09.07.2023, 21:34 | czytano: 1972

Ratownicy TOPR podsumowują weekend

zdj. M. Rogus/ TOPR
To był dla ratowników pracowity weekend. Od piątku udzielili pomocy 26 osobom.
W piątek około południa, śmigłowcem z Krzesanicy do zakopiańskiego szpitala przetransportowano młodego turystę wraz z jego opiekunem. Po południu pomocy potrzebowała turystka, która doznała nogi na Progu Stawiarskim w Dolinie Roztoki. Ponadto samochodami przewieziono turystów z urazami kończyn z Doliny Jaworzynki, Murowańca oraz z Morskiego Oka.

W sobotę śmigłowcem z Progu Czarnego Stawu Pod Rysami, do zakopiańskiego szpitala przewieziono turystkę z urazem nogi. Do kolejnego wypadku doszło w okolicy Siklawy, skąd śmigłowcem do Zakopanego przetransportowano chorą turystkę. W godzinach popołudniowych pomocy potrzebował turysta, który po zejściu Żlebem Kulczyńskiego zsunął się po śniegach i spadł do Koziej Dolinki, doznając przy tym urazu nogi. Ratownicy w noszach przetransportowali go do szpitala. W tym samym momencie u wylotu Żlebu Kulczyńskiego znalazło się kilku kolejnych turystów, którzy poprosili przebywających tam ratowników o pomoc. Ratownicy przy użyciu liny opuścili turystów pod śniegu.

Pod wieczór również o pomoc, poprosiła dwójka taterników, którzy wspinając się Drogą WHP 114 na Wschodniej Ścianie Kościelca, pomylili drogi i utknęli w trudnym terenie. 4 ratowników śmigłowcem przewieziono na wierzchołek Kościelca, skąd jednego z nich opuszczono na linie do taterników. Wszystkich z powrotem wciągnięto na wierzchołek Kościelca.

Potem samochodami do szpitala przewieziono turystów z okolicy Jaskini Mylnej, Murowańca oraz Nosalowej Przełęczy.

W niedzielę rano ratownicy Horskiej Zachrannej Służby poprosili o pomoc załogę TOPR-owskiego Sokoła. Dwóch czeskich taterników wspinając się Diretissimą Złotego Kopiniaka w Dolinie Kieżmarskiej również pomyliło drogę. Mężczyźni utknęli w trudnym terenie i nie byli w stanie wycofać się ze ściany. Ratownicy TOPR śmigłowcem ewakuowali wspinaczy i przekazali ich ratownikom HZS na lądowisku przy Zielonym Stawie Kieżmarskim.

Około południa ratownicy również przy użyciu śmigłowca przetransportowali turystę z raną głowy z okolicy Kamienia pod Rysami. Samochodem ewakuowano turystów z urazami i zachorowaniami z Morskiego Oka, Murowańca, Doliny Strążyskiej oraz Doliny Jaworzynki.

opr.s/ zdj. w tekście - P. Pawlikowski
Może Cię zainteresować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl