13.07.2023, 10:31 | czytano: 3082

Prestiżowa Nagroda Kolberga dla mieszkanki Podhala

Fot. Reporter Poland / MKiDN
Na Zamku Królewskim odbyła się gala 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród uhonorowanych znalazła się mieszkanka Kościeliska.
W kategorii I – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego - Nagrodę Kolberga otrzymała Zofia Nędza-Kubiniec z Kościeliska – malarka na szkle, hafciarka, wykonawczyni strojów ludowych, poetka – córka poety Stanisława Nędzy-Kubińca. Założycielka zespołu „Leśniki”. Przez wiele lat prowadziła teatr ludowy oraz przygotowywała góralskie jasełka. Działaczka Związku Podhalan w Kościelisku.
- Cieszę się, że uroczystość ta jest okazją do zaprezentowania bogactwa polskiej kultury ludowej, ale przede wszystkim jest formą nobilitacji jej twórców. Bez ich pracy i zamiłowania do dawnych zwyczajów, technik rękodzielniczych, motywów zdobniczych, repertuaru, gwary, stroju i stylu wykonania zaginęłyby cenne zjawiska kulturowe wyróżniające nas spośród innych narodów; Wiedza i umiejętności kontynuowane przez nagrodzonych stanowią o specyfice i oryginalności polskiej kultury. Pasja i talenty wyróżniające Państwa twórczość są godne najwyższego uznania (…) – powiedział prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: nagrodakolberga.pl, oprac. r/
Może Cię zainteresować
komentarze
Bronka14.07.2023, 16:09
Gulasino o ochronie zwierzat i lowiectwie wyraznie nie masz pojecia. Tym bardziej o wyssanej z brudnego palca o cenzurze.
Gulasz Juliusz Zeżarł14.07.2023, 13:16
Super, że pani dostała nagrodę. Szkoda tylko, że wręcza tę nagrodę facet, którego główną namiętnością jest cenzurowanie sztuki.
To trochę tak, jakby nagrodę za ochronę zwierząt wręczał zapalony myśliwy, a za ochronę lasów - drwal. Ale w sumie w państwie rządzonym przez jedynie słuszną partię, to w zasadzie już nikogo nie dziwi.
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl