13.06.2023, 16:20 | czytano: 7320

Darmowe busy pomogą dotrzeć na Rusinową Polanę i Wiktorówki

Wiktorówki / archiwum Podhale24
Mieszkańcy gminy Bukowina Tatrzańska w wakacje będą mogli za darmo dojechać busami na Palenicę albo Wierch Poroniec.
Gmina Bukowina Tatrzańska od 1 lipca planuje wprowadzić darmowe przejazdy dla mieszkańców na trzech liniach – z Rusińskiego Wierchu, Białki Tatrzańskiej i Gliczarowa do Palenicy Białczańskiej. Maria Kuruc, zastępca wójta Bukowiny Tatrzańskiej, wyjaśnia, że darmowe busy mają ułatwić mieszkańcom dojazd na przykład na Wierch Poroniec. Stąd wielu z nich rusza na popularny szlak na Rusinową Polanę i Wiktorówki. - Po zmianie organizacji ruchu w tym rejonie brakuje miejsc do parkowania, samochody są odholowywane. Wychodzimy naprzeciw mieszkańcom, uruhamiamy komunikację bezpłatną. Chodzi o to, żeby też maksymalnie przerzucić transport samochodowy na busy i zapobiegać tworzeniu się korków – dodaje Maria Kuruc.
 
Darmowa linia będzie działać przez całe wakacje. - Rozmawiamy o tym, aby we wrześniu i październiku utrzymać takie dojazdy w niedziele. Z linii skorzystaliby głównie mieszkańcy, którzy chcą pójść na Wiktorówki – informuje wicewójt.
 
Aktualnie mieszkańcy mogą korzystać za darmo z gminnej komunikacji, która działa na terenie wszystkich miejscowości. Można dojechać do urzędu gminy, ośrodków zdrowia. Dowożone są też dzieci do szkół - niezależnie od tego, jak daleko mieszkają od szkoły. - Komunikacja gminna jest dla wszystkich – podkreśla Maria Kuruc.
 
Gmina przystąpiła też do pilotażowego programu, który polega na wprowadzeniu aplikacji mobilnej. W wersji elektronicznej dostępne będą rozkłady jazdy gminnej komunikacji. - Aplikacja podpowie też jak dojechać w dane miejsce. Pasażer będzie mógł widzieć, w którym miejscu jest bus. Chcemy na początek wprowadzić to rozwiązanie na trasie do Palenicy Białczańskiej, gdzie jest problem korków. Docelowo będzie ono poszerzone na pozostałe busy – mówi Maria Kuruc. Pieniądze na wdrożenie programu pozyskał Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie.
mp/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Magda13.06.2023, 23:32
Z Zubrzycy w niedziele nie ma ani jednego busa....
kali13.06.2023, 19:23
A Gmina Jabłonka dla ludzi do pracy ma BUSY PO 7 złotych za dojazd 5 KM żenada
fbb113.06.2023, 18:18
Nie ma nic za DARMO !
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl