19.06.2023, 13:22 | czytano: 2146

Finał akcji "Czyste Góry Czyste Szlaki - Gorce 2023" z finałem na Turbaczu (zdjęcia)

To był dobrze spędzony czas w świetnej atmosferze z udziałem setek osób oraz kilku firm i instytucji. Pogoda dopisała co zachęciło wiele osób do wyjścia na szlaki.
Organizowanie takich akcji przynosi wymierny efekt edukacyjny, o czym świadczy zdecydowana poprawa na górskich szlakach. Z roku na rok da się zauważyć znacznie mniejsze ilości śmieci zalegających nie tylko na samym szlaku ale także w najbliższym sąsiedztwie.
To pokazuje jak skuteczny jest element edukacyjny połączony z dobrą zabawą. Temu właśnie służą pikniki i inne działania będące integralną częścią samego zbierania śmieci na szlakach.

Od początku naszych działań czyli od jesieni 2011 gdy wyruszyliśmy na szlaki w Pieninach, tworząc projekt Czyste Góry Czyste Szlaki, udało się zrealizować kilkadziesiąt podobnych akcji od Bieszczad po Karkonosze.

Samo sprzątanie jest happeningiem bo głównym wymiarem jest aspekt edukacyjny, o czym zawsze powtarzamy.
Sam czas jednoczesnej obecności tak dużej liczby ludzi na górskich szlakach jest czysto symboliczny. Chodzi wyłącznie o to by za pomocą tych akcji zwrócić uwagę na zagadnienie rozważnego korzystania z uroków gór.


Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując. Organizatorem cyklu akcji od kilkunastu lat jest Klub Podróżników Śródziemie, a inicjatorem i koordynatorem jest podróżnik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak.
Klub Podróżników Śródziemie zainicjował i zorganizował największe sprzątanie Tatr - Czyste Tatry 2012.

Organizatorem cyklu akcji jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników.

Mat. prasowe, r/
Może Cię zainteresować
zobacz także
komentarze
Wyrocznia19.06.2023, 17:39
Należy jeszcze rozpatrzyć czy mniejsza ilość śmieci wynika z edukacji, czy z częstszych akcji zbierania śmieci.
Osiol19.06.2023, 13:58
I zero podziękowań dla tych którzy zapewnili ten aspekt wychowawczy, może programy, dotacje świetną zabawę nikt tym smiecacym nie dziękuje bez nich te wesołe imprezy się skończą trzeba o nich zadbać
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl