20.06.2023, 11:52 | czytano: 3651

Burmistrz interweniuje ws. masztów telefonii komórkowej. Jest odpowiedź ministerstwa

Burmistrz Leszek Świder. Fot. Piotr Kuczaj / Robert Miśkowiec Podhale24
Po sprzeciwie mieszkańców w sprawie budowy kolejnych masztów telefonii komórkowej na terenie miasta i gminy Rabka-Zdrój, burmistrz Leszek Świder zwrócił się do Ministra Cyfryzacji z wnioskiem o podjęcie działań ograniczających lokalizowanie wież telekomunikacyjnych, szczególnie na terenie gmin uzdrowiskowych.
Włodarz miasta podkreślił, że wydawanie zezwoleń dla wież telekomunikacyjnych w tak ogromnej obecnie skali, w sytuacji niepewności co do stopnia ryzyka zdrowotnego takich przedsięwzięć, wpływa negatywnie na walory uzdrowiskowe gminy, w tym walory klimatyczne, walory przyrodnicze. Zaznaczył, że w sytuacji budowy tak dużej ilości wież telekomunikacyjnych konkurencyjność na tle rynku turystycznego miejscowości takich jak Rabka-Zdrój znacząco spadnie. Dochody gmin będą coraz niższe, mieszkańcy ubożsi. Burmistrz wniósł o wprowadzenie takich przepisów, które umożliwiałyby samorządom wpływ na lokalizowanie wież telekomunikacyjnych na obszarze gminy, a także możliwość okresowej kontroli lokalizowanych oraz istniejących stacji telekomunikacyjnych przez odpowiednie organy.
W odpowiedzi na pismo burmistrza, Grzegorz Czwordon - zastępca dyrektora Departamentu Telekomunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji napisał, że resort nie planuje zmian legislacyjnych, które miałyby na celu ograniczenie możliwości budowy stacji bazowych, w tym na terenach uzdrowiskowych. W przypadku miejscowości licznie odwiedzanych przez kuracjuszy należałoby dążyć raczej do zwiększania ilości stacji bazowych niż do ich zmniejszania, gdyż większa liczba osób przebywających na danym terenie generuje większe zapotrzebowanie na przepływ danych. Trudno jednak zakładać, by operatorzy telefonii komórkowej budowali nadmierną, w stosunku do realnego zapotrzebowania, ilość stacji, skoro inwestycje takie muszą finansować z własnych środków.

Dyrektor powołał się również na opinię dra hab. inż. Jarosława Michalaka z Wojskowej Akademii Technicznej, przygotowaną na zlecenie Kancelarii Senatu, który stwierdza, że to nie maszty antenowe i umieszczone na nich anteny, ale natężenie pola elektromagnetycznego, może być źródłem obawy o zdrowie. Dlatego - paradoksalnie - "zwiększanie gęstości rozmieszczenia stacji bazowych telefonii komórkowej i punktów dostępowych Wi-Fi zmniejsza poziom promieniowania, gdyż źródła sygnałów radiowych mogą wymieniać informacje z mniejszym wydatkiem energetycznym", przekonuje naukowiec WAT.

UM Rabka-Zdrój, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Pawel Kopko23.06.2023, 07:44
Szanowni Czytelnicy i Redakcjo.Kancelaria Premiera miesiac temu oglosila dwa przetargi. W pierwszym zazadala ustalenia zmian w prawie ktore przyspieszyłyby stawianie masztow w parkach, uzdrowiskach gorach i lasach! W drugim zglosila zapotrzebowanie na przeszkolenie urzednikow samorzadow celem szybszego rozpatrywania protestow mieszkancow i pomoc telekomom w przyspieszeniu procesu inwestycyjnego budowy masztow! Takze ministerstwo robi wszystko aby masztow bylo jak najwiecej! W postulowanych zalozeniach jedego z przetargow jest poza w/w zmniejszenie stawek oplat za korzystanie z pasa drogowego dla anten komorkowych bo ma byc ich zageszczenie jak od dawna wieszcza niby " wyznawcy teorii spiskowych wg ministerstwa do 100mb pomiedzy kolejnymi antenami. Bedzie wiec masztow przybywac na potege i w kazdym miejscu ! Nawet gorskie krajobrazy oszpeca masztami z nadajnikami! Wezcie sie ludzie za to bo nas garstka narazie obroncow prawdy
z tąd22.06.2023, 20:57
Zaszprycowani na coś bezobjawowego mają teraz objawy, (malkontenci)problemy.Będą mieli większe.Brak połączenia z światem,normalnymi(jest tak nas mało).
S. Patelka22.06.2023, 10:40
Do Ewa. Muszę Panią zmartwić, ale w niedalekiej odległości od mojego domu też są plany budowy takiej wieży i mi to jest na rękę. Krajobrazu pewnie to nie upiększy, ale za to zasięg się znacznie poprawi i nie będzie problemów ze zrywaniem internetu, czy rozmów telefonicznych. W końcu żyjemy w XXI wieku i cywilizowanym kraju. A co do szkodliwości takich anten to dam Pani przykład. W centrum Rabki na dachu "Sławy" są anteny od ponad dwudziestu lat i nikt jeszcze od tego nie umarł lub zachorował (przynajmniej nie ma informacji na ten temat). Ludzie tak przywykli do widoku tych anten, że nawet nie zdają sobie sprawy, bądź ich to nie interesuje, że to są anteny, które mogą coś tam promieniować i z tym żyją.
Zgred22.06.2023, 08:22
Maszty wam przeszkadzają, a trzymanie telefonu przy uchu to już nie? Zacznijcie pierwsze podczas rozmowy ustawiać telefon 5 metrów od ucha, bo to ma podobny wpływ jak antena nadajnika.
Ewa21.06.2023, 21:56
Do s. Patelka. To Twoje dumanie. Nie narzucaj go innym.. chcesz mieszkac w bliskości to wybuduj sie przy takiej i se mieszkaj A ci co maja juz domy i nie chcą mieć w pobliżu.takich anten to nich nie mają.
Osiol21.06.2023, 12:59
Popatrzcie na rosnące,, garby''swoje i swoich dzieci i znajomych później na wagę i to jest część tej szkodliwosci
S. Patelka21.06.2023, 10:06
Do Ewa. Niech Pani nie wypisuje głupot o szkodliwości "elektrofal", bo kompletnie się Pani na tym nie zna. Wy a przede wszystkim Pani martwicie się tym, że wasze działki stracą na wartości jeżeli w ich pobliżu powstaną wieże komórkowe. A jeżeli chodzi o szkodliwość, to prawda jest taka, że im więcej stacji bazowych tym szkodliwość jest mniejsza, bo moc nadajników może być mniejsza, a i same telefony nie muszą "wytężać swoich sił" aby połączyć się ze stacją bazową (co robią co chwilę) i wtedy mniej promieniują.
Baska21.06.2023, 08:29
Nikt nie bedzie kontrolował natężenia pola elektromag. To jest biznes A zapewne wielu się sprzedało dla tych kilku srebrników. Mysla.ze jak dostaną 4000 to nie trza będzie robić. Żenada. Poświęcać zdrowie i życie dla dla mamony. Trzeba się organizować i nie dopuszczać do stawiania tych anten.
Baska21.06.2023, 08:29
Nikt nie bedzie kontrolował natężenia pola elektromag. To jest biznes A zapewne wielu się sprzedało dla tych kilku srebrników. Mysla.ze jak dostaną 4000 to nie trza będzie robić. Żenada. Poświęcać zdrowie i życie dla dla mamony. Trzeba się organizować i nie dopuszczać do stawiania tych anten.
Baska21.06.2023, 08:29
Nikt nie bedzie kontrolował natężenia pola elektromag. To jest biznes A zapewne wielu się sprzedało dla tych kilku srebrników. Mysla.ze jak dostaną 4000 to nie trza będzie robić. Żenada. Poświęcać zdrowie i życie dla dla mamony. Trzeba się organizować i nie dopuszczać do stawiania tych anten.
precz z cyborgami21.06.2023, 05:52
Nie chodzi o to, aby każdy miał miał zasięg. Celem jest aby każdy był w zasięgu. Jak zwykle zrozumiecie pułapkę kiedy będzie za późno.
Wieś20.06.2023, 22:41
Znaleźli już powód dlaczego po pierwszej oznace kryzysu nikt nie będzie chciał do Rabki przyjechać. Nie przez ofertę i to że w Rabce nie ma co robić, a ze strachu przed promieniowaniem. W myśl tej wersji ludzie siedzą w Krakowie czy Warszawie gdzie odległości od przekaźników to często rząd kilkaset metrów i nie przyjdą do Rabki bo ich 5 maszt napromeieniuje i będą świecić.
A fakty są takie, że internet komórkowy w Rabce zwolnił już do prędkości nie spotykanych gdzie indziej, chyba, że na odludnej wsi - właśnie tak robią z Rabki wieś i już nawet internet im przeszkadza.

Pewnie ta sama frakcja która jeździła do Warszawy żeby w Rabce nie było powiatu, bo oni chcą wieś.
precz z cyborgami20.06.2023, 21:20
Popatrzcie w Internecie (napisałbym ale Redakcja z poprawności politycznej nie puści) jak sobie Anglicy radzą z niechcianymi masztami.
Obserwator20.06.2023, 20:00
ZGADZA się fale 5g nie szkodzą tak samo fale w mikrofalówce nie szkodzą szkodzi tylko natężenie tych fal. Dlatego powinny być kary więzienia za wzmacniania mocy nadajników.
Proszę przeczytać raport NIK, że żaden nadajnik nie był w normie. Czasem nawet 250x przekroczona moc.
To tak jakby ktoś zatruł wodę i ludzi zabijał.
Kara odstraszy podkręcaczy.
Harnaś20.06.2023, 16:53
Jak mieszkańcy nie wyrażą zgody na doprowadzenie prądu i dojazd do inwestycji to będą budowali we wsi Warszawa
Ewa20.06.2023, 16:44
BRAWO Burmistrzu. Nie Pan nie odpuszcza . Wszystkich chca wykończyć tymi elektrofalami. Widoki ze to bardzo szkodliwe . Nie bez przyczyny zwiększyli dopuszczalne normy. A gdzie pomiary? Trzeba uświadamiać ludzi.
Ewa20.06.2023, 16:44
BRAWO Burmistrzu. Nie Pan nie odpuszcza . Wszystkich chca wykończyć tymi elektrofalami. Widoki ze to bardzo szkodliwe . Nie bez przyczyny zwiększyli dopuszczalne normy. A gdzie pomiary? Trzeba uświadamiać ludzi.
p20.06.2023, 15:16
buflak powinien to przeczytać bo nieustannie blokuje zasieg dla innych a burmistrz to popiera .nazywają się eco a okropnie zniszczyli las i smiecą i zatruwają środowisko.to platformusy.
sprawiedliwy20.06.2023, 15:14
Burmistrz /.../ do Rabki nie ma drogi tylko okrężnie 40 min w godz szczytu parę kilometrów!ale po imprezach wszędzie łazi! łazik nie burmistrz!
To jest lobby20.06.2023, 15:09
***** ***
Do burmistrza20.06.2023, 15:06
Można też kupić srebrną folię spożywczą i ugnieść sobie z niej czapeczkę z antenką. Antenka jest ważna bo pomaga lepiej zakrzywiać i odbijać fale.
Edek z krainy kredek20.06.2023, 14:53
W Łopusznej też się im marzy maszt, no to zobaczymy.
qwerty20.06.2023, 14:23
Naczytali się głupot w internecie, że 5g, wifi zabija itd, a sami śpią z telefonem przy głowie. Narzekają na słabe zasięgi, ale nie chcą mieć masztów.
zgred20.06.2023, 13:22
W końcu ktoś wypunktował góralski ciemnogród, szkoda ze tylko w tej sprawie...
Fbb120.06.2023, 12:24
Komórkowe lobby...
Osiol20.06.2023, 12:03
Interes i pieniądze korporacji stoją wyżej niż kontrole okresowe, pomiary, badania wpływu na zdrowie
Ale pocieszeniem jest ze inna korporacja jest gotowa was leczyc (nie wyleczyć bo to strata klienta) do dnia gdy skończą się pieniadze
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl