19.06.2023, 11:46 | czytano: 1558

Rusza remont Pomnika Katyńskiego na nowotarskim cmentarzu

Fot. UM Nowy Targ
Urząd Miasta w Nowym Targu ogłosił przetarg na remont Pomnika Katyńskiego na nowotarskim cmentarzu przy ul. Skotnica.
Prace obejmą m.in. konserwację pomnika – miedzianej rzeźby orła oraz krzyża z płyt piaskowca z osadzonym w nim krzyżem żeliwnym, wykonanie nowej stopy fundamentowej pomnika, wbudowanie pod krzyż urny z ziemią z mogił katyńskich, wykonanie trzech stalowych tablic, wykonanie instalacji elektrycznej oświetlenia pomnika, obsadzenie kwietników i terenu kwatery zielenią oraz wykonanie schodów terenowych. Termin wykonania prac to 3 miesiące, a wykonawca powinien być znany na początku lipca.
Projekt remontu Pomnika Katyńskiego został przygotowany przez Pracownię Konserwacji Zabytków „ARKONA” z Krakowa. Zgodnie z założeniami planów, monument wraz z przyległym do niego terenem ma stać się widoczny i rozpoznawalny jako symboliczne miejsce poświęcone ofiarom II wojny światowej, zamordowanym w walce o polską niepodległość. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w bezpośrednim sąsiedztwie monumentu znajduje się kwatera żołnierzy sowieckich, która w 2015 roku została odnowiona przez Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej.

Pomnik Katyński powstał na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica 8 w 1990 roku. Monument znajduje się w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby żołnierzy sowieckich, biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej, podczas II wojny światowej. Właśnie w tym miejscu, w latach 80. mieszkańcy Nowego Targu stawiali krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez NKWD na mocy dekretu Stalina. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Na przestrzeni lat pomnik przeszedł wiele koniecznych napraw i modyfikacji. W 2015 roku w obrębie monumentu została pochowana urna z ziemią przywiezioną z Katynia. To niezwykle ważne miejsce nie tylko dla mieszkańców Nowego Targu. Cyklicznie odbywają się tutaj uroczystości o charakterze powiatowym.

r/ UM Nowy Targ
Może Cię zainteresować
komentarze
Partyzant19.06.2023, 12:56
Matko Bosko, ja wpierw przeczytałem, że rusza remont pomnika Kaczyńskiego zamiast Katyńskiego. Zachodzę w głowę, gdzie tam niby zdążyli Kaczyńskiemu pomnik wystawić i za co?
Człowiek już chyba przewrażliwiony na sprawy polityczne. Niedługo nam wszyscy do sypialni wejdą.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl