Igrzysk Europejskich w czterech miejscowościach naszego regionu: Czarny Dunajec (plac przy lodowisku), Lipnica Wielka (amfiteatr), Raba Wyżna (teren obok stadionu Orkana) oraz Szczawnica (plac pod kolejką linową Palenica, przy promenadzie spacerowej).

Gminy podzieliły strefy kibica na kilka tematycznych podstref, zapewniając tym samym atrakcje dla wielu grup odbiorców. Będą podstrefy relaksu, wypoczynku, sportu, dla najmłodszych i gastronomiczna.

Organizatorzy poszczególnych stref kibica zaplanowali wiele inicjatyw sportowych, promujących nie tylko idee Igrzysk, ale także zdrowy tryb życia, aktywność fizyczną, w tym gry i zabawy sportowe, jak np.: rozgrywki piłkarskie, koszykówkę 3x3, teqball, wspinaczkę, tenisa stołowego, badmingtona, siatkówki, fitness czy squasha, zajęcia oraz prelekcje przybliżające igrzyskowe dyscypliny sportowe, czy też pokazy sportowców z lokalnych klubów.
W każdej strefie kibica zapewniono odpowiednią liczbę sanitariatów, zaplecze medyczne oraz ochronę czuwającą nad bezpieczeństwem uczestników.

- Stan przygotowań nie wskazuje, by którakolwiek z dyscyplin była zagrożona brakiem rozegrania. Trwają prace bardziej pielęgnacyjne niż konstrukcyjne. Towarzyszy nam dreszczyk emocji, oby tylko pogoda nam sprzyjała. Otwarcie Igrzysk Europejskich nie będzie miało sułtańskiego charakteru, będzie z klasa ale bez bizancjum. Każdy znajdzie coś dla siebie, każda grupa wiekowa. Zostawiamy sobie trochę tajemniczości. Będzie kilku prezydentów i kilku premierów. Z dumą mogę podkreślić, że z 29 dyscyplin 23 będzie olimpijskimi, a 19 z nich ma charakter kwalifikacji do IO w Paryżu. . Najokazalej wygląda boks, bo Nowy Targ – kiedyś stolica polskiego hokeja na lodzie - stanie się stolicą europejskiego pięściarstwa, z 44 kwalifikacjami. Poziom sportowy będzie wyższy niż w Azerbejdżanie i na Białorusi - zaznaczył marszałek Witold Kozłowski.

Źródło: UMWM, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Baca09.06.2023, 13:57
A to tylko boks w Naszym mieście.A innych dyscyplin się nie uprawia?
Osiol09.06.2023, 13:50
A ileż ta jedna strefa kibica może kosztować poniżej miliona czy powyżej i te podstrefy oddzielone pewnie sznurkiem??? Ile obstawiacie?
Maria sikula09.06.2023, 12:22
Ile razy to czytam to biegnę do wc z wrażenia
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl