18.07.2023, 11:17 | czytano: 9674

Rabka "liże rany" po błyskawicznej powodzi (zdjęcia)

Dwie komisje powołane przez burmistrza Leszka Świdra od rana szacują straty, jakie poniosła Rabka-Zdrój podczas wczorajszej nawałnicy.
- Myślę, że w ciągu dwóch będziemy w stanie powiedzieć jak wielkie są zniszczenia - mówi burmistrz Leszek Świder. - Mamy duże straty w infrastrukturze miejskiej: zniszczone drogi, chodniki, kładki, mostki. Woda całkowicie zniszczyła 4 kładki nad potokiem Słonka, a 2 uszkodziła.
Do późnego wieczora trwały prace związane z udrażnianiem zatkanych studzienek i przepustów. Istniała obawa, że przyjdzie kolejna ulewa, a wtedy jej skutki mogłyby być katastrofalne.

W Urzędzie Miejskim w Rabce-Zdroju uruchomiono punkt, w którym mieszkańcy mogą zgłaszać straty i zniszczenia.

W nawałnicy ucierpiała również Rdzawka. - Niepokojące jest to, co się działo w rejonie nowej zakopianki - mówi burmistrz. Jak tłumaczy, budowa systemów odwodnienia spowodowała, że cała woda dostaje się do zabudowanych korytek i fos, którymi z dużą prędkością spływa do potoku. Poziom wody szybko się podnosi, nabiera prędkości i pokazują swoją niszczycielską siłę.

r/
Może Cię zainteresować
komentarze
tak jest20.07.2023, 15:51
poprzedniczka przez 3 kadencje nie robiła nic
a teraz to wszystko wyszło w czasie jednego deszczu
a wody polskie śpią snem swistaka
analfabetyzm wtórny ma się dobrze18.07.2023, 19:20
@Star Wieloryb
Język Polski być trudna...
Stary Wieloryb18.07.2023, 15:04
Przy tej radzie miasta i obecnemu szeryfowi Rabka długo się nie dzeignie,ciekaw jestem kto został wytypowany do szacowania strat? kto ma kompetencje ? swoją droga to co tanie to drogie ,proszę wziąć pod uwagę przy odbudowie mostkow aby nie dziadowac i nie reperować dziadostwa,odbudować typu mostku weneckiego ,który stoi od przed wojny i ma wygląd ,nie tknięty od tego czasu i wszystkich powodzi ,można pomarzyć ....bo liczyć na coś porządnego nie jest rozsądne ,biorąc pod uwagę jak udziadowano bulwary ,fontanny i wodospad
mądry i skromny18.07.2023, 14:58
I jeszcze jeden artykuł na temat w- Robce loło- z niecierpliwością czekamy na następny.
as18.07.2023, 11:52
Moim zdaniem można by trochę te straty zminimalizować zamiast odprowadzać deszczówkę do kanalizacji burzowej to kazdy dom nowo budowany powinien miec studzienki chłonne pewenie nie pomoże to w 100% ale jakaś retencja już by była .
Może Cię zainteresować
Zobacz pełną wersję podhale24.pl