13.07.2023, 15:45 | czytano: 5388

Nie chcą masztu na Wielkiej Górze. Łopuszna protestuje

Spotkanie Na zebraniu wiejskim w Łopusznej nikt nie poparł planowanej inwestycji. Fot. Czytelnik
Mieszkańcy Łopusznej nie godzą się na budowę masztu telefonicznego na Wielkiej Górze. Rada sołecka w imieniu mieszkańców przesłała w tej sprawie pismo do wójta gminy Nowy Targ.
W czerwcu odbyło się zebranie wiejskie poświęcone temu tematowi. Radni sołeccy twierdzą, że niektóry mieszkańcy dopiero na zebraniu dowiedzieli się o budowie masztu o wysokości 54 metrów.
Mieszkańcy obawiają się, że przy maszcie powstanie „silne pole elektromagnetyczne” z „nieznaną intensywnością i natężeniem oraz nieznaną strefą oddziaływania”. W piśmie rada sołecka podkreśla, że budowa masztu „doprowadzi nieuchronnie do zmniejszenia atrakcyjności otaczających terenów (poprzez obniżenie cen rynkowych tych nieruchomości) i stanie w kolizji z trwającymi pracami nad przekształceniem tych gruntów w tereny budowlane. (…) Zamiast więc prowadzić do pogłębienia turystyczno-rekreacyjnych funkcji Łopusznej, przewidzianych w wieloletnich programach rozwojowych gminy Nowy Targ, spowoduje niechybnie regres w tym zakresie. Nie o taki rozwój powinno chodzić władzom gminy Nowy Targ” - twierdzą autorzy pisma, skierowanego do wójta.

Play uspokaja

Inwestorem jest firma Play. - W ramach swojej działalności operacyjnej P4 sp. z o.o. (operator sieci PLAY) prowadzi w trybie ciągłym wiele inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, w tym także w województwie małopolskim. Celem prowadzonych inwestycji jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do bezprzewodowej sieci telekomunikacyjnej pozwalającej na niezakłócone rozmowy oraz dostęp do szybkiego połączenia internetowego – odpowiada Martin Stysiak, ekspert ds. Public Affairs w sieci Play. Tłumaczy, że wybór miejsca każdej nowej inwestycji poprzedzony jest szczegółowym procesem analizy, uwzględniającym wiele czynników m.in. pomiary jakości sygnału wykonywane w terenie, obciążenie sieci, zgłoszenia klientów dotyczące jakości usług, uwarunkowania terenu, czy dostosowanie lokalizacji do siatki już istniejących stacji bazowych.

Rzecznik sieci Play informuje, że inwestycja w Łopusznej jest na wczesnym etapie procesu administracyjnego i na tym etapie nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa wieży.

- Infrastruktura oparta będzie o standardową technologię wykorzystywaną przy tego rodzaju inwestycjach. W Polsce funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt tysięcy stacji bazowych telefonii komórkowej, więc jest to inwestycja, która w żaden sposób się nie wyróżnia. Dodatkowo każda z naszych inwestycji spełnia wszelkie normy zawarte w obowiązujących aktach prawnych i kontrolowanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W celu użytkowania inwestycji, jaką jest stacja bazowa telefonii komórkowej, zgodnie z wymaganiami przepisów poddawana jest ona obowiązkowym pomiarom poziomu natężenia pola elektromagnetycznego w miejscach dostępnych dla ludności, a wyniki są przedkładane do organów środowiskowych – zapewnia Martin Stysiak

Co na to gmina?
Wiesław Parzygnat, zastępca wójta gminy Nowy Targ informuje, że sprawa budowy stacji bazowej telefonii komórkowej z infrastrukturą towarzyszącą w Łopusznej jest obecnie w toku postępowania administracyjnego, prowadzonego przez urząd gminy na wniosek inwestora. Projekt decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego został przesłany do uzgodnień do starostwa, Wód Polskich, Gorczańskiego Parku Narodowego, Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i do Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

- W przypadku, gdy Inwestor spełni wszystkie prawem przewidziane warunki, urząd gminy zobligowany jest do wydania decyzji pozytywnej, na którą służy odwołanie. Inwestycja ta ma charakter celu publicznego, do której zastosowanie mają takie same przepisy, jak w przypadku m.in. budowy dróg publicznych, linii energetycznych czy sieci kanalizacyjnej. W  przypadku stacji bazowych celem publicznym jest zapewnienie ludziom łączności – wyjaśnia Wiesław Parzygnat.

Zaznacza, że budowa masztu przekaźnikowego w Łopusznej jest kolejną tego typu inwestycją realizowaną w ostatnim czasie na terenie gminy Nowy Targ. - Przypomnę, że w Pyzówce inwestor pozyskał od osoby prywatnej grunt pod budowę i pomimo protestów mieszkańców wieża została wybudowana. W przypadku Łopusznej jest podobnie. Spółka P4 Sp. z o.o. pozyskała grunty pod budowę wieży i wszystko wskazuje, że uzyska uzgodnienia właściwych instytucji. Rozumiemy obawy mieszkańców, ale one nie są podstawą wydania odmowy lokalizacji inwestycji. Ostateczną decyzję na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej w Łopusznej wyda starostwo powiatowe. Wieża telefonii komórkowej powstaje również w Krauszowie, gdzie nie było żadnego protestu na wydaną przez Urząd Gminy Nowy Targ decyzję lokalizacji – dodaje zastępca wójta.

mp/
Może Cię zainteresować
komentarze
Czarownica24.07.2023, 10:50
Przez jedną rodzinę, która ?gónwo? by spod siebie zjadła, cała wieś jest w czarnej d. Nie robi się tego sąsiadom Państwo G. To się zemści na was kiedyś.
Czarownica23.07.2023, 15:38
Dramat! ?Państwo? Galiwkowie są tak chytrzy że g**no by spod siebie zjedli, wiec nie przejmują się tym, że niszczą ludziom plany, życie, turystykęi widok tego pięknego miejsca. Ludzie w tej wsi was już dawno przeklnęli. Tak się nie robi sąsiadom. Nie kłamie sie w żywe oczy. Nie mają za grosz honoru, empatii i przyzwoitości. A co z wójtem? Dlaczego nie byl na zebraniu? Łapówki już poszły w ruch?
Do Doris16.07.2023, 10:51
Doris ludzie w Łopusznej zostali w średniowieczu dawniej turyści przyjeżdżali na kwatery prywatne 5 pokoji jedna łazienka.Czasy się zmieniły Łopuszna została z tyłu jak ściągniesz turystę jakimi atrakcjami ?? Mieszkańcom wszystko przeszkadza nawet turyści.
Doris15.07.2023, 17:33
Ludzie protestujcie-znowu chcą nas zrobić w bambuko jak przy wyciągu narciarskim wykupiono grunty ludzie liczyli na napływ wczasowiczów a tu nic, pozostały tylko w rękach biznesmenów grunty a teraz znowu następny biznes z masztem telefonii komórkowej w pobliżu domków kto do nich przyjedzie na wypoczynek w pobliżu masztów i budynków powiązanych z nimi dość dużych. Żal tak pięknego miejsca widokowego a Pan biznesmen niech weżmie sobie maszty na swoją posiadłość jak twierdzi że nie są szkodliwe, dziwię się wójtowi mieszkańcowi Łopusznej że na takie wybryki pozwala - dawniej do naszej wsi tłumnie przyjeżdżali wczasowicze dzisiaj pustka zostajemy w tyle za innymi miejscowościami i nikt tu nie zawita bo i po co. Zróbmy wszystko aby ratować Łopuszną są ważniejsze sprawy dla mieszkańców i przyszłych pokoleń niż przysłowiowe "DUDKI" dla wybrańców zatrzymajmy młodzież przed ucieczką z tego pięknego miejsca .
stara drewutnia15.07.2023, 13:04
Do St. Wkurza mnie to samo, że każdy operator sieci komórkowej ma swój masz i niestety psuje to krajobraz. U nas na zachodzie telefon mobilny, to taki którzy działa na zewnątrz bo w domu nie ma zasięgu. W domu do komunikowania służy telefon stacjonarny. W Polsce to mieszkańcy lubią "odbijać się od ściany do ściany". Za PRL były wysoko postawione normy natężenia pola elektromagnetycznego a potem je zmieniono. Tak, jak zmieniła się "polska zdrowa żywność".
anteny5gzniczomrzeczywistosc14.07.2023, 16:08
2023 rok a niektórzy się zatrzymali w średniowieczu :).
Kobieciarz14.07.2023, 13:14
Kalita z zaskala , jako Kaskę chcesz sprzedać za pole ? Ile mo roków . Jo mom trochę pola
Agata14.07.2023, 13:08
Mądrzy ludzie , blokują promieniowanie
Dc14.07.2023, 12:44
Na zebraniu są nawet znane osoby z tyłu znany hokeista obok prezes banku hohoho jemu akurat telefon nie potrzebny.
Dc14.07.2023, 12:44
Na zebraniu są nawet znane osoby z tyłu znany hokeista obok prezes banku hohoho jemu akurat telefon nie potrzebny.
Kalita z Zaskala14.07.2023, 09:55
budowac i to od razu
zasieg i kaske za pole bede mioł
leming doskonały14.07.2023, 09:17
" Operator nigdy nie chce podać maksymalnych mocy, bo to jest jeden wielki przekręt. Można więc zablokować maszt. Trzeba tylko wiedzieć i chcieć. Deklaruję pomoc w każdej sprawie, zapraszam na priv."
polecam profil na fb - Andrzej Karpiński, który swoimi działaniami zablokował wiele inwestycji - budowy masztów telefonii komórkowych .
M14.07.2023, 08:55
Do tych którym ten maszt nie na rękę. Zgłoście budowę wieży widokowej.. (Pójdą na nią ci turyści którym zabrakło widoków w Bramie Gorce) Z pomocą gminy, powinno to przejść. Play będzie musiał szukać innej lokalizacji.. Może gdzieś wyżej, bez takiego oddziaływania na ceny gruntów budowlanych i nie zeszpeci tak krajobrazu. Zasięg jest potrzebny jednak wydaje się ,że da się go zapewnić z innej lokalizacji.
Osiol14.07.2023, 08:27
To początek docelowo będą 4 maszty(zbyt często stoją obok szkół) plus starlink z góry to już mikrofalówka ale co tam byle zasięg do,, wiesbuka''był dobry
Spójrzcie dookoła znajsc zdrowego(bez tabletek) po czterdziestce to....
Heavy NT14.07.2023, 07:37
zechcą , zechcą tylko za dużo więcej
Kiepski zasieg13.07.2023, 22:29
Coś mało tych protestujących jak na Łopuszną.Telefony każdy po 2 ma jak jeden nie ma zasięgu to dzwoni z drogiego.
Ewa13.07.2023, 22:14
Brawo dla Was mieszkańcy. Walczcie o swoje zdrowie.
Ewa13.07.2023, 22:14
Brawo dla Was mieszkańcy. Walczcie o swoje zdrowie.
bociek13.07.2023, 21:15
bardzo dobrze,gonic ich
do Jo13.07.2023, 21:13
Gonić tych co zacofani i w piecu śmieciami palą, a pola więcej przed telewizorem złapią niż od masztu. Szkoda gadać..
Władek13.07.2023, 20:39
A tłumy na tym zebraniu,że się dźwiyrze nie domykają.Widać jak ważny i wielki to problem.Hej!
Władek13.07.2023, 20:39
A tłumy na tym zebraniu,że się dźwiyrze nie domykają.Widać jak ważny i wielki to problem.Hej!
Osiol13.07.2023, 20:03
Ależ spokojnie szwajcarzy się awanturują że Amerykanie,, starlink '' przekraczają jakieś normy wielokrotnie i mają badać wpływ na obywateli i środowisko ja uważam że takie,, boczne'' nadawanie może pomóc i zniesie to amerykańskie powyżej normy ale tu się nikt nie wypowie bo zbyt duże pieniadze
St13.07.2023, 19:57
Czy na jednym maszcie nie mogą zainstalować anten z Orange, Tmobile, Play i Plusa? Czy każdy operator musi mieć swój maszt?
Ewidentnie brak koordynacji w Ministerstwie, robią co chcą, czyli nic...
Lopusznianin13.07.2023, 19:46
Dlaczego ta wieża ma być postawiona nad wsią blisko domów,niech ją stawiają na Legutkowie, ok 1,5 km od domów. Tłumaczenia inwestora są pokrętne. Decyzje ma wydać Starostwo Powiatowe, czyli urzędnicy a mieszkańcy Lopusznejnej mają siedzieć cicho?
Lopusznianin13.07.2023, 19:46
Dlaczego ta wieża ma być postawiona nad wsią blisko domów,niech ją stawiają na Legutkowie, ok 1,5 km od domów. Tłumaczenia inwestora są pokrętne. Decyzje ma wydać Starostwo Powiatowe, czyli urzędnicy a mieszkańcy Lopusznejnej mają siedzieć cicho?
Tiramisu13.07.2023, 19:39
Pewnie najwięcej mają do powiedzenia "przyjezdni" mieszkańcy Łopusznej z innej Góry. Niech się wreszcie maszt zbuduje, będzie nareszcie zasięg jak trzeba.
Partyzant13.07.2023, 17:30
Ciekawe cy mlyko bedzie kislo, kury nie beda się niesc jak u nos w Pyzowce.
Partyzant13.07.2023, 17:30
Ciekawe cy mlyko bedzie kislo, kury nie beda się niesc jak u nos w Pyzowce.
stasek motyka13.07.2023, 17:09
na szpitalu tesz jest maszt to niech sie lecza u znachora
Jo13.07.2023, 16:36
Bravo Łopusno gunič tyn play
Janina13.07.2023, 16:35
Ciemnogród zawsze będzie protestował rak ich dopadnie przez ten maszt tak samo jak szatan gdy nie będą chodzić do kościoła
mądry13.07.2023, 15:55
zasięg chcą mieć wszyscy ale wieża nie u nich ludzie w Polsce nauczyli się tylko narzekać i protestować
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl